Okunma Sayısı: 9365
CANLI YORUMLAR

ELLERİNİZE ÇOK YÜKLENMEYİN

Kireçlenme, sen biraz dur!

Marketten eve kadar taşıdığınız poşetler, ileriki yaşlarda ellerinizde kireçlenmeye neden olabilir. Daha çok kadınlarda görülen bu kireçlenme çeşidinde genetik yatkınlık önemli rol oynuyor.

En sık görülen kireçlenme tiplerinden biri, el kireçlenmesi. Semptomatik el kireçlenmesi, 55 yaş üzeri bireylerin yaklaşık yüzde 20’sini etkiliyor. Özellikle menopoza girme çağında el kireçlenmesine bağlı ağrılı nodüller  gelişebiliyor. Bu nodüller erken evrede sıklıkla  kistik ve yumuşakken, ilerleyen  dönemde sert kemiksi doku olarak haline geliyor.

Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi’nden fizik tedavi ve  rehabitasyon uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, tanı koymada hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının önem taşıdığını belirtiyor.  Dr. Aykutoğlu, el kireçlenmesinin belirtilerini şöyle sıralıyor: “Eli kullanmakla artan ağrı, eklem hareketlerinde kısıtlılık, tırnağa yakın parmak eklemlerinin yan yüzlerinde nodül gelişimi, baş parmak kökünün  kareleşmesi, parmak uç eklemlerde deformiteler eklem kireçlenmesinin belirtileri arasında. Hastaya tanı koyarken muayene bulgularının yanı sıra, her iki el ön-arka grafisi, erken evrede eklemi değerlendirmek amcıyla MR ve iltihaplı romatizmal hastaları ayırt  etmek için kan   tetkikleri muayene bulgularını desteklemek için yapılan incelemeler.”

El kireçlenmesi tedavisinin hastanın ihtiyaçlarına göre belirlendiğini söyleyen Aykutoğlu, şöyle devam ediyor: “El kireçlenmesinde bireysel tedavi, kireçlenmenin tuttuğu ekleme, risk faktörlerine, kireçlenmenin  tipine, iltihaplanma varlığına, ağrının şiddetine, hastanın eşlik eden diğer rahatsızlıklarına ve  beklentilerine göre planlanıyor. Egzersiz ve  eklemi koruma son derece önemli. Hastaya  eklemi koruma yöntemleri öğretiliyor ve egzersiz tedavisi veriliyor.”

Sıcak tedavisi iyi bir seçenekDr. Aykutoğlu, özellikle egzersiz öncesinde sıcak paketlerle ele lokal tedavi ve derin dokuları ısıtıcı fizik tedavi yöntemi olan ultrasonu öneriyor. Aykutoğlu, tedavide uygulanan diğer yöntemlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Başparmak kökünün kireçlenmesinde istirahat ateli ve  ortzeler,  deformiteyi önlemek için önerdiğimiz yöntemler. Hafif kireçlenmelerde ağızdan alınan ilaç yerine fizik tedavi öneriliyor. İlaç, ciddi baş parmak kireçlenmesi olan hastalarda ağrı ve fonksiyon bozukluğu diğer tedavilerle geçmiyorsa uygulanıyor. Özellikle cilt üzerinden sürülen ağrı kesici içeren jeller tercih ediliyor. Ayrıca artroplasti, osteotomi, artrodez gibi cerrahi yöntemler de gündeme geliyor.

Rehabilitasyonun önemi El kireçlenmelerinde rehabilitasyon, tedavide son derece önem taşıyor. Hastanın değerlendirilmesiyle başlayan süreçte el eklem hareket açıklığı ve kas gücü ölçülüyor, duyu muayenesi yapılıyor. Hastanın varsa deformiteleri yani yazı yazma, kavanoz açma ve  giyinme gibi günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki el fonskiyonları değerlendiriliyor. Bu noktada hasta eğitiminin ve eklem koruma yöntemlerini öğrenerek günlük hayata  uyarlamanın önemi büyük.”

Eklem koruma yöntemleri:

- Ağrıya dikkat edin. Aktivite sonrasında iki saat süren ağrı oluşuyorsa    o hareketlerden kaçının.
- Mümkün olduğunca büyük eklemlerinizi ve güçlü kaslarınızı kullanın. Örneğin kapıyı elle açmak yerine ön kol veya omuzla itmek, market poşetlerini kucakta taşımak gibi. 
- Elle sıkı ve uzun süreli kavrama yapmaktan kaçının. El fonskiyonları sırasında açacak, tutacak gibi ekipmanlardan faydalanının. Örneğin kalın saplı çatal, kaşık kullanın.
- Eli bir poziyonda uzun süreli sabit tutmayın.
- Hareket ve istirahat arasındaki dengeyi sağlayın.

 Risk grubundakiler:

- Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülüyor.
- Kalıtsal özelliği var. Annesinde, kız kardeşinde ‘heberden nodülü’ olanlarda üç kat daha fazla rastlanıyor.
- Parmak eklemlerini zorlayan, eklem içi basıncı artıran iş yapanlar.
- Sebebi bilinmese de şişmanlar.
- Kronik böbrek yetmezliği olan ve diyalize giren hastalar.
- Hipermobilite denilen eklemlerin aşırı hareketlerine izin veren eklem yapısına sahip kişiler.
- Eklem korunmasının azalmasına yol açan kas zayıflıkları olanlar.
- Kalça özellikle de dizlerinde kireçlenme olan hastalar.

 
Dr. Elçin Aykutoğlu

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR
TAYLAN KÜMELİ ANLATIYOR
ANİ KALP KRİZİNE DİKKAT
NASIL GELİŞİR?
ÇARPIK AYAK SORUNU
ERKEK ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA
ZAYIFLAYAYIM DERKEN...
FELÇ OLMAYALIM!
ALERJİ RİSKİNİZ OLABİLİR
BUNLARA DİKKAT EDİN
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
SAĞLIK BAKANLIĞI UYARIYOR
YEMEK TERAPİSİYLE İYİLEŞME
EN ÇOK "YEMEK" İLGİ GÖRÜYOR
NİNNİ GAZ SANCISINA ÇARE Mİ
BEBEĞİNİZ NASIL RAHATLAR?
MAMOGRAFİ ZARARLI MI?
EV ERGONOMİSİ VE CİNSELLİK
BİR ALAKASI VAR ELBET...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KEPÇE KULAK AMELİYATLARI
GÜZELLİK HATALARI
GÖZ ÇEVRESİNİ NASIL K...
GÜLMEK ESTETİKTİR
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :