Okunma Sayısı: 6914
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK

Kullanım ilkeleri

Antibiyotik kullanımı, c vitamini almaya benzemiyor. Doktora danışmadan alınmaması gerekiyor. Hele ki söz konusu çocuklar olduğunda biliyoruz ki anneler, kendi sağlıklarına kıyasla daha temkinli hareket ediyor. 

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, çocuğa antibiyotik verilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

"Enfeksiyon bulguları ile başvuran bir çocukta reçeteye antibiyotik yazmadan önce bazı hususları gözden geçirmek gerekir. Bunlar aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir.

-Antibiyotik gerçekten endike midir? (bakteri/viral ayır) çoğu çocukluk enfeksiyonları viral kaynaklıdır ve antibiyotik endikasyonu yoktur. Sadece destek tedavisi varsa ve yüksekse ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir.

-En muhtemel etkenler nelerdir?(kültür çıkana kadar) antibiyotik endikasyonu konulduysa kültür sonuçları çıkana kadar en muhtemel etkenlerin neler olduğu ve en uygun ampirik antibiyotiklerin neler olabileceği düşünülür.

-En uygun antibiyotik hangisidir? Tek antibiyotik, ucuz, yan etkisi az , komplians iyi,kısa süreli hedef organda etkin ,çapraz direnç ilşkileri az olan antibiyotik seçilerek verilmelidir.

-Veriliş şekli, çocuklarda  önemli bir durum yoksa prensip olarak oral antibiyotik tercih edilmelidir.

-Aileye bilgi hastalık özelliği, antibiyotik doz miktarı, veriliş sıklığı, aç-tok verilmesi, yan etkiler ile ilgili olarak aileye kısaca bilgi verilmelidir.

-Kontrol prensip olarak ilk 48-72 saatte tedavinin başlangıç etkisi ve yan etkilerle ilgili bilgi alınmalı mümkünse hasta görülmelidir. Kür bitiminde tekrar bilgi alınması uygundur, bu bilgi telefonla da alınabilir.
 
Antibiyotik başarısızlığı hastaya ve ekonomiye ek maliyete ve riskler getirir. Bunlar arasında, artmış hastalık morbidite riski, sonraki aşama ve muhtemelen daha geniş spektrumlu ve daha pahalı (muhtemelen normal florayı daha çok etkileyecek) antibiyotiklerin yazılması ,çocuğun okul, anne-babanın işgücü kaybı, ek doktor muayene ve laboratuvar masrafları, ayrıca hasta-hekim ilişkisinde güven bunalımı sayılabilir. Bu nedenle antibiyotik başarısızlığını en aza indirmek için gereken dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle antibiyotik endikasyonu yoksa vermemek, verilecekse uygun antibiyotiği seçmek için titizlik gösterilmelidir."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İDRAR KAÇIRMAYA AKUPUNKTUR
4 KADINDAN 1'NDE GÖRÜLÜYOR
GRİP GÖZÜ TEHDİT EDİYOR
GÖZÜ SIK OVUŞTURMAYIN
Gebeler yürüdü
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN
K2 VİTAMİNİN ÖNEMİ
VİTAMİN TAKVİYESİ
DİYET TEK BAŞINA ÇARESİZ
SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN...
DİYETTEKİ 5 TEHLİKE
BİLİNÇLİ TÜKETİN
MİGRENİM TUTTU
NE TETİKLER NE ÖNLER?
YAŞLILIKTA GÖRME KAYBI
GIDANIZA DİKKAT EDİN
FAZLA KALORİDEN KAÇMAK
İMKANSIZ DEĞİL
ISPANAKTAKİ VİTAMİN
YÜZDE 70 AZALDI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KONUŞMA GECİKMESİ
OKURKEN ZORLANIYOR MU?
ÇOCUKLARDA MİDE TEMBELLİĞİ
YENİ NESLİ BEKLEYEN T...
BAZILARI KASLI SEVER
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :