Okunma Sayısı: 8054
CANLI YORUMLAR

ÇOCUK İÇİN ERKEN TANI

Kansere yakalanan çocuklar

Türkiye'de her yıl kanser tanısı konulan çocuk sayısı 3 bin.

Tedavide erken tanının önemi bilinirken, konu çocuklar olduğunda velilerin sorumluluğu ön plana çıkıyor.

Ailelerin çocuklarını yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirmesi, olası bir hastalıkta, çocuklarının erken tanıyla kurtarılan yüzde 60'lık dilimin içinde yer alma ihtimalini doğuruyor.

Konuyla ilgili kapsamlı açıklama, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atila Tanyeli'den geldi.

Erken tanıda ortalama 100 hastanın 60'ını kurtarıldığını belirten Tanyeli, "Löseminin bazı türlerinde ve böbrektümörlerinin bazılarında bu oran yüzde 80-90'a çıkıyor. Geç konulan tanıda ise tedavinin başarı oranı yüzde 30'larda kalıyor. Bu nedenle aileler uyarıları dikkate almalı" şeklinde konuştu.

"ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ"

Kanserin tipine göre ciddi bir hastalık olduğunu belirten Tanyeli, "Bu nedenle erken tanı çok önemli. Çünkü kanser hücreleri vücuda çok fazla yayılmadan tedavi edildiğinde başarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle yılda bir kez çocukların kan tahlilleri yapılarak kontrol edilmesinde büyük fayda var" dedi.

ÇUKUROVA'DAKİ EKSİKLİK

Kanser ve kan hastalıklarında, kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin en önemli tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Tanyeli'den, bir de saptama geldi: Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı Çukurova Bölgesi'ne hizmet veren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde hâlâ istenilen düzeyde bir kemik iliği nakil bölümü tam olarak hizmete giremedi. Önümüzdeki günlerde ise 6 yataklı ünitenin hizmete girmesi planlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
FARKLI ROLLERE ETKİSİ!!!
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
DEVLET POLİTİKASI OLMALI
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
PROSTATA KARŞI EV İŞİ
ERKEKLERDEN ZORUNLU YARDIM
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
ZİHİNLERİ SÜNGER GİBİ
UYURKEN BİLE ÖĞRENİYORLAR
KADINLAR NE İSTER?
NEYLE MUTLU OLUR
ÇOCUK OYNARKEN ÖĞRENİR
AİLELER NE YAPMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
ÇOCUĞUNUZUN RUHUNU KORUYUN
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :