Okunma Sayısı: 5149
CANLI YORUMLAR

EGZERSİZDE SUYUN GÜCÜ

Nam-ı diğer "aqua terapi"

Aqua terapi, yani su içi egzersizleri fizik tedavide önemli rol oynuyor. Uzmanlara göre, suda yapılan egzersiz, karada yapılandan daha avantajlı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, su içi egzersizlerin günümüzde fizik tedavinin önemli bir parçası haline geldiğini söyledi. “Su, derinliğine göre artan oranda hastanın ağırlığını azaltıyor. Suyun kaldırma kuvveti ekleme yük binmesini önlüyor ve eklemi zorlamadan aktif egzersiz yapmayı kolaylaştırıyor” diyen Aykutoğlu, su içi basıncın, ödemi azalttığını ve toplardamarlardan kanın kalbe dönüşüne yardımcı olduğunu vurguladı.

Suyun rehabilitasyon programı sırasındaki yaralanma riskini azalttığını, kasları gevşettiğini ve hastayı rahatlattığını belirten Dr. Elçin Aykutoğlu, “Su içi egzersizlerinde hastalara farklı pozisyonlarda egzersiz yaptırılabiliyor. Ayrıca su içi egzersizler, kardiyak kapasiteyi ve denge ve koordinasyonu artırır. Tüm bu avantajları nedeniyle birçok durumda tercih edilen bir egzersiz şeklidir” dedi.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Aykutoğlu’nun verdiği bilgiye göre su içi egzersizler özellikle bel ağrıları, ankilozan spondilit, fibromiyalji, sporyaralanmaları, kalça-diz protez ameliyatı sonrası, kalça ve diz eklem kireçlenmesi, omuzda hareket kısıtlılığı, eklem ve yumuşak doku zorlanmaları ile felç geçiren hastalara tavsiye ediliyor.

Su korkusu bulunanlar, kontrol altına alınmamış kalp ve solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, kontrol altına alınamayan epilepsi, enfeksiyon, yüksek ateş, mesane ve bağırsak fonksiyon bozukluğu ile açık yarası bulunan hastalara ise önerilmiyor.

SU İÇİ EGZERSİZLERİ İLE RAHATLAYIN

Su içinde; germe, kuvvetlendirme, denge ve yürüme egzersizleri ve dayanıklılık egzersizleri yapılabiliyor. Egzersizler sırasında suyun sıcaklığının 26-33 derece olması gerekiyor. Su içinde ayakta kalmayı ve yürümeyi kolaylaştırıcı ve egzersiz yapmaya yardımcı simit- boyunluk- kemer–yüzmebarları- özel eldivenler ve hidro ton botlar gibi yardımcı ekipman kullanılabiliyor.

SU İÇİ EGZERSİZLERİ NELER?

Aykutoğlu, su içi egzersizlerini şöyle anlattı:

1. Su içinde yürüme: Öne-arkaya–yanlara yürüyüş yapılır. Bacakları karına çekerek yüksek adımla yürüyüş yapılır. Kollar ve bacaklar çapraz yapılarak ve öne arkaya açılarak yürüyüş yapılır. Su içinde dik durabilmek için özel bel kemeri kullanılır, hafif geriye eğilerek baş dik, çene yukarıda, omuzlar kalçaların tam üstünde, karın sıkı (ancak nefes tutulmaz) ve kalçalar sıkı tutulur.

2. Su içinde bisiklet çevirme: Havuzun köşesine yaslanılır ve yarı yatay pozisyonda su içinde bisiklet çevrilir.

3. Su içinde oturma: Sandalyede oturuyormuş gibi oturulur ve diz bükülüp topuk kalçaya doğru çekilir.

4. Eklemler için: Kolları çalıştırmak için su omuz seviyesinde, bacakları çalıştırmak içinse gövde seviyesinde olmalı.

Omuz için: Omuzlar su içinde sırayla öne- arkaya- yana kaldırılır, içe ve dışa döndürülür.

Dirsek için: Dirsekler su için açılıp kapatılır, itilip çekilir.

Kalça için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Kalçalar sırayla öne-arkaya-yana kaldırılır, içe ve dışa döndürülür. Havuzun köşesine yaslanılıp su içinde bisiklet çevrilir.

Diz için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Su içinde mini çömelme yapılır. Sonra diz bükülür ve topuk kalça arkasına yaklaştırılır.

Ayak bileği için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Sırayla topuk üstünde ve parmak ucunda durulur ve ayak bilekleri döndürülür.

5. Karın ve gövde için: Sırt arkasındaki kasları güçlendirmek için yüzüstü yüzülür. Su içinde ayakta durulurken karın kasları kasılı tutulur ve bırakılır. Bu sırada nefes tutulmaz. Aynı egzersiz kol ve bacak hareketleriyle birleştirilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAÇ EKİMİ
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Kansere dair
TÜM SORULAR YANIT BULACAK..
BULGURUN FAYDALARI
TAYLAN KÜMELİ ANLATIYOR
SAÇLARINIZ ÇOK MU DÖKÜLÜYOR
SEBEBİ SONBAHAR OLABİLİR!
UYKU APNENİZ VARSA
SON ARAŞTIRMA
ÇOCUKLARDA BAHAR NEZLESİ
ALERJİK RİNİT
GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT
YANLIŞ BİLGİLERE DİKKAT
STRESTE YORUMLAMA ETKİLİ
ÇEVRE VE OLAYLAR DEĞİL
MEVSİM DEĞİŞİMİNDE
MİGRENDEN KORUNMAK İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TEK TARAFLI ÇİĞNEMEYİN
DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
HANGİ İÇECEK NE ZAMAN
ÇABANIN VE İSTEĞİN AZLIĞI,
YAŞLANMAK GÜZELDİR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :