Okunma Sayısı: 7558
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK

Kullanım ilkeleri

Antibiyotik kullanımı, c vitamini almaya benzemiyor. Doktora danışmadan alınmaması gerekiyor. Hele ki söz konusu çocuklar olduğunda biliyoruz ki anneler, kendi sağlıklarına kıyasla daha temkinli hareket ediyor. 

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, çocuğa antibiyotik verilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

"Enfeksiyon bulguları ile başvuran bir çocukta reçeteye antibiyotik yazmadan önce bazı hususları gözden geçirmek gerekir. Bunlar aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir.

-Antibiyotik gerçekten endike midir? (bakteri/viral ayır) çoğu çocukluk enfeksiyonları viral kaynaklıdır ve antibiyotik endikasyonu yoktur. Sadece destek tedavisi varsa ve yüksekse ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir.

-En muhtemel etkenler nelerdir?(kültür çıkana kadar) antibiyotik endikasyonu konulduysa kültür sonuçları çıkana kadar en muhtemel etkenlerin neler olduğu ve en uygun ampirik antibiyotiklerin neler olabileceği düşünülür.

-En uygun antibiyotik hangisidir? Tek antibiyotik, ucuz, yan etkisi az , komplians iyi,kısa süreli hedef organda etkin ,çapraz direnç ilşkileri az olan antibiyotik seçilerek verilmelidir.

-Veriliş şekli, çocuklarda  önemli bir durum yoksa prensip olarak oral antibiyotik tercih edilmelidir.

-Aileye bilgi hastalık özelliği, antibiyotik doz miktarı, veriliş sıklığı, aç-tok verilmesi, yan etkiler ile ilgili olarak aileye kısaca bilgi verilmelidir.

-Kontrol prensip olarak ilk 48-72 saatte tedavinin başlangıç etkisi ve yan etkilerle ilgili bilgi alınmalı mümkünse hasta görülmelidir. Kür bitiminde tekrar bilgi alınması uygundur, bu bilgi telefonla da alınabilir.
 
Antibiyotik başarısızlığı hastaya ve ekonomiye ek maliyete ve riskler getirir. Bunlar arasında, artmış hastalık morbidite riski, sonraki aşama ve muhtemelen daha geniş spektrumlu ve daha pahalı (muhtemelen normal florayı daha çok etkileyecek) antibiyotiklerin yazılması ,çocuğun okul, anne-babanın işgücü kaybı, ek doktor muayene ve laboratuvar masrafları, ayrıca hasta-hekim ilişkisinde güven bunalımı sayılabilir. Bu nedenle antibiyotik başarısızlığını en aza indirmek için gereken dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle antibiyotik endikasyonu yoksa vermemek, verilecekse uygun antibiyotiği seçmek için titizlik gösterilmelidir."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇARPIK AYAK SORUNU
ERKEK ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA
Tırnaklarına bak
HASTALIĞINI ÖĞREN
SICAK BAŞLADI,BAŞ AĞRISI DA
AĞRI TİPİNE GÖRE TEDAVİ
HİPERTANSİYON ÖNLENEBİLİR
TANSİYONU TANIYALIM
MENİSKÜS NEDİR?
NE FONKSİYONU VARDIR?
ERKEN TUVALET EĞİTİMİ
KABIZLIK NEDENİ
KARNESİ KÖTÜ İSE
BU HATALARI ASLA YAPMAYIN!
BESLENME SİSTEMİNİZİ GÖZDEN
GEÇİRİN METABOLİZMANIZ....
GÖZ YANIKLARI
SU KURTARIR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEMOFİLİ HASTASI ÇOCUKLAR
ÇOCUĞUNUZ OTİZMLİYSE
BU HASTALIĞA DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ OTİZMLİYSE
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :