Okunma Sayısı: 9639
CANLI YORUMLAR

DOĞUMA YETİŞEMEME ENDİŞESİ

Diyelim ki doğum başladı

Hamileliğin 34. haftasında, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarda, doğuma yetişememe telaşı yaşanır. Eğer doğum sancıları dikkate alınmaz ve zamanında harekete geçilmezse, doğuma yetişememek, evde, yolda, arabada doğum yapmak mümkündür. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda doğuma yetişememek pek mümkün değildir. Her sancı ve su gelmesi doğumun başladığı anlamına gelmez. Ama bu durumlarda doktora haber verilmeli, gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra güvenli bir şekilde hastaneye gidilmelidir. Ancak söz konusu doğum, ikinci, üçüncü ve daha sonraki doğumlarsa, anne adayları daha seri davranmalıdırlar. Çünkü doğum sayısı arttıkça, doğum süresi de kısalır.

Diyelim ki doğum başladı

Bir doğumun en önemli belirtisi, ilk açıcı sancılardır. Kuyruk sokumundan başlayan bu ağrılar, karın bölgesine doğru yayılır, bir kuşak gibi hamile kadının bedenini sarar. İlk sancı 20-30 saniye kadar sürer. Sonra gittikçe daha sık ve daha güçlü olarak duyulur. Sancılar arasındaki süreler düzenli olmaya başladığı zaman (her 10 dakikada bir) artık hastaneye gitmenin vakti gelmiş demektir. Doğumun başladığını gösteren en kesin belirti, rahim boynunun aralanmasıdır. Eğer su kesesi patlamışsa, sancılar olmasa bile, doğum başlamış demektir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, en kısa zamanda hastaneye gitmektir.

Doğumdan 24-48 saat önce

Doğumun gerçekten çok yaklaştığı hususunda en kesin belirti, o zamana kadar rahim ağzını kapalı tutan sümüksel dokudan (mukoza) oluşan tamponun gevşeyerek akmasıdır. Halk arasında buna "İşaret geldi" derler. Bu akıntı kırmızı renktedir. Bu arada ön ağrılar daha kuvvetle hissedilmeye başlanır. İki ağrı arasındaki süre uzundur.

Gebeliğin son aylarında alt karın ve kasıkta pozisyon değişikliği ile azalan ya da kaybolan, kısa süreli ve değişen şiddette kasılmalar yaşayabilirsiniz; bunlar yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Doğuma yaklaştıkça yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum ağrıları denen daha şiddetli, sırtın alt kısmından başlayıp karna yayılan ve karında sertleşmenin eşlik ettiği, daha uzun süren (30-60 saniye), düzenli aralıklarla gelen, dinlenmekle geçmeyen, aralıkları ve şiddeti giderek artan kasılmalara bırakır. Beş dakikada bir gelen ve 1 dakikadan uzun süren kasılmalar ya da su gelmesi halinde ise doktora başvurmak gerekir.

Gebeliğin son aylarında rahim ağzında genişleme başlar. Doktorunuz bu durumu vajinal muayene ile anlar ve cm olarak ifade eder. Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzında tam genişleme (10 cm) ve tam incelme (%100) olması gerekir.

Gebeliğin son zamanlarında bebek hareketlerinin bir miktar azalması normal kabul edilir. Ancak bebek hareketlerinde belirgin azalma varsa (saatte 10’dan az) veya bebek hiç hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BIRAKIN, SEÇİM YAPSIN
ONUNLA GURUR DUYMAYALIM MI?
DOĞUM YAPACAĞINIZ HASTANEYİ SEÇERKEN
SORMANIZ GEREKEN BELLİ SORULAR VAR!
BU GEBELİKLERE DİKKAT
DÜŞÜK RİSKİ YÜKSEK!
BOYUT'TAN GÖRSEL BİR REHBER
BAŞUCU KİTABINIZ: HAMİLEYİM
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
HAYAL KIRIKLIĞI VE KÜFÜR
ETKİLEMEK İÇİN Mİ YAPIYOR?
SÜNNET 2-6 YAŞTA OLURSA...
ALGI, "CİNSEL TRAVMA" OLUR!
SONBAHAR GRİBİN HABERCİSİ
ANNE ADAYLARI DİKKAT
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
NASIL İLETİŞİM KURMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUM ÖNCESİ KAYGILAR
BASKET TOPU HAMİLELİKLER
HAMİLE OLMANIN İYİ TA...
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
YENİ YILDA DENEYİN
TOPLAYIN
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :