Okunma Sayısı: 9554
CANLI YORUMLAR

DOĞUMA YETİŞEMEME ENDİŞESİ

Diyelim ki doğum başladı

Hamileliğin 34. haftasında, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarda, doğuma yetişememe telaşı yaşanır. Eğer doğum sancıları dikkate alınmaz ve zamanında harekete geçilmezse, doğuma yetişememek, evde, yolda, arabada doğum yapmak mümkündür. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda doğuma yetişememek pek mümkün değildir. Her sancı ve su gelmesi doğumun başladığı anlamına gelmez. Ama bu durumlarda doktora haber verilmeli, gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra güvenli bir şekilde hastaneye gidilmelidir. Ancak söz konusu doğum, ikinci, üçüncü ve daha sonraki doğumlarsa, anne adayları daha seri davranmalıdırlar. Çünkü doğum sayısı arttıkça, doğum süresi de kısalır.

Diyelim ki doğum başladı

Bir doğumun en önemli belirtisi, ilk açıcı sancılardır. Kuyruk sokumundan başlayan bu ağrılar, karın bölgesine doğru yayılır, bir kuşak gibi hamile kadının bedenini sarar. İlk sancı 20-30 saniye kadar sürer. Sonra gittikçe daha sık ve daha güçlü olarak duyulur. Sancılar arasındaki süreler düzenli olmaya başladığı zaman (her 10 dakikada bir) artık hastaneye gitmenin vakti gelmiş demektir. Doğumun başladığını gösteren en kesin belirti, rahim boynunun aralanmasıdır. Eğer su kesesi patlamışsa, sancılar olmasa bile, doğum başlamış demektir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, en kısa zamanda hastaneye gitmektir.

Doğumdan 24-48 saat önce

Doğumun gerçekten çok yaklaştığı hususunda en kesin belirti, o zamana kadar rahim ağzını kapalı tutan sümüksel dokudan (mukoza) oluşan tamponun gevşeyerek akmasıdır. Halk arasında buna "İşaret geldi" derler. Bu akıntı kırmızı renktedir. Bu arada ön ağrılar daha kuvvetle hissedilmeye başlanır. İki ağrı arasındaki süre uzundur.

Gebeliğin son aylarında alt karın ve kasıkta pozisyon değişikliği ile azalan ya da kaybolan, kısa süreli ve değişen şiddette kasılmalar yaşayabilirsiniz; bunlar yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Doğuma yaklaştıkça yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum ağrıları denen daha şiddetli, sırtın alt kısmından başlayıp karna yayılan ve karında sertleşmenin eşlik ettiği, daha uzun süren (30-60 saniye), düzenli aralıklarla gelen, dinlenmekle geçmeyen, aralıkları ve şiddeti giderek artan kasılmalara bırakır. Beş dakikada bir gelen ve 1 dakikadan uzun süren kasılmalar ya da su gelmesi halinde ise doktora başvurmak gerekir.

Gebeliğin son aylarında rahim ağzında genişleme başlar. Doktorunuz bu durumu vajinal muayene ile anlar ve cm olarak ifade eder. Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzında tam genişleme (10 cm) ve tam incelme (%100) olması gerekir.

Gebeliğin son zamanlarında bebek hareketlerinin bir miktar azalması normal kabul edilir. Ancak bebek hareketlerinde belirgin azalma varsa (saatte 10’dan az) veya bebek hiç hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZİN İLK KİTABI
ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALI?
İYİ BİR BABA OLMAK
NEREDEN BAŞLAMALI?
HAMİLELERİN KIŞA HAZIRLIĞI
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
KAKAYI VERME KARARI ÇOCUĞUN
ONU KESİNLİKLE ZORLAMAYIN
MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN
KENDİ DİLİNİZİ GELİŞTİRİN
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
KENDİ YÖNTEMİNİZLE ÇÖZÜN
HAMİLELİKTE 35. HAFTA
BEBEĞİNİZ TOMBULLAŞIYOR!
ANNENİN MENOPOZ YAŞI
DOĞURGANLIĞI BELİRLİYOR
ODAKLAN, SÜREYİ İYİ KULLAN
SINAVLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...
BAKICI KURBANI OLMAYIN
REFERANS ÖNEMLİ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİĞE HAZIRLIK!
YENİ VÜCUT, YENİ KİMLİK
HAMİLELİĞİNİZ ESNASIN...
GEBELER DE YOLA ÇIKABİLİR!
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :