Okunma Sayısı: 7699
CANLI YORUMLAR

ÇOCUK İÇİN ERKEN TANI

Kansere yakalanan çocuklar

Türkiye'de her yıl kanser tanısı konulan çocuk sayısı 3 bin.

Tedavide erken tanının önemi bilinirken, konu çocuklar olduğunda velilerin sorumluluğu ön plana çıkıyor.

Ailelerin çocuklarını yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirmesi, olası bir hastalıkta, çocuklarının erken tanıyla kurtarılan yüzde 60'lık dilimin içinde yer alma ihtimalini doğuruyor.

Konuyla ilgili kapsamlı açıklama, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atila Tanyeli'den geldi.

Erken tanıda ortalama 100 hastanın 60'ını kurtarıldığını belirten Tanyeli, "Löseminin bazı türlerinde ve böbrektümörlerinin bazılarında bu oran yüzde 80-90'a çıkıyor. Geç konulan tanıda ise tedavinin başarı oranı yüzde 30'larda kalıyor. Bu nedenle aileler uyarıları dikkate almalı" şeklinde konuştu.

"ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ"

Kanserin tipine göre ciddi bir hastalık olduğunu belirten Tanyeli, "Bu nedenle erken tanı çok önemli. Çünkü kanser hücreleri vücuda çok fazla yayılmadan tedavi edildiğinde başarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle yılda bir kez çocukların kan tahlilleri yapılarak kontrol edilmesinde büyük fayda var" dedi.

ÇUKUROVA'DAKİ EKSİKLİK

Kanser ve kan hastalıklarında, kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin en önemli tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Tanyeli'den, bir de saptama geldi: Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı Çukurova Bölgesi'ne hizmet veren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde hâlâ istenilen düzeyde bir kemik iliği nakil bölümü tam olarak hizmete giremedi. Önümüzdeki günlerde ise 6 yataklı ünitenin hizmete girmesi planlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
LENS KULLANANLAR DİKKAT
GÖZ İHMALE GELMEZ
TATİLDE SESİNİZDEN OLMAYIN!
SES TELLERİNİZE İYİ BAKIN..
GÖZ SAĞLIĞINIZI KORUYUN
DOĞRU BESLENME ETKİLİ
SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR
ÇOCUĞUNUZ İÇİN...
HAYAL KIRIKLIĞI VE KÜFÜR
ETKİLEMEK İÇİN Mİ YAPIYOR?
BU RAPOR DA NEYİN NESİ
NASIL VERİLİYOR
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
10 SAĞLIKLI YEMEK ÖNERİSİ
LYS'DE SONA GELİNDİ
BU YASAKLARI MUTLAKA OKUYUN
GEREKİRSE AKSİ OLUN
MUTLAKA BU 10 SORUYU SORUN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MPS TEDAVİSİNDE IQ KRİTERİ
ÇOCUKLARDA KEKEMELİK
ORTA KULAK İLTİHABI
İKİZ ANNELİĞİ ZOR ZANAAT
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :