Okunma Sayısı: 9627
CANLI YORUMLAR

DÜNYA ETRAFINIZDA DÖNÜYORSA

Dikkat!

Siz sabit dururken dünya etrafınız da mı dönüyor? Başınızı hızlı bir şekilde çevirdiğinizde ani bir baş dönmesi mi yaşıyorsunuz? Tüm bu belirtilerin sebebi stres altında ve yoğun bir şekilde çalışanların günümüzde sıklıkla yaşadığı vertigo hastalığı olabilir. İşte çağın hastalığı vertigo ve başa çıkma yöntemleri.

Bir çeşit baş dönmesi olan vertigo son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak zaman zaman belirtisi baş dönmesi olan başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Vertigoyu diğer baş dönmelerinden ayıran en belirgin özelliği siz sabit dururken çevrenizdekilerin size dönüyor izlenimi vermesi.

Farklı çeşitleri bulunan vertigoda baş dönmesine zaman zaman kulakta çınlama, işitme kaybı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Vertigo, özellikle stres altında ve yoğun çalışanlarla bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde sıklıkla görülüyor. 

Hastalığın oluşumunu engellemenin yolları da yine bu etkenlere dikkat etmekten geçiyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Bilazer, vertigo çeşitleri, oluşma nedenleri ve engelleme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Vertigonun en sık rastlanan üç farklı çeşidi bulunuyor.

Kulak içi kristallerinin yerinden oynaması:

Stres, aşırı yorgunluk  ya da bir travmanın etkisiyle iç kulakta bulunan küçük kalsiyum ve mineral kristalleri yerinden oynuyor.  Kulak içindeki salyongoz bölgesine dağılan bu kristaller kişide şiddetli bir baş dönmesine neden oluyor. Şayet kristaller sol kulaktaysa sol tarafa dönüldüğünde sağ taraftaysa da sağa dönüldüğünde şiddetli bir baş dönmesi yaşanıyor. Bu durum kişiyi çok rahatsız etse de neyse ki bu baş dönmesi yaklaşık 15- 20 saniye kadar sürüyor. Hasta zaman zaman ne olduğunu anlamayıp deprem oluyor zannedebiliyor. Hatta bu baş dönmesi yaşandığında öleceğini düşünenler bile bulunuyor.  Bu kişilerde teşhis kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılan kristal testi ile ortaya çıkartılıyor. Manevra tedavisi denilen özel bir yöntemle de kristallerin yerine gelmesi sağlanıyor.

İç kulaktaki denge sıvısında artış yaşanması:

İç kulaktaki denge sıvısının artması vertigoya neden olyor. Aşırı tuz tüketimi, yeterli sıvı alınmaması ve yanlış beslenme alışkanlıkları bu sıvının artması ile sonuçlanabiliyor. Baş dönmesinin yanı sıra kulakta çınlama ve işitme kaybı gibi sorunlar da belirtilere eşlik edebiliyor. Tedavisinde ilk olarak tuz kısıtlaması yapılıyor. Hastaya ilaç tedavisi uygulanıyor. Bu tedavilerin yanıt vermediği durumlarda ise kortizona başvurulabiliyor.

Virüslerin denge sinirinde iltihaplanmaya neden olması:

Hava yoluyla alınan virüsler denge sinirinin iltihaplanmasına neden olabiliyor. Şiddetli ve uzun süreli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerin yaşandığı bu durumda hasta, tedavi için birkaç gün hastanede yatabiliyor. Şikayetlerin tamamen sona ermesi ise 15 günü bulabiliyor.

Vertigo hasta sayısı hızla artıyor

Son yıllarda stresli ve yoğun iş yaşamının hayatımızda büyük yer alması vertigonun da artmasına neden oldu. Uzun çalışma saatlerine sağlıklı beslenememe faktörü de eklendiğinde bağışıklık sistemi güçsüzleşiyor. Kuvvetsiz bir bağışıklık sistemi ve stres vertigonun en önemli sebepleri arasında yer alıyor.

 • Vertigo oluşumunu engellemek için bu önerileri dikkate alın:
 • Stresten uzak durun
 • Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin:
 • Sağlıklı beslenin
 • Güneşlenin
 • Tuzu azaltın
 • Bol sıvı alın
 • Sakin  sporları tercih edin
 • Ani hareketlerden kaçının
 • Ann Boyutu
 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YAŞLANAN ERKEK SENDROMU
SORUNLAR BİTMİYOR
BEBEĞİNİZ ŞİŞMAN OLMASIN
İŞTE BESLENME PROGRAMI!
İLAÇSIZ İLK KLİNİK ÇALIŞMA
ALZHEİMER'A UMUT OLABİLİR
HAMİLELER ORUÇ TUTMALI MI?
UZMANLAR NE DİYOR?
ORGANİK ÜRÜNLER SAĞLIKLI MI
NE KADAR GÜVENİLİR
İKİZLERE UYKU TERBİYESİ
VARDIR BUNUN DA BİR YOLU...
CİNSEL HASTALIKLAR
DUYMAYAN KALDI MI?
HİPERAKTİVİTEYLE MÜCADELE
NASA'NIN YÖNTEMİ ÇÖZER Mİ?
2500 AİLEYE UMUT IŞIĞI
BAKANLIKTAN TÜP BEBEK UMUDU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SADECE YAŞA BAĞLI DEĞİL
ÇARPIK BACAKLAR DÜZELİYOR
KANSERE KARŞI POSALI BESİN
ÇİKOLATA YEMEK İÇİN 1...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :