Okunma Sayısı: 10771
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA TAKINTI

Yaşam kalitesini bozuyor mu

Takıntı (obsesyon), kişinin belli bir düşünce ya da duygunun tekrarlayıcı baskısı altında olması halidir. Bu halin anormal olduğu fark edildiği halde, kurtulamıyor olması yaşamı olumsuz etkiler. Birey bu baskının ağırlığını hafifletmek için bir takım tekrarlayıcı davranışlara başvurur. Bu davranışların gereksizliğinin farkına varsa da, yapmaktan kendini alıkoyamaz. Bir şekilde üstesinden gelip de bu davranışları tekrarlamazsa dayanılmaz bir içsel sıkıntı yaşar.

Takıntının, genellikle soya çekim varlığında ve 4 yaş civarında cinsel kimlik dönemindeki bir örselenmeye bağlı olarak ortaya çıktığı öne sürülür. Takıntılı davranışlar arasında; çiş, kaka, salya, mikrop, zehir gibi zararlı ve kirlilik duygusundan arınmak isteği hakimdir. Sürekli yıkanır, ellerini yıkar, abartılı hijyen kuralları ile yaşamını ve kendisi ile birlikte yaşayanları alt üst eder. Kapıları, pencereleri, kilitleri, ocağı, arabanın frenini tekrar tekrar kontrol etmekten kendini alıkoyamaz.

Her şeyin düzenli, yerli yerinde, simetrik ve kendi kontrolünde olmasını ister. Toplama, biriktirme huyu vardır. Şanslı sayıları, uğurlu, uğursuz sayıları vardır. Her şeyi kendi uğurlu sayısı ölçüsünde yapmak ister. Kapıdan üç kere girer çıkar, kulağını üç kere çeker, üç ker tahtaya vurur. Ölüm ve doğal afetlerden aşırı korkar. Dinsel kuramların, ayıp günah ve cinsellik kavramlarının aşırı baskısını hisseder. Yalnızlığı tercih eder. (Aynı kişide bu takıntılı davranışların tamamının bulunacağı anlamı çıkartılmamalıdır.)

Anksiyete varlığında birey her an her koşul ve mekanda beklenmeyen bir tehlike ile karşılaşmak korkusuyla ve tehlikeyi önceden sezebilmek adına çevresel uyaranlara pür dikkat kesilir. Öyle ki, çevreyi olduğu gibi kaydetmeye başlar. Markalar ezberlenir, sayı harf ve rakam tekrarları başlar. Yap-boz oyunları süratle yapılır. Bir gittiği yolu bir eşyanın yerini ısrarlı hatırlamalar başlar. “Kim ne dedi? Kim ne yaptı?” merakı artar. Sorular, sorular bitmek tükenmek bilmez sorular sormaya başlar. Akabinde belli kıyafetleri giymek, el yıkamak, eşya ya da oyuncakları dizmek gibi takıntılı davranışlar ortaya çıkabilir. Bu davranışlar bireyin içinde bulunduğu sıkıntılı hali kısmen rahatlatır. Anksiyete halindeki birey için takıntılı davranışların bu yönünü bilmeyenler, takıntılı davranışlarından dolayı onu cezalandırırlar.

Araba dizmek vs. gibi bazı çocuk oyunları takıntılı davranış zannedilebilir. Burada sözü edilen, bu davranışların kontrol edilemez, aile ve çocuğun yaşam kalitesini bozar boyutta ortaya çıkıyor olmasıdır.

Davranışları anlatan kelimelerin yetersizliğinden midir, duyguların soyutluğundan mı bilinmez, herkes gibi davranamamak genellikle “istemek-istememek”, “sevmek sevmemek” gibi kelimelerle anlatılır. Okul kapısında altına kaçıranlar okula gitmeyi sevmezler, asansöre binemeyenler merdiven çıkmayı severler gibi… Esasında bir şeyi yapmak  istemiyorum/sevmiyorum/ hoşlanmıyorum diyen kişi, aslında o işi yapamayan kişidir. “Neden o işi yapamıyor?” diye araştırılmak yerine, “o işin sevilmediğine” hükmetmek adettendir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Çocuk Davranışlarındaki Korkuyu Tanımak ve Baş Etmek

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞMASIN
BUNU ÖNLEYEBİLİRSİNİZ
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
DÜNYAYI ÇOCUK GÖZÜYLE GÖRÜN
ANLAŞMAYA ALTERNATİF YOLLAR
7 YAŞINDA, HÂLÂ PÜRE YİYOR
ÇOCUKLARDA GELİŞME GERİLİĞİ
ALTINI ISLATAN ÇOCUK
BU SORUYU DAHA SIK SORUN
4 YAŞTA YÜZDE 100 OKULLAŞMA
BAKANLIK HEDEFİNİ AÇIKLADI
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...
SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE?
KÜÇÜKLERE ARA ÖĞÜNLER
GÜNLÜK BESİN GEREKSİNİMLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"KİMİ DAHA ÇOK SEVİYORSUN"
BİRBİRİNİ ŞİKÂYET ETME
OYUNUN GÜCÜ
KENDİNE GÜVENEN ÇOCUKLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :