Okunma Sayısı: 10816
CANLI YORUMLAR

EMPATİ KURMAYI BİLİYOR MU?

Sen olsan ne hissederdin?

Dinlemek ve empati kurmak

Karşısındaki insanı dinlemek ve empati kurmak okul çağındaki çocuklarda çok daha kolayca yerleştirilebilecek özelliklerdir. Ama yine de en sağlıklısı, çocuklara bu dönemden önce de başkalarını dinlemeyi ve empati kurmayı öğretmektir. Paylaşmak konusunda olduğu gibi burada da en iyi yol, ona kendinizden yola çıkarak bir örnek sunmaktır.

Çocuğunuza iyi bir dinlemenin, karşınızdaki insanın konuşması bitene kadar sessiz kalıp sonra ne anladığınızı göstermek amacıyla verilen mesajı ona tekrarlayarak sağlanabileceğini göstererek işe başlayabilirsiniz. Bunu çocuğunuzla, eşinizle ve arkadaşlarınızla tekrar ve tekrar yapabilirsiniz, er geç çocuğunuz da durumu kavrayacaktır. İşte size bir örnek:

ÇOCUĞUNUZ: “Bazen kimsenin benimle arkadaş olmak istemediğini düşünüyorum, çünkü yuvada bir başıma kalıyorum, sonra yalnız ve mutsuz hissediyorum.”

SİZ: “Yani oynayacak kimsenin olmaması seni üzüyor; yuvadaki diğer çocukların seni aralarına almasını istiyorsun değil mi?”

Empati kurmak, basit bir biçimde dinlemek, diğer kişinin yerine kendini koymak ve onun hissedebileceklerini gerçekten daha önce yaşamış olmakla ilgili bir adımdır. İlk senaryodan devam edersek, çocuğunuzun bunu nasıl becerebileceğini anlamasına yardım etmek için empatinizi şu şekilde gösterebilirsiniz:

SİZ: “Bu çok üzücü olmalı. Diğer çocukların seninle neden oynamadıklarını merak ettiğini sanıyorum. Bunun seni ne kadar üzdüğünü anlayabiliyorum. Aynı durumu yaşasam sanırım ben de üzülürdüm.”

Dinleme ve empati kurma yeteneklerini küçük yaşta kazandırmanın bir başka etkili yolu da onunla birlikte içinde manevi duyguların geçtiği kitaplar okumak ya da DVD’ler izlemektir. Örneğin esas karakterdeki kızın sadece annesini kaybetmenin değil, üvey ailesinin kötü muamelesinin ve babasından destek göremeyişinin de üzüntüsünü çektiği, ama sonunda yakışıklı prense kavuşup sonsuza kadar mutlu yaşadığı Sinderella gibi hikâyeler, dinlemek ve empati kurmakla ilgili yetenekleri tarif etmek için harika araçlardır.

İşe hikâyenin en çok hangi parçalarının aklında kaldığını kızınıza sorarak başlayabilirsiniz. Sonra da Sinderella’nın neler hissettiğini keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Ona “Bütün ev işleri zorla sana yaptırılsaydı ve hoşlandığın hiçbir şeye izin verilmeseydi ne hissederdin?”, “Kız kardeşleri baloya onsuz gittiklerinde sence Sinderella neler hissetti?”, “Sence prens üvey kız kardeşleri yerine neden Sinderella’yı sevdi?”, “Sana göre en sonunda herkesten daha çok mutlu olmayı Sinderella niye hak etti?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Daha büyük yaşlardaki çocuklarla da duygular hakkında oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin ondan ‘mutlu’ ya da ‘üzgün’ kelimeleriyle benzer anlamlara sahip başka kelimeleri bir listede sıralamasını isteyin. Sonra da ondan hazırladığı liste içinden mutlu, üzgün, korkak, heyecanlı ve kızgın suratları seçmesini isteyin. Bu yüz şekilleri ve taşıdıkları duygularla ilgili hikâyeler uydurup birlikte canlandırın.

Çocuğunuzu başka çocukların ve diğer yetişkinlerin onu mutlu ettiği yolları kullanarak da tatmin edebilirsiniz. Ancak bunu yaparken pahalı oyuncaklar gibi maddi şeyleri kullanmamaya çalışın. Örneğin onun fikirlerini dinleyerek, derslerindeki başarısını takdir ederek, gittiğiniz yerlere davet ederek ve ona iltifatta bulunarak da bunu yapabilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOK SIK DADI DEĞİŞİRSE
KENDİNİ KÖTÜ HİSSEDER Mİ?
SEYAHATE Mİ ÇIKIYORSUNUZ?
BU LİSTEYE BAKMALISINIZ
BU DİYALOG SİZE TANIDIK MI?
ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLİYOR MU?
EŞİNİZLE UYUMLU MUSUNUZ?
İŞTE SİZE ALTIN ÖNERİLER
ÇOCUĞUNUZ AGRESİFSE
NELER YAPMALISINIZ?
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
ÇOCUK NASIL BİR BABA İSTER?
EN SON BABALAR MI DUYMALI?
ONUN BİR ADI VAR
ANNECİM DİYE SEVMEYİN
EYVAH ALDATILIYORUM
KANITLAYACAK 16 DELİL
KOCAMAN OLDU DEMEYİN
SEVGİNİZİ GÖSTERİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
AİLE İÇİ MEVZULAR
NASIL BİR ANNE BABASINIZ?
KABUS GERİ DÖNDÜ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :