Okunma Sayısı: 7845
CANLI YORUMLAR

ÇOCUK İÇİN ERKEN TANI

Kansere yakalanan çocuklar

Türkiye'de her yıl kanser tanısı konulan çocuk sayısı 3 bin.

Tedavide erken tanının önemi bilinirken, konu çocuklar olduğunda velilerin sorumluluğu ön plana çıkıyor.

Ailelerin çocuklarını yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirmesi, olası bir hastalıkta, çocuklarının erken tanıyla kurtarılan yüzde 60'lık dilimin içinde yer alma ihtimalini doğuruyor.

Konuyla ilgili kapsamlı açıklama, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atila Tanyeli'den geldi.

Erken tanıda ortalama 100 hastanın 60'ını kurtarıldığını belirten Tanyeli, "Löseminin bazı türlerinde ve böbrektümörlerinin bazılarında bu oran yüzde 80-90'a çıkıyor. Geç konulan tanıda ise tedavinin başarı oranı yüzde 30'larda kalıyor. Bu nedenle aileler uyarıları dikkate almalı" şeklinde konuştu.

"ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ"

Kanserin tipine göre ciddi bir hastalık olduğunu belirten Tanyeli, "Bu nedenle erken tanı çok önemli. Çünkü kanser hücreleri vücuda çok fazla yayılmadan tedavi edildiğinde başarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle yılda bir kez çocukların kan tahlilleri yapılarak kontrol edilmesinde büyük fayda var" dedi.

ÇUKUROVA'DAKİ EKSİKLİK

Kanser ve kan hastalıklarında, kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin en önemli tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Tanyeli'den, bir de saptama geldi: Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı Çukurova Bölgesi'ne hizmet veren ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde hâlâ istenilen düzeyde bir kemik iliği nakil bölümü tam olarak hizmete giremedi. Önümüzdeki günlerde ise 6 yataklı ünitenin hizmete girmesi planlanıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KADIN KALBİ TEHDİT ALTINDA
BU HASTALIKLARA DİKKAT
ZARAFETLE YAŞLANMAK
YAŞAM TARZINIZ BELİRLEYİCİ
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA
EVDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT
MUTLAKA ÖNLEM ALINMALI!
SICAKTAN KAÇIŞ YOK
BARİ BU ÖNLEMLERİ ALALIM!
KADINLARIN 10 HATASI
MUTSUZLUK NEDENİ!!!
ONUNLA ÇATIŞMAYA GİRMEYİN
DİNLEMEYİ DENEYİN
HEDİYENİZ KABUSUNUZ OLMASIN
KARNE HEDİYESİNE DİKKAT
EBEVEYNLERE KRİTİK GÖREV
ÇOCUK GELİŞİMİ
2 YAŞ ÇOCUKLARDA TERS CEVAP
NEDEN TERS CEVAP VERİRLER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EPİLEPSİ YOK OLABİLİR
ÇOCUKLARDA MİDE TEMBELLİĞİ
İLK ÇOCUĞUNUZ ERKEKSE
ÇOCUKLARDA KIŞ HASTAL...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
2012 YILINA DAMGA VURAN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :