Okunma Sayısı: 7722
CANLI YORUMLAR

DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT

Çocuklar için en iyi yanı

Bademcik iltihabı özellikle çocukluk çağında sık rastlanan ve ameliyat gerektiren hastalıklardan biri. Bu ameliyatın çocuklar için belki de en iyi tarafı ise operasyondan sonra kanama riskinin önlenmesi için dondurmaya günde üç öğün izin verilmesi.

Anne babaların yaz aylarında en çok endişelendikleri konulardan biri, çocuklarının gün içinde birden fazla dondurma yiyerek boğazlarının şişmesi ve ağrı çekmeleri. Bu nedenle özellikle de anneler çocukları her dondurma istediğinde uyarıda bulunmaktan, dondurmadan uzak tutmaya çalışmaktan yorgun düşerler. Oysa ‘dondurmaya özgürlük’ denebilecek bir ameliyat var. KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar, çocuklara yaptıkları bademcik ameliyatından sonra yaklaşık bir hafta boyunca kanama riskinin önlenmesi amacıyla bölgeyi soğuk tutan dondurmaya günde üç öğün izin verdiklerini söyledi.

Bademcikler ergenlik dönemine kadar aktif bir şekilde görev yaparken, bu dönemden sonra ise önemi azalıyor. Bademcikler virüs enfeksiyonuyla kızarıp şiştiği zaman hastalık bir haftada kendiliğinden geçiyor. Ancak beta mikrobuyla bademcikte enfeksiyon oluştuğunda tedavi edilmezse sorun kronikleşebiliyor.

Yılda beşten fazla enfeksiyon ameliyat nedeni 
Dünya Sağlık Örgütü çocuklarda bir yılda beşten fazla bademcik kaynaklı enfeksiyon geçirildiği takdirde ameliyatla dokunun alınmasını öneriyor. Bademcikte beta mikrobuyla oluşan enfeksiyonlar, yaklaşık 50 yıldır penisilin ile tedavi ediliyor. Günümüzde de bademcikteki enfeksiyonların penisilinle tedavisi devam ediyor. Bademcikler, bağışıklık sistemi gelişene kadar alt solunum yolu ve sindirim yolunu korumak amacıyla görev yapıyor. Ancak beta mikrobuyla sık enfeksiyon oluşuyorsa bademciklerin alınması gerekebiliyor. Alınmadığı takdirde kalp kapaklarını bile etkileyebilen ciddi sorunlara neden olabiliyor.

"Cik" ekine takılıp küçümsemeyin 

• Bademcik ameliyatları halkımız arasında biraz küçümsenebiliyor. Ancak kulak-burun-boğaz hekimlerinin en ciddiye aldıkları ameliyatlardan biri. Bu nedenle “cik” ekine takılıp bademcik hastalıklarını küçümsememek gerekiyor. 
• Enfeksiyon dışında bademcikler çok büyük olup, ağız içinde birbirine değiyorsa ve nefes almayı engelliyorsa, yine bademciğin alınması ya da küçültülmesi gündeme geliyor. Küçültme yeni bir teknik. Bu teknikte bademciklerin orta bölümdeki nefes almaya engel olan üçte ikisini alıyoruz, yanlardaki dokuya yapışan kısmını ise yerinde bırakıyoruz. Kalan bademcik dokusu lenf dokusu olarak çalışmaya devam ediyor, ancak boyutu küçüldüğü için nefes rahatlıyor. Bunu özellikle yaşı küçük olduğu için bademciğini almak istemediğimiz nefes alamayan küçük çocuklarda uyguluyoruz.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SINIRLARI BELİRLEMEK
RUTİNLER VE KURALLAR
BU SORUYU ARTIK SORMAYIN
AİLEYİ ÇOCUKLAR YÖNETİYOR
EVDE KURT, OKULDA KUZU...
EKRANA YAPIŞMA TARTIŞMASI
BİR DE ŞURADAN BAKSANIZ?
HARVARD VE BOĞAZİÇİ İMKANI
AYNI ANDA OKUYABİLİR
TÜMÖRLERE DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ RİSK ALTINDA MI?
AKRAN ZORBALIĞI
ÇOCUĞU ZORLUYOR
BAKICI KISKANÇLIĞI
BENDEN FAZLA MI SEVİYOR?
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
ÇOCUKLARIN HALİ NE OLACAK
VELİLERİN KAFASI KARIŞIK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
ENERJİSİ SINIRSIZ AMA...
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
AŞIRI YİYEN ÇOCUKLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :