Okunma Sayısı: 5049
CANLI YORUMLAR

EL TİTREMESİ

Çeşitleri ve sebepleri

Titremeler kasların arka arkaya kasılma ve gevşemesi sonucu olan, ritmik, istemsiz hareketlerdir. Bir miktar titreme herkeste olabilir. Bu kadarı normaldir. Mesela kollarımızı ileri uzattığımızda hafif titreme görülür. Bu tamamen fizyolojik, yani normaldir ve kasların sürekli sinirler tarafından kontrol edildiğine işaret eder. Bu tür titremeler genellikle zor fark edilir.

Bazı faktörler normal bir titremeyi daha belirgin hale getirebilir. Stres, heyecen, yorgunluk, alkol alımının kesilmesi ve bazı ilaçlar (astım ilaçları gibi) bunu yapabilir. Fazla çalışan bir guatr veya fazla kafein alımı da titremeleri arttırır.

Anormal sayılan titremeler

Bir kaç türü vardır ve hızına, şekline, sıklığına,oluş nedenine ve istirahat veya hareketle ortaya çıkmasına bağlı olarak sınıflandırılır. Hareketsizken olanlara istirahat titremesi, hareketle başlayanlara aksiyon titremesi denir. Bu da iki şekilde olur; ya bir hedefe doğru hareket ederken, ya da eli kolu bir pozisyonda sabit tutarken.

İstirahat titremeleri

Yavaş ve kabadır, hareket etmekle kaybolur. Sosyal bir sorun olabilir ancak günlük faaliyetleri engellemez. Mesela su içerken olmaz. En sık Parkinson hastalığında veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Bir hedefe doğru hareketlenirken olan titreme

Bir düğmeye basmaya çalışırken veya bir eşyayı almaya çalışırken başlar ve bu nedenle kişi hedefi tutturamaz. Genellikle beyin hasarları ile ilgilidir. Multiple skleroz, inme, alkolizm de görülür.

Pozisyona bağlı titreme

Kollar sabit bir pozisyonda tutulduğunda veya ileri doğru uzatıldığında olur. Genellikle hastalık değildir, ancak zehirli guatr veya bazı ilaçlar nedeniyle de olabilir.

Esansiyel titreme

Genellikle erişkin yaşta olmakla birlikte her yaşta başlayabilir. Yaşlandıkça artar. Hızlıca ve ince hareketlerdir. Bazen ailevi de olabilir. Nedeni bilinmemekle birlikte iyi huyludur ve ciddi bir hastalığa işaret etmez. Eller, baş ve hatta seste bile olabilir. Baş sallanır, ses titrer. Yorgunluk, stres, kafein bunu da arttırırken, alkol alımı azaltabilir. Hafif haliyle kalıcı olur ama sosyal bir sorun olarak hissedilebilir veya el işlerinde zorlanmaya neden olabilir.

Teşhis yöntemleri

Bariz bir titreme ortaya çıktığında bir nöroloji uzmanına görünmelidir. Ne tür olduğu doktorunuz tarafından kolayca gözlemlenir. Kan testleri ve tomografi veya MR gibi ileri tetkikler istenebilir.

Nasıl tedavi edilir

Hafif titremeler için tedavi gerekmez. Ancak sorun yaşanmaya başlanırsa bazı basit önlemler işe yarar. Eşyalar sıkıca ve vücuda bitişik tutulmalıdır, bu düşürmeyi engeller. Rahatsız vücut ve kol pozisyonlarından kaçınmalıdır. Titremeleri çok olanlar için özel dizayn edilmiş eşyalar kullanılabilir. Maalesef bir kısmı yurt dışından temin edilmelidir. Bunlara örnek olarak, özel bıçaklar ve mutfak eşyaları, kamışlar, düğme ilikleyiciler, fermuar ve çekicekler sayılabilir. Parkinson ve guatrın tedavisi, alkolün azaltılması ve doktorunuzun vereceği bazı ilaçlar işe yarayacaktır. Son olarak, sadece bazı özelleşmiş merkezler tarafından uygulanan, derin beyin uyarılmasından da bahsetmeliyim. Yukarıda anlattıklarım ve ilaçlar fayda etmez ise bu teknik denenebilir.

Dr. Metin Okucu

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAĞLIKSIZ DİŞLER
KALP HASTALIĞINA DAVETİYE
BAHAR DETOKSU
VÜCUDUNUZU YENİLEYİN
Ekran başında oyun keyfi
KÂBUSA DÖNÜŞMESİN
KONSERVE TÜKETİMİNE DİKKAT
ZEHİRLENME RİSKİ VAR!
YAZ ÖNCESİ DİYET
DİYET LİSTESİ VE YENECEKLER
BUGÜN DÜNYA KALP GÜNÜ
VE BİLMENİZ GEREKEN 6GERÇEK
GRİPTEN KORUNUN
HEM DE EN KOLAY YÖNTEMLE
Huzursuz Bacak Sendromu
HAYAT BOYU SÜRER?
ENGİNAR MEVSİMİ
BAHAR YORGUNLUĞUNU ATIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZDAN ONLEMİNİZİ ALIN
SESSİZ KATİL "DVT"
KANSEROJEN GIDALAR ME...
KULAKLIKLA MÜZİK DİNLEMEK
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YENİ YILDA DENEYİN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :