Okunma Sayısı: 7333
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLA İLETİŞİMİ KESMEYİN

Bağımlı olmasınlar

Uzmanlara göre, özellikle 3-6 yaş grubundaki çocuklar için televizyon, tablet ve telefonlar adeta bakıcılık vazifesi üstleniyor. Ebeveynlerin, çocuklarını kontrolsüzce ekranlara teslim etmesi, onları bağımlılıkların kucağına itiyor.

Anne-babaların çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmemesinin olumsuz sonuçlara yol açtığını söyleyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, küçük yaştaki çocukların saatlerce tablet ve telefonlarla vakit geçirmelerinin doğru olmadığına vurgu yaptı. 

 

Her yaştan izleyici kitlesine sahip televizyonun da kontrolsüz izlenmesinin çocuklar için tehlike oluşturduğunu belirten Karaman, “Saatlerce çocuğun televizyon başında durması, bilinçsizce kanalları dolaşması, mili, manevi ve evrensel değerleri yok sayabilecek yayınlara maruz kalması çocuklarımızın geleceği açısından üzerinde durulması gereken önemli bir meseledir. Annesiyle ya da babasıyla oyun oynayarak iletişim kuracağı yaşta, çocukların ekrana bağlı kalarak bu iletişimden mahrum olması iki önemli sonuç doğuruyor. Bunlardan ilki o yaşta ‘ekran ve teknoloji bağımlılığı’ dediğimiz bağımlılığa sahip olmaları. İkincisi ise aile içi iletişim bağlarının oluşamaması sonucu bu çocukların ileride pek çok bağımlılıkların pençesine düşme adayı durumuna düşmesidir” diye konuştu.

 

"LÜKS HAYAT" ALGISINA DİKKAT 

Kitle iletişim araçlarıyla çocuklarda oluşturulan “lüks hayat" algısına dikkat çeken Prof. Karaman, şunları söyledi:

 

 “Sosyologlar, televizyon programlarında özendirilen gösterişli hayatların gerçek hayatta çocukları pek çok bağımlılığın pençesine düşürmek için tuzak olarak kullanıldığını ifade ediyor. Özellikle genç yaştaki bireylerin kendilerine rol model belirledikleri karakterleri özümsedikleri ve hatta gerçek hayatta onlar gibi davranmaya çalıştıkları, onların sahip olduğu yaşamlara sahip olmayı arzu ettikleri gözlemleniyor. Bunu fırsat bilen pek çok zehir tacirinin, gençleri ‘yaratılmış’ lüks algısı ile ele geçirdiği pek çok bağımlı dosyasında yer alıyor. Genç, bağımlı hale geldiğinde ise madden ve bedenen sefaletin içinde, mücadele edemeyecek durumda oluyor.”

 

ÇOCUKLAR BEYİN ZEHİRLENMESİ YAŞIYOR

Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Balkanlıoğlu da çocuklarının midesine alacağı en ufak bir yiyecek kırıntısına bile dikkat eden anne-babaların çocuklarının beynine alacağı en ufak görüntü karesine dahi dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, “Zira yiyecek zehirlenmesinin bir şekilde tedavisi mümkünken, beyin zehirlenmesinin tedavisi o kadar kolay olmuyor, etkileri yıllarca sürebiliyor” ifadesini kullandı.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI
ÇOCUĞUNUZU ANLAMIYORSANIZ
PROF. KESKİN ANLATIYOR.
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
BASİT AMA FAYDALI ÖNERİLER
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
ÇOCUKLARDA KARANLIK KORKUSU
AİLELERE ÖNERİLER
PARADAN NE ANLAR DEMEYİN
KENDİNE GÜVENİ ARTTIRIYOR
ÇOCUĞA KARŞI ÖFKE YÖNETİMİ
NASIL GEVŞEYECEKSİNİZ?
GÜÇ DURUMLARIN İLACI
EN YAKIN ARKADAŞ
OYUNUN GÜCÜ
ÇOCUĞUNUZLA OYUN OYNAYIN.
ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARI
SOSYAL GELİŞİMDEKİ FARKLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TEK ÇOCUK VE ARKADAŞLIK
TEK ÇOCUK OLMANIN YÜKÜ
2 YAŞ ÇOCUKLARDA TIRN...
REKABET ETMESİNE İZİN...
TOPLAYIN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :