Okunma Sayısı: 7893
CANLI YORUMLAR

DOĞUM SÜRESİ DEĞİŞKENLERİ

Dünyaya gelmek zaman alıyor

Günümüz insanı adeta pamuk ipliğine bağlı bir yaşam sürerken doğumun ise zorlaştığı ortaya çıktı. Yeşil ışıkta yürürken kırmızı ışıkta durmayan bir şoförün çarpması, kalp krizi ya da inme geçirerek ansızın yaşamını yitirmek, yoldan yürürken bir inşaattan düşen cam, tuğla parçası sıradan bir ölüm sebebi haline gelirken kadınların 50 yıl öncesine göre daha uzun sürede doğum yaptığı ortaya çıktı.

Doğumun, 50 yıl öncesinden daha uzun sürdüğü belirlendi

Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma doğumun, 50 yıl öncesinden ortalama 2 saat daha uzun sürdüğünü gösterdi. Bilimadamları 1959-1966 arası yapılan yaklaşık 40 bin doğum ile 2002-2008'deki yaklaşık 100 bin doğumu karşılaştırdı.

"Journal of Obstetrics Gynecology" dergisinde yayımlanan araştırmada, ilk çocuğun doğumunun 1950'li yıllara göre 2,6; ilk çocuktan sonrakiler için 2 saat daha uzun sürdüğü belirtildi.

Doğumun daha uzun sürmesinin, bugün kadınların acının hafiflemesi için anesteziyi daha fazla tercih etmesinden, kadınların gebeyken vücut kitle endeksi ile bebeğin kilosunun daha fazla olmasından ve kadınların daha geç doğum yapmasından kaynaklandığı vurgulandı.

Araştırmacılar, 1960'da kadınların yüzde 4'ünün, bugün ise yarısından fazlasının anesteziyi tercih ettiğine, gebe kadınların vücut kitle endeksinin bugün ortalama 24,6, 1960'da 23 olduğuna ve bugün kadınların ortalama 26,8, 1960'da ise 24,1 yaşında doğum yaptığına dikkati çekti. Konuya ilişkin makale Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
METABOLİZMA NASIL HIZLANIR?
DOĞAYLA BİRLİKTE CANLANIN!
ÇOCUKLARDA İLAÇ KULLANIMI
3 YAŞ ALTINDAKİLERE DİKKAT
YEMEKTEN SONRA YENEN MEYVE
ZARARLIDIR, ÇÜNKÜ!!!
EKLEM AĞRILARINIZ MI VAR
AMELİYATSIZ KURTULABİLİRSİN
HAMİLELİKTE KARIN SARKMASI
"DUR" DEMEK ELİNİZDE
BİR MUTLULUK REÇETESİ
BEYİN FIRTINASI YAPALIM
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK
ÜÇ YAŞINDA KISA KALMASIN
SÜT TÜKETİMİ İHMALE GELMEZ
MAMOGRAFİDE ÇIĞIR AÇILIYOR
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
ERKEN DOĞUM
TÜP BEBEKTE BİLİNMEYENLER
MÜDAHALESİZ DOĞUM
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :