Okunma Sayısı: 7588
CANLI YORUMLAR

ÇOCUK İÇİN ERKEN TANI

Kansere yakalanan çocuklar

Türkiye'de her yıl kanser tanısı konulan çocuk sayısı 3 bin.

Tedavide erken tanının önemi bilinirken, konu çocuklar olduğunda velilerin sorumluluğu ön plana çıkıyor.

Ailelerin çocuklarını yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirmesi, olası bir hastalıkta, çocuklarının erken tanıyla kurtarılan yüzde 60'lık dilimin içinde yer alma ihtimalini doğuruyor.

Konuyla ilgili kapsamlı açıklama, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atila Tanyeli'den geldi.

Erken tanıda ortalama 100 hastanın 60'ını kurtarıldığını belirten Tanyeli, "Löseminin bazı türlerinde ve böbrektümörlerinin bazılarında bu oran yüzde 80-90'a çıkıyor. Geç konulan tanıda ise tedavinin başarı oranı yüzde 30'larda kalıyor. Bu nedenle aileler uyarıları dikkate almalı" şeklinde konuştu.

"ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ"

Kanserin tipine göre ciddi bir hastalık olduğunu belirten Tanyeli, "Bu nedenle erken tanı çok önemli. Çünkü kanser hücreleri vücuda çok fazla yayılmadan tedavi edildiğinde başarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle yılda bir kez çocukların kan tahlilleri yapılarak kontrol edilmesinde büyük fayda var" dedi.

ÇUKUROVA'DAKİ EKSİKLİK

Kanser ve kan hastalıklarında, kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin en önemli tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Tanyeli'den, bir de saptama geldi: Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı Çukurova Bölgesi'ne hizmet veren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde hâlâ istenilen düzeyde bir kemik iliği nakil bölümü tam olarak hizmete giremedi. Önümüzdeki günlerde ise 6 yataklı ünitenin hizmete girmesi planlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞAN ANNE VE BİBERON
HAYAT KURTARAN İCAT!
BİR ELİ KULAĞINDAYSA
DERDİNİ DE ANLATAMIYORSA
HEPATİT'İN ABC'Sİ
KORUNMA VE ÖNERİLER
KANSERE KARŞI ILIK SU
ÇOCUĞUNUZU KORUYUN!!!
BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?
ALDIRMAYA ALTERNATİF VAR MI
NEFES DARLIĞI YAŞIYORSANIZ
KOAH OLABİLİRSİNİZ!!!
BAŞARININ SIRRI ZEKA MI?
YOKSA YETENEK Mİ?
ENERJİ DEĞİL ZARAR  VERİYOR
SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR
MAKYAJ ÖNCESİ
GERGİN YÜZ MASKESİ
ÜLKE ÜLKE CİNSELLİK
RAKAMLARLA SEKS HARİTASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ENGELLİ MİNİKLERE
ÇOCUKLARDA MİDE TEMBELLİĞİ
ÇOCUKLARDA YAZ HASTAL...
ÇOCUKLARDA BADEMCİK SORUNU
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ROBOT SEVGİLİLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :