Okunma Sayısı: 8293
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZU EVE HAPSETMEYİN

Ya hastalanırsa demeyin

Kışın çocuğunuz üşütecek hasta olacak diye dışarı çıkmasına izin vermemeniz doğru değil. Çocukların kışında açık havada oyuna ihtiyacı var.

 

Kış mevsimi geldi ve soğuklar kendini hissettiriyor. Kış aylarında çocuğunuz üşütecek hasta olacak diye endişeleniyorsunuz, üşümesine neden olacak her şeyden uzat tutuyorsunuz. Bu endişenizden dolayı çocuğunuza karşı daha korumacı yani kısıtlayıcı yaklaşıyor olabilirsiniz. Bunun en basit örneği kış aylarında çocukların dışarıyla alakasının kesilmesidir.

 

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, anne babaların büyük çoğunluğu bu hataya düşebildiğini söylüyor. Ailelerin, çocuklarının kış aylarında dışarı çıkmasına, dışarıda oynamasına izin verilmediğini söyleyen Yavuz, “Ya hasta olurda üşütürse” diye çocukları evlere, kapalı alanlara kış boyu hapis edildiğini belirtiyor. Öncelikle çocukların enerjisi, bünyesinin yetişkinlerle aynı olmadığını söyleyen Yavuz, ebeveynlerin saatlerce evde oturabileceğini ancak çocukların bunu başaramayacağını dile getiriyor. Yavuz, "Çocukların dışarıya çıkıp, enerjisini atmaya ihtiyacı var. Çocukların dışarı çıkmasına izin vermediğimiz için çoğunlukla evde bilgisayar başında vakit geçiriyorlar" diyor. 

 

Kışın da çocuklarınız dışarıda oynasın

Çocuklarımıza doğuştan korumacı yaklaştığımız için soğuğa karşı vücutları direnç geliştiremiyor. Birçok ülkede çocuklar kış aylarında da yaz günlerindeki gibi dışarıda yeterince oyun oynayabiliyor. Kış ayrının tek farkı çocukların daha kalın giyinmek zorunda olmalarıdır. Çocukları küçüklükten soğuğa alıştırırsak daha dirençli olacaklardır. Bunun için çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun kış aylarında da her gün dışarı çıkmasına ve hava almasına izin verin.

 

Bu konuda köy çocukları şehir çocuklarından daha şanslılar. Çünkü köy çocukları kış aylarında da dışarıda birkaç saat oyun oynuyor ve karın tadını çıkarıyorlar. Şehirdeki çocuklar ise çok güzel bir kar yağıyorsa bile en fazla 5 dakika dışarıda karla oynayabiliyorlar. Çocuklar evden servisle okula gidiyor, servisle eve dönüyor ve dışarıda vakit geçirme şansları olmuyor.

 

Aşırı korumacı davranıp çocuğu eve hapsetmeyin 

 

Kış ayları çocukların evde hapis kalmalarını değil, çocukların kış aylarına göre giyinmelerini gerektirir. Çocuklarınızı hasta olacak diye kışın dışarıya göndermezseniz daha hassas bir bünyeye sahip olur ve daha sık hasta olurlar.

 

Bu korumacılık sadece anne babalarda değil, öğretmenlerde de var. Özellikle anaokullarında çocukların gün içinde dışarı çıkmalarına kesinlikle izin verilmiyor. Bu karar bazen okul yönetiminden bazen de velilerden dolayı alınıyor. Ben velilerin çocuklarını bahçeye çıkmamaları için değil, çıkarmaları konusunda ısrar etmelerini öneriyorum.

 

Oyunlarında ona eşlik edin 

 

Çok yoğun kar yağmıyorsa ve hava çok soğuk değilse, kış ayları da olsa çocukların dışarıda her gün en az yarım saat zaman geçirmeleri gerekir. Eğer hava çok soğuk değilse çocuklar bir iki saatte dışarıda zaman geçirebilirler.


Çocuklarınızla kış aylarında sizde dışarı çıkıp oynayın. Özellikle yerler karlıysa bu kardan adam yapıp, bu güzelliği paylaşmanın tam fırsatıdır. Unutmayın bazı ülkelerde çocuklar karın ne olduğunu bilmiyor. Kar yağışına sahip ülkemizde çocukların birçoğu bu güzelliği korumacı yaklaştığımız için yaşayamıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SIRA BEKLEMEYİ BİLİYOR MU?
BİLMİYORSA İŞİ ZOR!
AKRAN ZORBALIĞI
UZMAN YARDIMI
NE ZAYIF OLSUN NE DE ŞİŞMAN
YİYEN VE YEMEYEN ÇOCUKLAR
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
ÇOCUK OKULA BAŞLARKEN
ENDİŞESİ ORTADAN KALKTI MI?
BIRAKIN, SEÇİM YAPSIN
ONUNLA GURUR DUYMAYALIM MI?
LYS'DE SONA GELİNDİ
BU YASAKLARI MUTLAKA OKUYUN
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
SAKİN SAKİN ÖNERİLER
SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN!
ÇOCUKLARDA AĞIZ BAKIMI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEK VE KIZ ÇOCUKLAR...
O ARTIK BİR ÇOCUK DEĞİL
2 YAŞ ÇOCUKLARDA SALD...
TEK ÇOCUK OLMANIN YÜKÜ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
ROBOT SEVGİLİLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :