Okunma Sayısı: 9132
CANLI YORUMLAR

ELLERİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN

Kireçlenme, sen biraz dur!

Marketten eve kadar taşıdığınız poşetler, ileriki yaşlarda ellerinizde kireçlenmeye neden olabilir. Daha çok kadınlarda görülen bu kireçlenme çeşidinde genetik yatkınlık önemli rol oynuyor.

En sık görülen kireçlenme tiplerinden biri, el kireçlenmesi. Semptomatik el kireçlenmesi, 55 yaş üzeri bireylerin yaklaşık yüzde 20’sini etkiliyor. Özellikle menopoza girme çağında el kireçlenmesine bağlı ağrılı nodüller  gelişebiliyor. Bu nodüller erken evrede sıklıkla  kistik ve yumuşakken, ilerleyen  dönemde sert kemiksi doku olarak haline geliyor.

Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi’nden fizik tedavi ve  rehabitasyon uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, tanı koymada hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının önem taşıdığını belirtiyor.  Dr. Aykutoğlu, el kireçlenmesinin belirtilerini şöyle sıralıyor: “Eli kullanmakla artan ağrı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, tırnağa yakın parmak eklemlerinin yan yüzlerinde nodül gelişimi, baş parmak kökünün  kareleşmesi, parmak uç eklemlerde deformiteler eklem kireçlenmesinin belirtileri arasında. Hastaya tanı koyarken muayene bulgularının yanı sıra, her iki el ön-arka grafisi, erken evrede eklemi değerlendirmek amcıyla MR ve iltihaplı romatizmal hastaları ayırt  etmek için kan   tetkikleri muayene bulgularını desteklemek için yapılan incelemeler.”

El kireçlenmesi tedavisinin hastanın ihtiyaçlarına göre belirlendiğini söyleyen Aykutoğlu, şöyle devam ediyor: “El kireçlenmesinde bireysel tedavi, kireçlenmenin tuttuğu ekleme, risk faktörlerine, kireçlenmenin  tipine, iltihaplanma varlığına, ağrının şiddetine, hastanın eşlik eden diğer rahatsızlıklarına ve  beklentilerine göre planlanıyor. Egzersiz ve  eklemi koruma son derece önemli. Hastaya  eklemi koruma yöntemleri öğretiliyor ve egzersiz tedavisi veriliyor.”

Sıcak tedavisi iyi bir seçenekDr. Aykutoğlu, özellikle egzersiz öncesinde sıcak paketlerle ele lokal tedavi ve derin dokuları ısıtıcı fizik tedavi yöntemi olan ultrasonu öneriyor. Aykutoğlu, tedavide uygulanan diğer yöntemlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Başparmak kökünün kireçlenmesinde istirahat ateli ve  ortzeler,  deformiteyi önlemek için önerdiğimiz yöntemler. Hafif kireçlenmelerde ağızdan alınan ilaç yerine fizik tedavi öneriliyor. İlaç, ciddi baş parmak kireçlenmesi olan hastalarda ağrı ve fonksiyon bozukluğu diğer tedavilerle geçmiyorsa uygulanıyor. Özellikle cilt üzerinden sürülen ağrı kesici içeren jeller tercih ediliyor. Ayrıca artroplasti, osteotomi, artrodez gibi cerrahi yöntemler de gündeme geliyor.

Rehabilitasyonun önemi El kireçlenmelerinde rehabilitasyon, tedavide son derece önem taşıyor. Hastanın değerlendirilmesiyle başlayan süreçte el eklem hareket açıklığı ve kas gücü ölçülüyor, duyu muayenesi yapılıyor. Hastanın varsa deformiteleri yani yazı yazma, kavanoz açma ve  giyinme gibi günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki el fonskiyonları değerlendiriliyor. Bu noktada hasta eğitiminin ve eklem koruma yöntemlerini öğrenerek günlük hayata  uyarlamanın önemi büyük.”

Eklem koruma yöntemleri:

- Ağrıya dikkat edin. Aktivite sonrasında iki saat süren ağrı oluşuyorsa    o hareketlerden kaçının.
- Mümkün olduğunca büyük eklemlerinizi ve güçlü kaslarınızı kullanın. Örneğin kapıyı elle açmak yerine ön kol veya omuzla itmek, market poşetlerini kucakta taşımak gibi. 
- Elle sıkı ve uzun süreli kavrama yapmaktan kaçının. El fonskiyonları sırasında açacak, tutacak gibi ekipmanlardan faydalanının. Örneğin kalın saplı çatal, kaşık kullanın.
- Eli bir poziyonda uzun süreli sabit tutmayın.
- Hareket ve istirahat arasındaki dengeyi sağlayın.

 Risk grubundakiler:

- Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülüyor.
- Kalıtsal özelliği var. Annesinde, kız kardeşinde ‘heberden nodülü’ olanlarda üç kat daha fazla rastlanıyor.
- Parmak eklemlerini zorlayan, eklem içi basıncı artıran iş yapanlar.
- Sebebi bilinmese de şişmanlar.
- Kronik böbrek yetmezliği olan ve diyalize giren hastalar.
- Hipermobilite denilen eklemlerin aşırı hareketlerine izin veren eklem yapısına sahip kişiler.
- Eklem korunmasının azalmasına yol açan kas zayıflıkları olanlar.
- Kalça özellikle de dizlerinde kireçlenme olan hastalar.

 
Dr. Elçin Aykutoğlu

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI
ELLERDEKİ ZARAFET...
SAÇ BOYATMAK ELBETTE GÜZEL
AMA BİR DE ALERJİ OLMASA!
GDO'YA RET KARARI
RİSKLİ BULUNDU
RUH SAĞLIĞI MERKEZLERİ
SAĞLIKTA 2012 HEDEFLERİ
SİVİLCE KABUSUNDAN KURTULUN
HEM DE BASİT BİR YOLLA
ÖMRÜ UZATAN BESİNLER
ÇİKOLATADAN KURUYEMİŞE...
 2011 BİKİNİLERİ ATEŞ GİBİ
BÜTÜN GÖZLER ÜZERİNİZDE
VAJİNAL ENFEKSİYONU ÖNLEYİN
İŞTE SİZE BAZI TÜYOLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BÖLGESEL ZAYIFLAMA
GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ
DÖVME, LEKE CİLTTE NE...
TERLEME KABUS OLMASIN
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
TOPLAYIN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :