Okunma Sayısı: 7063
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!

Diyabet ve öz güven için

Hafta sonları çocuklarını oradan oraya servis şoförü gibi taşıyan anneleri gördüğünüzde şöyle düşünüyor musunuz?

“Ya çocukları başlarından atmak için ya da birbirleriyle rekabet etmek için çocukları bir oraya bir buraya yazdırıyorlar. Çocuklar evlerinde oturup oyun oynayamaz hale geldi.”

Haksız değilsiniz, bunun gerçek olduğu durumlar ne yazık ki var. Ancak hafta içi tüm gün okulda ve günün büyük bölümünde de masa başında geçiren çocukların egzersiz yapması çok ama çok önemli.

***

Yeterince egzersiz yapılmaması, çocukların ileriki hayatlarında sayısız soruna neden olur; ancak saymaya giderek yaygınlaşan bir problemle başlayalım: Obeziteyle… Obezite temel olarak yanlış beslenme alışkanları ve hareketsizlikten kaynaklanır. Çocukluk çağı obezitesi, aşağıda göreceğiniz sorunlara da yol açar:

  • Enerjisizlik
  • Öz saygı eksikliği
  • Öz güven eksikliği
  • Anksiyete ve depresyon
  • Diyabet gibi birçok sağlık sorunu

Ancak çocukluk çağı obezitesinin herhalde en büyük tehlikesi şişman çocukların şişman yetişkinlere dönüşme olasılığının yüksekliğidir. Genel olarak yaşlandıkça kilo vermek ve sağlıklı bir kiloda kalmak zorlaşır.

Egzersiz (sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte), fazla kiloları alt etmenin en iyi yoludur. Eğer düzenli olarak yaktığınızdan daha fazla kalorili besinler tüketirseniz kilo alırsınız. Denklem aslında bu kadar basittir: Çocukların enerji alımlarını ve harcamalarını dengelemeleri gereklidir.

Çocuğunuz obez olmasa bile, hareketsizlik, ilerideki hayatında bir dizi önemli soruna yol açar. Bunlar kalp hastalıkları, inmeler, kolon kanseri, çeşitli diyabet türleri, hipertansiyon ve erken yaşta ölümdür. Bu noktayı daha iyi gösterebilmek için, şaşırtıcı bir gerçeği sizinle paylaşacağız. İngiltere Kalp Vakfı, kalp krizine yol açan en önemli unsurun, beslenme, obezite veya sigara değil (elbette bunlar da yeterince tehlikeli şeylerdir), yetersiz fiziksel aktivite olduğunu belirtiyor. Çocuğunuzun egzersizden hoşlanmasına ve bunu bütün hayatı boyunca sürdürmesine yardım ederseniz, bu ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
UYKUYU DÜZENE SOKMAK MÜMKÜN MÜ?
HUZURLU GECELER VE YETERLİ UYKU
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜYÜMESİN
ARADA PİS ORTAM İYİDİR
SÜT DİŞLERİ İHMALE GELMEZ
DİŞ SAĞLIĞI VE BAKIMI
BEBEKLER NEDEN HAREKET EDER
GELİŞİME ETKİSİ VAR MI?
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
ÇOCUĞUNUZUN YERLE TEMASI
OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARINDA
BESLENMEDEKİ EN BÜYÜK RİSK
SÜT İÇİN, YOĞURT YİYİN
PROF. BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
UZMAN TAVSİYELERİ
HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HİÇBİR ŞEY YEMİYOR: SADECE
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA ...
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ÇOCUKLAR NE YEMELİDİR?
KISA SAÇ MODELLERİ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :