Okunma Sayısı: 6923
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!

Diyabet ve öz güven için

Hafta sonları çocuklarını oradan oraya servis şoförü gibi taşıyan anneleri gördüğünüzde şöyle düşünüyor musunuz?

“Ya çocukları başlarından atmak için ya da birbirleriyle rekabet etmek için çocukları bir oraya bir buraya yazdırıyorlar. Çocuklar evlerinde oturup oyun oynayamaz hale geldi.”

Haksız değilsiniz, bunun gerçek olduğu durumlar ne yazık ki var. Ancak hafta içi tüm gün okulda ve günün büyük bölümünde de masa başında geçiren çocukların egzersiz yapması çok ama çok önemli.

***

Yeterince egzersiz yapılmaması, çocukların ileriki hayatlarında sayısız soruna neden olur; ancak saymaya giderek yaygınlaşan bir problemle başlayalım: Obeziteyle… Obezite temel olarak yanlış beslenme alışkanları ve hareketsizlikten kaynaklanır. Çocukluk çağı obezitesi, aşağıda göreceğiniz sorunlara da yol açar:

  • Enerjisizlik
  • Öz saygı eksikliği
  • Öz güven eksikliği
  • Anksiyete ve depresyon
  • Diyabet gibi birçok sağlık sorunu

Ancak çocukluk çağı obezitesinin herhalde en büyük tehlikesi şişman çocukların şişman yetişkinlere dönüşme olasılığının yüksekliğidir. Genel olarak yaşlandıkça kilo vermek ve sağlıklı bir kiloda kalmak zorlaşır.

Egzersiz (sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte), fazla kiloları alt etmenin en iyi yoludur. Eğer düzenli olarak yaktığınızdan daha fazla kalorili besinler tüketirseniz kilo alırsınız. Denklem aslında bu kadar basittir: Çocukların enerji alımlarını ve harcamalarını dengelemeleri gereklidir.

Çocuğunuz obez olmasa bile, hareketsizlik, ilerideki hayatında bir dizi önemli soruna yol açar. Bunlar kalp hastalıkları, inmeler, kolon kanseri, çeşitli diyabet türleri, hipertansiyon ve erken yaşta ölümdür. Bu noktayı daha iyi gösterebilmek için, şaşırtıcı bir gerçeği sizinle paylaşacağız. İngiltere Kalp Vakfı, kalp krizine yol açan en önemli unsurun, beslenme, obezite veya sigara değil (elbette bunlar da yeterince tehlikeli şeylerdir), yetersiz fiziksel aktivite olduğunu belirtiyor. Çocuğunuzun egzersizden hoşlanmasına ve bunu bütün hayatı boyunca sürdürmesine yardım ederseniz, bu ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE
NESLİM DOKSAT ANLATTI
BÖBREKLERİ SAĞLIKLI MI?
NASIL ANLARSINIZ?
ÖĞRENME TEKNİKLERİ
ÇOCUĞUNUZA DESTEK OLUN
GENLER MAZERETİNİZ OLMASIN
KİLOLU MU YOKSA OBEZ Mİ?
ÇOCUKLARDA YAZ HASTALIKLARI
PROF. HİLAL MOCAN ANLATIYOR
SONBAHARDA ÇOCUK BESLENMESİ
BU GIDALARI EKSİK ETMEYİN
ÇOCUĞUNUZ ÇAY İÇİYOR MU?
DİKKAT, KANSIZLIK YAPABİLİR
KARDEŞ SENDROMU
KISKANÇLIK DOĞALDIR
OKULLAR AÇILIYOR
BESLENME ÇANTASI ÖNEMLİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIZLAR DAHA ÇOK ETKİL...
ÇOCUKLARA BİLİNÇLİ GIDA
HANGİ TUVALET SAĞLIKLIDIR
8 YAŞINA KADAR PANİK YOK
BİR KADININ ÇANTASINDA
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :