Okunma Sayısı: 7046
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK

Kullanım ilkeleri

Antibiyotik kullanımı, c vitamini almaya benzemiyor. Doktora danışmadan alınmaması gerekiyor. Hele ki söz konusu çocuklar olduğunda biliyoruz ki anneler, kendi sağlıklarına kıyasla daha temkinli hareket ediyor. 

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, çocuğa antibiyotik verilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

"Enfeksiyon bulguları ile başvuran bir çocukta reçeteye antibiyotik yazmadan önce bazı hususları gözden geçirmek gerekir. Bunlar aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir.

-Antibiyotik gerçekten endike midir? (bakteri/viral ayır) çoğu çocukluk enfeksiyonları viral kaynaklıdır ve antibiyotik endikasyonu yoktur. Sadece destek tedavisi varsa ve yüksekse ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir.

-En muhtemel etkenler nelerdir?(kültür çıkana kadar) antibiyotik endikasyonu konulduysa kültür sonuçları çıkana kadar en muhtemel etkenlerin neler olduğu ve en uygun ampirik antibiyotiklerin neler olabileceği düşünülür.

-En uygun antibiyotik hangisidir? Tek antibiyotik, ucuz, yan etkisi az , komplians iyi,kısa süreli hedef organda etkin ,çapraz direnç ilşkileri az olan antibiyotik seçilerek verilmelidir.

-Veriliş şekli, çocuklarda  önemli bir durum yoksa prensip olarak oral antibiyotik tercih edilmelidir.

-Aileye bilgi hastalık özelliği, antibiyotik doz miktarı, veriliş sıklığı, aç-tok verilmesi, yan etkiler ile ilgili olarak aileye kısaca bilgi verilmelidir.

-Kontrol prensip olarak ilk 48-72 saatte tedavinin başlangıç etkisi ve yan etkilerle ilgili bilgi alınmalı mümkünse hasta görülmelidir. Kür bitiminde tekrar bilgi alınması uygundur, bu bilgi telefonla da alınabilir.
 
Antibiyotik başarısızlığı hastaya ve ekonomiye ek maliyete ve riskler getirir. Bunlar arasında, artmış hastalık morbidite riski, sonraki aşama ve muhtemelen daha geniş spektrumlu ve daha pahalı (muhtemelen normal florayı daha çok etkileyecek) antibiyotiklerin yazılması ,çocuğun okul, anne-babanın işgücü kaybı, ek doktor muayene ve laboratuvar masrafları, ayrıca hasta-hekim ilişkisinde güven bunalımı sayılabilir. Bu nedenle antibiyotik başarısızlığını en aza indirmek için gereken dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle antibiyotik endikasyonu yoksa vermemek, verilecekse uygun antibiyotiği seçmek için titizlik gösterilmelidir."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÖZÜNÜZÜN ÖMRÜ UZASIN
ŞEKER HASTALIĞI OLANLAR
SONBAHAR KALBİNİZİ YORMASIN
KALP SAĞLIĞI İÇİN 9 ÖNERİ
YATAK HASTALARINA MÜJDE!
DAHA AZ YATAK YARASI MÜMKÜN
BAYRAM DİYE ABARTMAYIN
ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYIN
SAĞLIKLI RAMAZAN REHBERİ
ÇALIŞANLARA ÖNEMLİ UYARILAR
FAST FOOD
VE ÇOCUKLARIN DİŞ SAĞLIĞI
HANGİ İÇECEK NE ZAMAN
BU UYARIYA DİKKAT
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
HASTALIK KAPINIZI ÇALMASIN
GIDALARIN GÜVENİLİRLİĞİ
MUTFAĞINIZDA SAKLI!
GRİPTEN KORUNMAK İÇİN
TEK SEÇENEK AŞI DEĞİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KABIZLIK NEDEN OLUR?
ÇOCUĞUNUZUN FİZİKSEL ...
EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI
DİYABET VE ÇOCUK
YAŞLANMAK GÜZELDİR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :