Okunma Sayısı: 9587
CANLI YORUMLAR

EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI

Bırakılmazsa ne olur?

Hemen hemen her bebeğin ihtiyaç duyduğu yalancı emzik ya da parmak emme, zamanında bırakılmazsa dişlerde dizilim bozulmasına neden olabilir.

Parmak emme alışkanlığı, yalancı emzik kullanmayan bebeklerde ya da yalancı emzikten vazgeçirilen çocuklarda kendiliğinden ortaya çıkabiliyor. Doğası gereği parmak emme alışkanlığı daha zor terk ediliyor. Uzmanlara göre, yalancı emziğin 4 yaşından önce bırakılmasıyla kalıcı bir sorunun oluşması engellenebilir. Eğer 4 yaşından sonra bu alışkanlıklar ailenin gayretiyle bıraktırılamıyorsa mutlaka diş doktoru veya ortodontiste başvurmak gerekiyor.

“Emmeyi engelleyen çeşitli aygıtlar, değişik telkin ve uygulamalar ile çocuğun bu alışkanlığı bırakması sağlanabilir” diyen Diş Hekimi Aylin Sezen Yalçın, uzun süren bu alışkanlıklar sonucunda en önemli sorunun da burun ve geniz bölgesinde yaşandığını söylüyor.

Büyük bademcik ve ağız solunumu gelişir

Dr. Yalçın, “En önemli ve çok sık görülen problem çocuğun burun yollarındaki tıkanıklık dolayısıyla burun solunumunu tam anlamıyla yapamadığı için ağız solunumu yapmasıdır. Böyle çocuklarda özellikle istirahat halinde yani televizyon seyrederken ya da ders çalışırken ve gece uyurken ağız açıktır. Gece horlama vardır. Yastıkta tükürüğe bağlı ıslaklık olur. Ağız solunumunun neticesinde üst çenede darlık, çapraşıklık meydana gelir. Bu çocuklarda yüz tipi de değişir. Daha uzun bir yüz tipi gelişir. Gözaltları düzleşir. Ailelerin bu soruna kayıtsız kalmayarak ağız solunumundan şüphe ettiklerinde bir ortodontist ve kulak burun boğaz uzmanına danışmaları gerekecektir” diyor.

Diş Hekimi Aylin Sezen Yalçın, hem ağız hijyenini olumsuz etkileyeceğinden hem de dişleri bozabileceğinden tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıkların da en kısa surede tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...
EŞ SEÇMEK KADAR ZOR!
TASARIM BEBEKLER YOLDA
HASTALIKTAN ARINDIRILACAK
BEBEĞİNİZİN İLK ADIMLARI
BEBEĞİNİZİN İLK ADIMLARI
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR
BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI
DİŞLER ÇIKMADAN ÖNCE
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"
DEMİR EKSİKLİĞİ ÖNEMLİ
TELAFİSİ MÜMKÜN OLMUYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
1 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
PREMATÜRE BEBEKLER
PLASTİK BİBERON VE EMZİK
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
BİR KADININ ÇANTASINDA
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :