Okunma Sayısı: 10461
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK

Kullanım ilkeleri

Antibiyotik kullanımı, c vitamini almaya benzemiyor. Doktora danışmadan alınmaması gerekiyor. Hele ki söz konusu çocuklar olduğunda biliyoruz ki anneler, kendi sağlıklarına kıyasla daha temkinli hareket ediyor. 

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay, çocuğa antibiyotik verilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

"Enfeksiyon bulguları ile başvuran bir çocukta reçeteye antibiyotik yazmadan önce bazı hususları gözden geçirmek gerekir. Bunlar aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir.

-Antibiyotik gerçekten endike midir? (bakteri/viral ayır) çoğu çocukluk enfeksiyonları viral kaynaklıdır ve antibiyotik endikasyonu yoktur. Sadece destek tedavisi varsa ve yüksekse ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir.

-En muhtemel etkenler nelerdir?(kültür çıkana kadar) antibiyotik endikasyonu konulduysa kültür sonuçları çıkana kadar en muhtemel etkenlerin neler olduğu ve en uygun ampirik antibiyotiklerin neler olabileceği düşünülür.

-En uygun antibiyotik hangisidir? Tek antibiyotik, ucuz, yan etkisi az , komplians iyi,kısa süreli hedef organda etkin ,çapraz direnç ilşkileri az olan antibiyotik seçilerek verilmelidir.

-Veriliş şekli, çocuklarda  önemli bir durum yoksa prensip olarak oral antibiyotik tercih edilmelidir.

-Aileye bilgi hastalık özelliği, antibiyotik doz miktarı, veriliş sıklığı, aç-tok verilmesi, yan etkiler ile ilgili olarak aileye kısaca bilgi verilmelidir.

-Kontrol prensip olarak ilk 48-72 saatte tedavinin başlangıç etkisi ve yan etkilerle ilgili bilgi alınmalı mümkünse hasta görülmelidir. Kür bitiminde tekrar bilgi alınması uygundur, bu bilgi telefonla da alınabilir.
 
Antibiyotik başarısızlığı hastaya ve ekonomiye ek maliyete ve riskler getirir. Bunlar arasında, artmış hastalık morbidite riski, sonraki aşama ve muhtemelen daha geniş spektrumlu ve daha pahalı (muhtemelen normal florayı daha çok etkileyecek) antibiyotiklerin yazılması ,çocuğun okul, anne-babanın işgücü kaybı, ek doktor muayene ve laboratuvar masrafları, ayrıca hasta-hekim ilişkisinde güven bunalımı sayılabilir. Bu nedenle antibiyotik başarısızlığını en aza indirmek için gereken dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle antibiyotik endikasyonu yoksa vermemek, verilecekse uygun antibiyotiği seçmek için titizlik gösterilmelidir."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
REFLÜDEN KORKUYORSANIZ
BU ALIŞKANLIKLARA DİKKAT
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
MUTLU OLMASI İÇİN ŞART
KİMLER PATİK ATAĞA YATKIN?
PANİK ATAK BELİRTİLERİ
ÇOCUKLARA BÜYÜ ANLATILACAK
DERS PROGRAMI AÇIKLANDI
BİBER, ÇİKOLATA, EMZİRME
KADINLARIN SEVDİĞİ ÜÇLÜ
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
Gençler arasında tehlike!
ÇAKMAK GAZI BAĞIMLILIĞI!
DERS ZİLİ ÇALIYOR
ÇOCUKLAR OKULDAN KORKMASIN
GÜVERCİN GÖĞSÜ HASTALIĞI
ERGENLERİN KABUSU...
İŞTE ÖRNEKLERLE İNCELEMELER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?
ÇOCUKLARDA KABIZLIK
HİÇBİR ZAMAN AĞLAYAMAYACAK
MPS TEDAVİSİNDE IQ KRİTERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :