Okunma Sayısı: 8270
CANLI YORUMLAR

DOĞUM SÜRESİ DEĞİŞKENLERİ

Dünyaya gelmek zaman alıyor

Günümüz insanı adeta pamuk ipliğine bağlı bir yaşam sürerken doğumun ise zorlaştığı ortaya çıktı. Yeşil ışıkta yürürken kırmızı ışıkta durmayan bir şoförün çarpması, kalp krizi ya da inme geçirerek ansızın yaşamını yitirmek, yoldan yürürken bir inşaattan düşen cam, tuğla parçası sıradan bir ölüm sebebi haline gelirken kadınların 50 yıl öncesine göre daha uzun sürede doğum yaptığı ortaya çıktı.

Doğumun, 50 yıl öncesinden daha uzun sürdüğü belirlendi

Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma doğumun, 50 yıl öncesinden ortalama 2 saat daha uzun sürdüğünü gösterdi. Bilimadamları 1959-1966 arası yapılan yaklaşık 40 bin doğum ile 2002-2008'deki yaklaşık 100 bin doğumu karşılaştırdı.

"Journal of Obstetrics Gynecology" dergisinde yayımlanan araştırmada, ilk çocuğun doğumunun 1950'li yıllara göre 2,6; ilk çocuktan sonrakiler için 2 saat daha uzun sürdüğü belirtildi.

Doğumun daha uzun sürmesinin, bugün kadınların acının hafiflemesi için anesteziyi daha fazla tercih etmesinden, kadınların gebeyken vücut kitle endeksi ile bebeğin kilosunun daha fazla olmasından ve kadınların daha geç doğum yapmasından kaynaklandığı vurgulandı.

Araştırmacılar, 1960'da kadınların yüzde 4'ünün, bugün ise yarısından fazlasının anesteziyi tercih ettiğine, gebe kadınların vücut kitle endeksinin bugün ortalama 24,6, 1960'da 23 olduğuna ve bugün kadınların ortalama 26,8, 1960'da ise 24,1 yaşında doğum yaptığına dikkati çekti. Konuya ilişkin makale Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UYKU APNESİ KABUS MU OLDU
NELERE YOL AÇIYOR
HAMİLE KALMAK İSTİYORSUNUZ
ANCAK OLMUYOR, NE YAPMALI?
ALERJİK Mİ NEZLE Mİ?
BELİRTİLER NE DİYOR?
KARACİĞER TÜMÖRLERİNDE
SEVİNDİREN GELİŞME
HAMİLEYKEN NASIL YATMALI
UYGUN POZİSYON NASIL OLMALI
BU TESTLERİ YAPTIRIN
KADINLAR TAKİPTE OLMALI
OKULLARA SÜT DAĞITIMI
ANA SINIFINDAN 5. SINIFA
DİYET TEK BAŞINA ÇARESİZ
SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEN DOĞUMLA GELEN T...
KOLAY DOĞUM İÇİN 30 YOL
TÜP BEBEKTE DOĞRU YÖNTEM
ZORLAYARAK DOĞUM OLMAZ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :