Okunma Sayısı: 11305
CANLI YORUMLAR

DİZİLERDE CİNSELLİK YOK!

Halbuki toplumda sorun var

Milyonları ekran başına kilitleyen diziler adeta cinselliği reddetmiş durumda. Tecavüz, ensest veya taciz gibi cinsel travmaların bolca ele alındığı dizilerde, toplumun büyük bir kısmının yaşadığı vajinismus, erken boşalma, iktidarsızlık veyaorgazm olamama gibi cinsel işlev bozukluklarına yönelik temaların işlenmemesi ve cinsel konularda bilgilendirici hiçbir içeriğin olmayışı uzmanları şaşkına çeviriyor. Çünkü Türkiye'de erkeklerin yüzde 70'i, kadınlarınsa yüzde 80'i cinsel sorunlar yaşıyor.

Bu önemli konuyu gündeme getirense Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Dr. Cem Keçe. Geniş kitleler tarafından takip edilen ve medyada bu kadar çok yer alan ve hakkında günlerce konuşulan dizilerde tecavüz, ensest veya taciz gibi konuların sıklıkla işlendiğine dikkat çeken Dr. Keçe,"Ama bugüne kadar cinselliğin, cinsel işlev bozukluklarının tam anlamıyla ele alındığı bir dizi yok. Mesela ülkemizde her evli on kadından birinde görülen vajinismuslu bir çiftin dramını işleyen veya erken boşalması ve iktidarsızlığı nedeniyle aldatılan bir adamın acılarını konu alan bir dizimiz şu ana kadar olmalıydı" diyor.

Dr. Keçe'nin tespitleri oldukça çarpıcı:

"CİNSEL SORUNLARIN ŞAKASI YOK"

"Kurtlar Vadisi Pusu ve Hayat Devam Ediyor dizilerinde bir iki küçük sahnede esprili bir dille ele alınan cinselliğin aslında Türkiye'de şakaya alınacak bir tarafı da yok. Çünkü araştırmalara göre ülkemizde erkeklerin yüzde 70'i erken boşalma veya iktidarsızlık, kadınların yüzde 80'i de vajinismus ve orgazm olamama gibi cinsel işlev bozukluklarının pençesinde psikolojik acı çekiyor. Böyle bir tabloya bakınca biz uzmanlar dizilerde cinselliğin işlenmiyor olmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Milyonlara hitap eden dizilerde cinselliğin ele alınmaması da akıllara ister istemez "Senaristler geride kalan yüzde 20 veya 30'luk kısmı mı temsil ediyor?" sorusunu getiriyor."

"SORUNLAR VAR AMA DİZİLERDE YOK!"

"Cinsel işlev bozukluklarının yaşattığı acılar binlerce ailede perişanlığa yol açıyor. İşyerlerindeki verimsizlikten tutun da, trafikteki psikopatik davranışlardan, aile içi şiddette, toplumsal mutsuzluklara ve gerginliklere kadar sayılabilecek olumsuzlukların altında yatan gerçeklerden biri de sağlıksız ve mutsuz bir cinsel hayattır. İşte bu kadar hayati olan bu konu ne milyonları ekrana kilitleyen dizilerde işleniyor, ne okullarda konuşuluyor, ne cinsel eğitim veriliyor, ne de çok reyting alan tartışma programlarında ele alınıyor. Ancak görünmez, konuşulmaz ve üstü kapatılan cinselliğe bakış açısıyla Türkiye'de cinsel sorunlar ortadan kalkmıyor. Espriden öteye geçemeyen cinsellik, aslında bu kadar ciddi bir husus. Her şeyden önemlisi sağlıksız ve mutsuz bir aile ortamında büyüyen çocuklarımızın geleceği de tehdit altında. Bu nedenle Türkiye'de, tabulaştırılmış, içi hurafelerle, cinsel mitlerle ve yanlış bilgilerle doldurulmuş cinsellik olgusunun bir an önce doğru tarifine ve eğitimine önem verilmelidir. Bu da her konuda olduğu gibi uzmanların önderliğinde ve bilimsellik çerçevesinde gerçekleşmelidir. Yoksa ülkemizi ilerleyen dönemlerde sağlık alanında gerek fiziki gerekse psikolojik birtakım ağır sorunlar beklemektedir."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÖTÜ GÜLÜŞ KADER DEĞİL
DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMLİ
MEDYA BİZİ DUYARSIZLAŞTIRDI
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
ŞİDDET ESNEKLİK KABUL ETMEZ
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ
DEPRESYONDA KÖTÜ SON
ÜNNÜ ANLATIYOR
ERKEKLERDE CİNSEL GÜÇSÜZLÜK
RUHSAL MI BEDENSEL Mİ?
YAY BURCU ÇOCUKLARI
GÖNÜLDEN MACERACI
ERKEKLERDE SERTLEŞME SORUNU
İKTİDAR PENİSTE DEĞİL
ÇALIŞAN ANNENİN ZORLUKLARI
VİCDAN AZABINI BIRAKIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEKLER NASIL SEVER?
GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA
TOPLUMUN YANLIŞ DOĞRULARI
VAJİNAL AKINTI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :