Okunma Sayısı: 11996
CANLI YORUMLAR

DOĞUM ÖNCESİ KAYGILAR

Keyfinizi kaçırmayın
Hamile olduğunu öğrenen anne adayının içini sevinç, mutluluk, heyecan kaplar. 
 
Bu heyecan ve sevinç hissi 4./5. aylarda bebeğin hareketleri hissedilmeye başlandığında doruğa çıkar, hele de cinsiyet öğrenilip yavrunuzun adına alışverişler yapılmaya başlandığında heyecanınızı babayla, çevreyle de paylaştığınız dönemlerde tarifi imkânsız heyecanlar…
 
Böylesine mutlu heyecanları yaşarken, birileri gelip keyfimizi kaçırmak adına doğumda yaşanabilecek sorunları anlatırlar, doğum mucizesinin bunca güzelliği varken… 
 
Birçok insan hep kötü tecrübelerini, acılarını, çektiklerini aktarır. Normal doğum yapmış bir kadın-doğum uzmanı olarak hep merak etmişimdir, "Sadece kadınlığa, anneliğe özgü bu mucizevi muhteşem eşi benzeri olmayan süreci nasıl olur da böyle yorumlarlar?" diye. 
 
Ve maalesef anne adayı doğumu yaşanılası zor bir olay olarak algılamaya başladığında mutlu heyecanları, kaygılı bekleyişlere döner. 
 
Oysa doğum hamileliğin doğal bir sonu ve sizi "anne" statüsüne yükselten muhteşem bir şekilde programlanmış bir süreçtir. 
 
Anne adaylarının aslında tek yapması gereken, hamileliğini öğrendiği sevinç ve heyecanla doğumu beklemeleri, onun ve bebeği için yazılmış olan programa "olur" demek. Kaygılı, endişeli bekleyişler yazılan programı bozabilmekte, doğal süreci olumsuz etkilemektedir. 
 
Kaygılarımızı azaltmak doğum sürecini olumsuz etkilemek adına doğumla ilgili bilgileri doğru insanlardan öğrenmeli hatta bu konudaki uzmanların düzenlediği hamile eğitim programlarından destek alınmalıdır. 
 
Zira doğumu kaygıyla değil sevinçle, heyecanla beklerseniz bebeğinizi karşılama hazırlığınızı bu duygularla yaparsanız emin olun yaşamınızın en muhteşem deneyimidir doğum.
Op. Dr. Ayşe DUMAN
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZIN ÇILDIRMADAN HAM...
"BEBEĞİMİN BABASI KİM"
HAMİLELİĞE HAZIRLIK!
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :