Okunma Sayısı: 9270
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZA AÇIKLAMA YAPIN

Sır saklamak

 

Bir çocuğun davranışsal sorunlarının temelinde genellikle "Çocuğun iyiliği için ondan saklanmış" bir aile sırrı vardır. Bu aile sırrı, bir düşükle, birilişkiyle, önceki bir evlilikle, evlatlık alınmayla, bir hastalıkla, bir aldatmaylaya da buna benzer bir olayla ilgili olabilir. Bir sırrı çocuğa açıklayıp açıklamama kararı, koşullara, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir karardır. O bilgiyi anlayıp hazmedecek olgunluğa ulaşıncaya kadar çocuğun bu sırrı mutlakabilmesi gerekmez.

Aslında önemli olan gerçekler değil, anne babanın bu sırra tepkileri, bunun birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerine etkileri konusunda birbirlerine karşı açık ve dürüst olmalarıdır. Anne baba önce, kendi içlerindeki duygusal çatışmalarla çocuklarına karşı duygularını birbirinden ayırmalıdır. "Yarım kalmış bir iş varsa" eğer, meselenin kendisi doğrudan konuşulmasa bile,çocuklar zaman içinde bu konuyu konuşmaya başlayacaktır. Eğer bir açıklama yapılmazsa büyük ihtimalle kendileri bir senaryo yazacaklardır.

Uzun vadede, önemli bir şeyi açıklamamayı tercih etmekle bir sırrın uzun süre saklanıp sonunda güveni suistimal eder bir hale gelmesi arasında bir denge kurulması gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEB'DEN 12.SINIFLARA DESTEK
ÜCRETSİZ LYS DERSLERİ
ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ TELEFON
AİLEYLE RAHAT İLETİŞİM
ROL YAPTIĞINI SANMAYIN
OKUL FOBİK OLABİLİR!
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
YURTDIŞI EĞİTİM OLANAKLARI
TÜRK ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ
ÇOCUĞUNUZUN MOTİVASYONU
ÖVGÜ MÜ AZAR MI?
OKULA YENİ BAŞLAYACAKSA
PROF. KESKİN ANLATIYOR...
UYKUYA DİRENMESİ
OKUL BAŞARISINI ETKİLER
SAĞLIK RAPORU MU DAMGA MI
4+4+4'TE YENİ TARTIŞMA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ASIL MARATON ŞİMDİ BA...
SAÇ VE KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ
ÇOCUĞUNUZ NE OLMAK İSTİYOR
TERCİHE BIRAKILMAYACAK
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
YENİ YILDA DENEYİN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :