Okunma Sayısı: 9339
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR İÇİN MAKARNA

İyi karbonhidrat deposu

Kompleks yani iyi karbonhidrat deposu olan makarna, çocukların gün içerisindeki beslenme planlarında en az bir porsiyon olarak yer almalıdır. Çocuklarda 0-6 yaş dönemindeki sağlıklı beslenme, zeka düzeyini ciddi düzeyde etkiler. Beyin, gelişiminin yüzde 90’ı 3 yaşına kadar tamamlanır. Bu dönemdeki protein yetersizliği zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler. Yeterli beslenmeyen çocukların yüzde 80’inde zeka geriliği görülür.

Gelişim çağındaki çocuğun hücre yapıtaşında her gıdadan gelen besinlerin çok dengeli kullanılması gerekir. Yeni doğan bebekte anne sütü ne kadar önemli ise, sonrasında da çocukların günlük beslenmesinde yeterli oranda süt ve yoğurt bulunmalıdır.

Öğle yemeklerinde çocukların menüsünde mutlaka et olmalıdır (en az 100 gr). Etle beraber kalsiyumu karşılayabilmek için 1 kase yoğurt, ayran ya da cacık verilmelidir. Bu menüyü tamamlayacak olan ekmek, pilav ya da makarna grubudur. Makarnanın protein değeri pirinçten daha fazladır. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir bakımından da pirince oranla daha zengindir. 

Kompleks yani iyi karbonhidrat deposu olan makarna, çocukların gün içerisinde beslenme planlarında en az bir porsiyon olarak yer almalıdır. İyi karbonhidrat grubuna giren makarna, çocukların hızlı şeker tüketimini de frenlemiş olur. Gün içerisinde tüketilen makarna, çikolata ve şekere olan gereksinimi azaltır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HADİ REÇEL YAPALIM
İŞTE SİZE PÜF NOKTALAR
KARPUZLU LİMON OTU
BUZLU ŞEKERLEME
ÇOCUĞA SEBZE-MEYVE DESTEĞİ
NELER 1 PORSİYON SAYILIR?
KAĞITTA YAZ TÜRLÜSÜ
JÖLELİ PİRİNÇ TATLISI
SERİN, FERAH BİR ŞEY YESEK?
MESELA LİMONLU DONDURMA!
TAZE ASMA YAPRAĞI MUTFAKTA!
SALAMURA OLARAK SAKLAYIN
RAMAZANDA PİŞİRME ÖNERİLERİ
NEYİ NASIL YEMELİYİZ
YOĞURTLU KEBAP
VE KUPTA DONDURMALI KADAYIF
MERCİMEKLİ MÜCVER
PEKMEZLİ ELMA
BUZ OLMADAN
BUZ YERİNE ALTERNATİF TAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ABUR CUBUR VE ŞEKERLEMELER
VEJETARYEN EĞİLİMİ Mİ VAR?
NE KADAR TUZ FAZLA?
NE KADAR YAĞ FAZLA SA...
İLGİLİ VİDEOLAR
EGE YEMEKLERİ - BALIK HAŞLAMA
BALIKLI İSLİM KEBABI
BALIK KEBABI
CAFE D'ALFREDO'DAN LEZZETLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :