Okunma Sayısı: 11144
CANLI YORUMLAR

ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN KARARLI

Kararlı olmanın önemi

 

Çocuğun davranışlarını şekillendirirken dikkat edilmesi gereken konularBütün anne babaların bildiği gibi, bir kitap okumak ya da televizyonda yayınlanan bir diziyi hiç kaçırmadan izlemek bir çocuğun davranışını değiştirmek için yeterli değildir. 

Çocuklarının sorunlarına başarıyla çözüm getiren anne babaların ortak özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Çocuklarına kesin bir bağlılık duymaları.
  • Çocuk yetiştirme tarzlarını etkileyen kişisel sorunlarını kabul edecek cesareti göstermeleri.
  • Çocuk yetiştirme konusunda birlik gösteren bir yaklaşım benimseme kararlılığı göstermeleri.
  • Programa bağlı kalma iradesi göstermeleri.
  • Kendilerine inanmaları.
  • Kullandıkları yöntemlere, dayandıkları bilgilere inanmaları.Davranışları şekillendirme
Anne babalar, “doğru” ile “yanlış” arasındaki farkı anlayabilmeleri için çocuklarının davranışlarını şekillendirmekle yükümlüdür. Çocuklarını, birer yetişkin olduklarında hayata tutunabilmeleri için gerekli sosyal becerileri ve akıl yürütme gücünü geliştirmeye, öz disiplin ve motivasyona sahip olmaya teşvik etmeleri gerekir.

Davranışların şekillendirilmesi mutlaka çocuğunuzu sürekli uslu ya da “iyi” olmaya teşvik etmek anlamına gelmez. Daha çok onu kendisini ifade etmeye ve farklı koşullarda hangi davranışın yerinde olacağını anlamaya yönlendirmeniz anlamına gelir. Davranışların şekillendirilmesi çocuğunuzun öğrenmesini sağlar, ona ihtiyaç duyduğu araçları ve becerileri kazandırır.

Çocuğunuz bir şeyi iyi yapıyorsa, ona o şeyi iyi yaptığını gösterip davranışını pekiştirin. Pekiştirme çocukların özgüvenle ilerlemesini sağlar. Bir hata yapmışlarsa, yaptıkları şeyin bir hata olduğunu ve bir daha yapmasını istemediğinizi anlatın. Bu iki davranış arasındaki karşıtlık onun nasıl davranmasını istediğinizi anlamasını sağlayacaktır. Çocuğunuz bütün hayatı boyunca öğrenecektir, öğrenme bir süreçtir. Öğrenme süreci bir nehir gibi dolambaçlı bir yol izleyerek akar, düz bir çizgi izlemez.

Anne babalar “Gayet iyi gidiyordu, ama sonra geri adım atmaya başladı” der. Ama geri adım dedikleri şey geri adım değildir, çocuk yalnızca gelişme sürecinde başka bir aşamaya girmiştir. Çocuğunuzun her yeni deneyimi öğrenme sürecinde saptığı dolambaçlı bir yoldur. Davranışların şekillendirilmesi, çocuğunuzun özgüvenini kaybetmemesini, yolunda devam etmesini sağlayacak kadar sakin ve esnek olmanızı gerektirir.

Davranışların çocuğun karakteri açısından değerlendirilmesi gerekir. İsyankar, küstah ya da saygısız olmanın da yerinde bir davranış olduğu durumlar olabilir, ayrıca bu tür davranışların eğlendirici olmak, insanı canlandırmak gibi olumlu bir etkisi de vardır.
Çocuklar birbirinden farklı hızlarda değişir ve gelişir. Bireyin farkında olun: Çocuğunuzu arkadaşlarınızın çocuklarıyla kıyaslamayın, birden fazla çocuğunuz varsa, çocuklarınızı birbirleriyle kıyaslama hevesine kapılmayın. Her birinin farklı becerileri, farklı ihtiyaçları ve farklı güçleri vardır.
 
“Okulda yaramazlık yapmayan ama evde yaramazlık yapan bir çocuğun daha net kurallara ihtiyacı vardır.”

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!
YİNE ÖDEV FASLI BAŞLIYOR...
ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARINI
ÖVGÜLERİNİZ AZ, AZARLARINIZ
ÇOCUĞUNUZU OKULA HAZIRLAYIN
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
KARNE SENDROMUNA DİKKAT!
AİLELER NASIL DAVRANMALI
ROL YAPTIĞINI SANMAYIN
OKUL FOBİK OLABİLİR!
AİLELERİN BÜYÜK TELAŞI
O ŞİMDİ OKULLU OLDU
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
MİNİKLER OKULA MERHABA DEDİ
İLK GÜN NASIL GEÇTİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"EĞİTİM AMAÇLI DA OLSA"
BAŞARI KRİTERLERİ DEĞ...
KARNE SENDROMUNA DİKKAT!
SEÇMELİDE CUMA FORMÜLÜ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012 YILINA DAMGA VURAN
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :