Okunma Sayısı: 10079
CANLI YORUMLAR

DEPRESYON NEDİR?

Ne değildir !

Her olumsuz duygu durumu depresyon mudur?

Her sıkıntı, mutsuzluk, üzüntü hatta yas hali depresyon değildir. Terazinin olumsuz kefesindeki duygular, tedavisi gerekli “depresyon” değil, yaşanması gereken duygulardır. Çünkü duyguları anlamlı kılan, karşıtlarının varlığıdır.

Yazılı ve görsel basında ve özellikle de internet ortamında “depresyon” terimi giderek daha sık yer alıyor. Bununla birlikte günlük yaşamda da dilden düşmeyen ve insanların ruh hallerini ifade etmek için, belki de arkasına sığınılan bir bahane olarak, gereğinden fazla kullanılan bir ifade oldu, depresyon.

Depresyon, günlük hayatımızda her olumsuz duygu durumumuzun günah keçisi ilan edilirken akıllara “neyin depresyon olmadığı “ sorusu geliyor. Bu konudaki sorumuzu Psikiyatri Uzmanı Bora Telaferli’ye sorduk. İşte Telaferli’nin “depresyon ne değildir” sorusuna yanıtları:

Yaşam, her zaman beklentilerimizi karşılamıyor. Bazen bizi kayıplar, düş kırıklıkları ile karşı karşıya bırakıyor. Telaferli; bu mevcudun kaybı veya beklenenin gerçekleşmemesi karşısında hissedilen üzüntünün yaşamın doğal parçası olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “İnsanın doğası gereği durumlar karşısında uygun duygulanım içine girmesi ve bunu ifade etmesi beklenir. Yaşanan bir kayba karşı verilen normal tepki, matem reaksiyonu yaşanması gereken bir süreçtir; depresyon değil.

Oyuncağı kırılan çocuğun, sevgilisi terk eden bir insanın, yakınını kaybeden bir kişinin, kaybı için yaşadığı hüzün bunun karşıtı olan sevincin, mutluluğun anlamını daha açık olarak idrak etmesini ve o dinginliğe ulaşmak için çabalamasına, karşıt duygulardan da yapıcı olarak yararlanmasına yardımcı olur. Duyguları anlamlı kılan, karşıtlarının varlığıdır. Terazinin olumsuz kefesindeki duygular, tedavisi gerekli “depresyon” değil, yaşanması gereken duygulardır.”

Zaman zaman günlük yaşam içinde bulunduğumuz koşullar zorlayıcı olarak bizi sürekli mücadele etmek, güçlükleri aşmak için çabalamak zorunda bırakıyor. İster tüm çevremizi etkileyen ekonomik kriz, afet, savaş, toplumsal koşullar gibi genel durumlar isterse de kişisel yaşam koşullarımız ve hedeflerimiz için sürekli çabalamak ve güçlükleri aşmak zorunda kalmanın verdiği yorgunluk, doğurduğu olumsuz duygulanım da hızla tedavi edilmesi ve ortadan kaldırılması gereken bir “depresyon” değildir. Kronik hastalıklar depresyon benzeri tablolar ve depresyon belirtilerine neden olabilirler. Tiroit bozuklukları, diyabet, hipertansiyon ve hipotansiyon, kronik enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, uyku bozuklukları, kronik ağrı, huzursuz bacak, fibromiyalji, uyku apne sendromu, kullanılan bazı ilaçlar, madde kullanımı gibi birçok durumun yol açtığı tablolar da esasen “depresyon” değildir.


Depresyon ne değildir?

 • Depresyon utanılacak bir şey değildir.

 • Depresyon yalnızca kendini “üzgün” hissetmek değildir.

 • Depresyon bir karakter zaafı veya zayıf kişilik belirtisi değildir.

 • Depresyon kendi kendine üstesinden gelinecek bir “duygu durumu” değildir.

 • Depresyon sıradan meslek erbabı olmayan insanların teşhis ve tedavi edeceği, bilgi verebileceği bir durum değildir.

 • Depresyon internette rastlanılacak “aşağıdaki sorulardan şu kadarına yanıtınız evet ise depresyondasınız” diye tanımlanan bir ölçek ile tanısı konacak bir durum değildir.

 • Depresyon yalnızca o an için, tanı kriterlerinde listelenmiş belirtilerden herhangi birini taşıyor olmak değildir.Depresyon nedir?

 • Depresyon diyabet ve kalp hastalığı gibi bir hastalıktır.

 • Depresyon tıbbi olarak tanımlanmış, etraflı tıbbi ve psikiyatrik değerlendirme ve muayene sonrasında tanısı konabilecek olan bir hastalıktır.

 • Depresyon yalnızca kişinin ruh halini değil, tüm bedenini etkileyen bir hastalıktır.

 • Depresyon kişinin günlük yaşamını etkileyen ve kendisi ve yakınları için ıstıraba neden olan bir durumdur.

 • Depresyon, yaşam boyunca insanların beşte birinde görülen sık rastlanan bir tablodur.

 • Depresyon önemsenmesi, teşhis ve tedavisi için sağlık kurumlarına başvurulması gereken bir sağlık sorunudur.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DEPRESYONDA MISINIZ?
PSİKOLOG ÜNNÜ ANLATIYOR...
21 ARALIK SENARYOLARI
VE ÇOCUKLAR...
BEYAZ VE TATLI YALANLAR
SİZİNKİ HANGİSİ
BUNU DUYMAK İÇİN YAŞAMAYIN
MUTLU OLMAK İÇİN
7 SAAT ŞARTI!!!
BİLMEMİZİ İSTEMEDİKLERİ
ERKEKLERİ ELE VERECEK 16ŞEY
KENDİNİZİ SABOTE ETMEYİN
BU 12 CÜMLEYİ KURMAYIN
ALIŞVERİŞ HASTALIK MI?
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
KİTAP OKURSAM UYKUM GELİR
DEMEYİN, UYKUNUZ KAÇABİLİR!
AYRILIK SONRASI....
SAÇI DEĞİŞTİRMEK YETMEZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DAVRANIŞLARIMIZIN KÖK...
BEYAZ VE TATLI YALANLAR
İNTERNET BAĞIMLISI MI...
ALIŞVERİŞ HASTALIK MI?
TOPLAYIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :