Okunma Sayısı: 7594
CANLI YORUMLAR

DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT

Çocuklar için en iyi yanı

Bademcik iltihabı özellikle çocukluk çağında sık rastlanan ve ameliyat gerektiren hastalıklardan biri. Bu ameliyatın çocuklar için belki de en iyi tarafı ise operasyondan sonra kanama riskinin önlenmesi için dondurmaya günde üç öğün izin verilmesi.

Anne babaların yaz aylarında en çok endişelendikleri konulardan biri, çocuklarının gün içinde birden fazla dondurma yiyerek boğazlarının şişmesi ve ağrı çekmeleri. Bu nedenle özellikle de anneler çocukları her dondurma istediğinde uyarıda bulunmaktan, dondurmadan uzak tutmaya çalışmaktan yorgun düşerler. Oysa ‘dondurmaya özgürlük’ denebilecek bir ameliyat var. KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Çınar, çocuklara yaptıkları bademcik ameliyatından sonra yaklaşık bir hafta boyunca kanama riskinin önlenmesi amacıyla bölgeyi soğuk tutan dondurmaya günde üç öğün izin verdiklerini söyledi.

Bademcikler ergenlik dönemine kadar aktif bir şekilde görev yaparken, bu dönemden sonra ise önemi azalıyor. Bademcikler virüs enfeksiyonuyla kızarıp şiştiği zaman hastalık bir haftada kendiliğinden geçiyor. Ancak beta mikrobuyla bademcikte enfeksiyon oluştuğunda tedavi edilmezse sorun kronikleşebiliyor.

Yılda beşten fazla enfeksiyon ameliyat nedeni 
Dünya Sağlık Örgütü çocuklarda bir yılda beşten fazla bademcik kaynaklı enfeksiyon geçirildiği takdirde ameliyatla dokunun alınmasını öneriyor. Bademcikte beta mikrobuyla oluşan enfeksiyonlar, yaklaşık 50 yıldır penisilin ile tedavi ediliyor. Günümüzde de bademcikteki enfeksiyonların penisilinle tedavisi devam ediyor. Bademcikler, bağışıklık sistemi gelişene kadar alt solunum yolu ve sindirim yolunu korumak amacıyla görev yapıyor. Ancak beta mikrobuyla sık enfeksiyon oluşuyorsa bademciklerin alınması gerekebiliyor. Alınmadığı takdirde kalp kapaklarını bile etkileyebilen ciddi sorunlara neden olabiliyor.

"Cik" ekine takılıp küçümsemeyin 

• Bademcik ameliyatları halkımız arasında biraz küçümsenebiliyor. Ancak kulak-burun-boğaz hekimlerinin en ciddiye aldıkları ameliyatlardan biri. Bu nedenle “cik” ekine takılıp bademcik hastalıklarını küçümsememek gerekiyor. 
• Enfeksiyon dışında bademcikler çok büyük olup, ağız içinde birbirine değiyorsa ve nefes almayı engelliyorsa, yine bademciğin alınması ya da küçültülmesi gündeme geliyor. Küçültme yeni bir teknik. Bu teknikte bademciklerin orta bölümdeki nefes almaya engel olan üçte ikisini alıyoruz, yanlardaki dokuya yapışan kısmını ise yerinde bırakıyoruz. Kalan bademcik dokusu lenf dokusu olarak çalışmaya devam ediyor, ancak boyutu küçüldüğü için nefes rahatlıyor. Bunu özellikle yaşı küçük olduğu için bademciğini almak istemediğimiz nefes alamayan küçük çocuklarda uyguluyoruz.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SEVİMLİ DEYİP GEÇİŞTİRMEYİN
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
ÇOCUKLARI SEVMELİ
ÇOCUĞUNUZ OTİZMLİYSE
DİĞERİ DE OLABİLİR!
BEBEĞİNİZİ TAŞIMAK İÇİN
TAŞIYICI MI, ASKI MI?
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK
KULLANIM İLKELERİ
İŞTE ÖRNEKLERLE İNCELEMELER
ARKADAŞSIZ ÇOCUK
ÇOCUĞUNUZA ARKADAŞ SAHİBİ OLMANI...
RESTORANA GİTTİK
ÇOCUĞUMUZU NASIL OYALARIZ?
ÇOCUKLAR KANSERİ BİLMELİ
BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YEMEK YEMEYEN ÇOCUĞA
HEDEFTE ÇOCUKLAR VAR
5 YAŞINDAKİ HAS ARKAD...
KURBAN KESİMİ VE ÇOCUKLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
TOPLAYIN
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :