Okunma Sayısı: 7899
CANLI YORUMLAR

DİYABET VE ÇOCUK

Çocuklarda Diyabet Hastalığ

 

Tip 1, diğer diyabet türlerine göre tedavisi daha zor olan bir hastalıktır. Vücut hiç insülin üretmez. Diyabetin bu türü çoğunlukla gençlerde ve çocuklarda görülür.

Araştırmalara göre Tip 1 diyabet, erişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülüyor. Hastalığa her bin çocuktan birinde rastlanıyor. Genellikle kızlarda 10-12, erkeklerde 12-14 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Tip 1 diyabetli çocukların mutlaka insülin alması gerekiyor. Diyabetik çocuklarda insülin çoğunlukla günde 4 kez deri altına özel insülin kalemi veya insülin enjektörü ile yapılıyor.

Tip 1 diyabet, hem insülin eksikliği daha ağır, hem de tedavisi daha zor bir olan hastalıktır. Eğer diyabetli çocuklar iyi kontrol edilmemiş iseler kilo alamıyorlar, boyları uzamıyor ve ergenlik dönemleri gecikiyor.

Tip 1 diyabetin nasıl oluştuğunu bir kez daha hatırlatalım:

Bu tip diyabet, pankreas harabiyeti sonucu gelişiyor. Vücut hiç insülin üretemiyor. Vücudun savunma hücreleri pankreasta insülin üreten hücreleri yabancı bir doku olarak algıladığında bu hücreleri tahrip ediyor ve diyabet ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise hala meçhul. Şeker kontrol altında tutulmadığında gözde, böbreklerde, sinirlerde, kalp ve damarlarda sorunlara yol açıyor.

Ergenlik dönemindeki çocuklarda oluşan hipoglisemiler kişilik değişikliklerine yol açabilir. Çabuk sinirlenen, çabuk tepki gösteren, mantıksız davranışlar sergileyen çocuklarda özellikle bu davranışlar tekrarlanıyorsa kan şekerini ölçtürün. Çocuklarda bazı psikolojik problemlerin hipoglisemiden kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca nöbetler öncesinde baş ağrısı, halsizlik ve güçsüzlük, panik ve endişe duygularıyla birlikte sersemlik hissi ve duygularını ifadede güçlük olduğu görülebilir.

Bebeklerde inek sütü alınmasının diyabet riskini artırdığını gösteren çalışmalar olduğu için, bebeklerimizi mümkün olduğunca anne sütüyle beslemeli, inek sütü içeren mamalara altı aydan önce başlamamalıyız. Belirtiler ise şöyle sıralanabilir:

*Çok su içme ve idrara çıkma

*Tuvalet eğitimi almış olmasına rağmen geceleri idrar kaçırma

*Nedeni açıklanamayan halsizlikler ve kilo kaybı

*Çok yemesine rağmen kilo alamama.

Diyabetli çocukların özellikle beslenmelerine çok dikkat etmek, onları bu konuda eğitmek gerekir.

Unutmayalım...

*Çocuk diyabetleri fazla şeker yemekten oluşmaz. Bünyesel bir hastalıktır.

*Bulaşıcı değildir.

*Çocukluk diyabetinde insülin tedavisi temel araçtır.

*Tedavide sağlıklı ve zamanında yemek, kan şekeri düzeyini sürekli ölçmek ve düzenli spor yapmak önemlidir.

Bebekleri inek sütüyle beslemek diyabet riski oluşturabilir. Bu nedenle anne sütü öncelikle tercih edilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE
NESLİM DOKSAT ANLATTI
ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...
SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE?
Türkiye Disleksi?yi Çözüyor
DİSLEKSİ SORUN DEĞİL
OYUN OBEZİTEYİ ENGELLER Mİ?
İŞTE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER
İSHAL TÜRLERİ VE NEDENLERİ
PROF. DR. H. MOCAN ANLATTI
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
BU TARİFLERE BAYILACAKLAR
ÖĞRENME TEKNİKLERİ
ÇOCUĞUNUZA DESTEK OLUN
BUGÜN DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ
ÇOCUKLARA HİJYENİ ÖĞRETİN
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEMOFİLİ HASTASI ÇOCUKLAR
BU HASTALIĞA DİKKAT
GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR
HİPERAKTİF ÇOCUK
BAZILARI KASLI SEVER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :