Okunma Sayısı: 7427
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!

Diyabet ve öz güven için

Hafta sonları çocuklarını oradan oraya servis şoförü gibi taşıyan anneleri gördüğünüzde şöyle düşünüyor musunuz?

“Ya çocukları başlarından atmak için ya da birbirleriyle rekabet etmek için çocukları bir oraya bir buraya yazdırıyorlar. Çocuklar evlerinde oturup oyun oynayamaz hale geldi.”

Haksız değilsiniz, bunun gerçek olduğu durumlar ne yazık ki var. Ancak hafta içi tüm gün okulda ve günün büyük bölümünde de masa başında geçiren çocukların egzersiz yapması çok ama çok önemli.

***

Yeterince egzersiz yapılmaması, çocukların ileriki hayatlarında sayısız soruna neden olur; ancak saymaya giderek yaygınlaşan bir problemle başlayalım: Obeziteyle… Obezite temel olarak yanlış beslenme alışkanları ve hareketsizlikten kaynaklanır. Çocukluk çağı obezitesi, aşağıda göreceğiniz sorunlara da yol açar:

  • Enerjisizlik
  • Öz saygı eksikliği
  • Öz güven eksikliği
  • Anksiyete ve depresyon
  • Diyabet gibi birçok sağlık sorunu

Ancak çocukluk çağı obezitesinin herhalde en büyük tehlikesi şişman çocukların şişman yetişkinlere dönüşme olasılığının yüksekliğidir. Genel olarak yaşlandıkça kilo vermek ve sağlıklı bir kiloda kalmak zorlaşır.

Egzersiz (sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte), fazla kiloları alt etmenin en iyi yoludur. Eğer düzenli olarak yaktığınızdan daha fazla kalorili besinler tüketirseniz kilo alırsınız. Denklem aslında bu kadar basittir: Çocukların enerji alımlarını ve harcamalarını dengelemeleri gereklidir.

Çocuğunuz obez olmasa bile, hareketsizlik, ilerideki hayatında bir dizi önemli soruna yol açar. Bunlar kalp hastalıkları, inmeler, kolon kanseri, çeşitli diyabet türleri, hipertansiyon ve erken yaşta ölümdür. Bu noktayı daha iyi gösterebilmek için, şaşırtıcı bir gerçeği sizinle paylaşacağız. İngiltere Kalp Vakfı, kalp krizine yol açan en önemli unsurun, beslenme, obezite veya sigara değil (elbette bunlar da yeterince tehlikeli şeylerdir), yetersiz fiziksel aktivite olduğunu belirtiyor. Çocuğunuzun egzersizden hoşlanmasına ve bunu bütün hayatı boyunca sürdürmesine yardım ederseniz, bu ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BÖBREKLERİ SAĞLIKLI MI?
NASIL ANLARSINIZ?
DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT
ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ YANI
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
TANI, ÇOCUKKEN KONUR
TEK BAŞINA İNSÜLİN YETERSİZ
TEDAVİDE AİLE ETKİLİ
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI
SONBAHARDA ÇOCUK BESLENMESİ
BU GIDALARI EKSİK ETMEYİN
ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ
BENAL BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
ONUN GELECEĞİNİ KARARTMAYIN
İLK GÖZ MUAYENESİ ÖNEMLİ
UZMAN TAVSİYELERİ
HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN
ARABADA İÇMEK DAHA ZARARLI
"ÇOCUK VARSA YASAKLANMALI"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
NE KADAR UYKU YETERLİ?
"KENDİLİĞİNDEN GEÇMİYOR"
ÇOCUKLARDA OBEZİTE İL...
DERSLERİ YOĞUNLAŞMADAN...
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :