Okunma Sayısı: 7825
CANLI YORUMLAR

DOĞUM SÜRESİ DEĞİŞKENLERİ

Dünyaya gelmek zaman alıyor

Günümüz insanı adeta pamuk ipliğine bağlı bir yaşam sürerken doğumun ise zorlaştığı ortaya çıktı. Yeşil ışıkta yürürken kırmızı ışıkta durmayan bir şoförün çarpması, kalp krizi ya da inme geçirerek ansızın yaşamını yitirmek, yoldan yürürken bir inşaattan düşen cam, tuğla parçası sıradan bir ölüm sebebi haline gelirken kadınların 50 yıl öncesine göre daha uzun sürede doğum yaptığı ortaya çıktı.

Doğumun, 50 yıl öncesinden daha uzun sürdüğü belirlendi

Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma doğumun, 50 yıl öncesinden ortalama 2 saat daha uzun sürdüğünü gösterdi. Bilimadamları 1959-1966 arası yapılan yaklaşık 40 bin doğum ile 2002-2008'deki yaklaşık 100 bin doğumu karşılaştırdı.

"Journal of Obstetrics Gynecology" dergisinde yayımlanan araştırmada, ilk çocuğun doğumunun 1950'li yıllara göre 2,6; ilk çocuktan sonrakiler için 2 saat daha uzun sürdüğü belirtildi.

Doğumun daha uzun sürmesinin, bugün kadınların acının hafiflemesi için anesteziyi daha fazla tercih etmesinden, kadınların gebeyken vücut kitle endeksi ile bebeğin kilosunun daha fazla olmasından ve kadınların daha geç doğum yapmasından kaynaklandığı vurgulandı.

Araştırmacılar, 1960'da kadınların yüzde 4'ünün, bugün ise yarısından fazlasının anesteziyi tercih ettiğine, gebe kadınların vücut kitle endeksinin bugün ortalama 24,6, 1960'da 23 olduğuna ve bugün kadınların ortalama 26,8, 1960'da ise 24,1 yaşında doğum yaptığına dikkati çekti. Konuya ilişkin makale Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yer alıyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA ORGAN NAKLİ
EN ÇOK HANGİ ORGAN...
BOTOKS AĞRI YAPAR MI?
YANIT GAZİ ÜNİ.'DEN GELDİ
TOSTU NEDEN SEVERİZ?
SIRRI ORTAYA ÇIKTI
ANTİDEPRESANDA REKOR RAKAM
4KİŞİDEN BİRİ DEPRESYONDA
TERS İLİŞKİ DEYİNCE
TABULAR, DİN VE SAĞLIK
KEMAN EŞLİĞİNDE KEMOTERAPİ
SEANSLARDA İSTENEN PARÇALAR
BOY GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜKGEBİZ UYARIYOR
DİLDE PEŞİN HÜKÜMLÜ OLMAYIN
CÜMLE KURARKEN DİKKAT
ELLERİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN
KİREÇLENME, SEN BİRAZ DUR!
HAMİLELİKTE
SAÇ DÖKÜLMESİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUMDA ANESTEZİ ÇEŞİTLERİ
MÜDAHALESİZ DOĞUM
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
ERKEN DOĞUM ÖNLENEBİL...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
BAZILARI KASLI SEVER
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :