Okunma Sayısı: 5553
CANLI YORUMLAR

EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU

Hakkında ne biliyorsunuz?

Her anne bebeğini emzirmek ister. Ancak pek çok kadın emzirme döneminde yaşadığı enfeksiyon nedeniyle bebeğini emzirmekte zorlanır. Emzirme döneminde en sık görülen enfeksiyon, "Laktasyon Mastiti" dir.

Emzirme döneminde en sık görülen enfeksiyonun meme başındaki çatlak ve soyulmalardan giren bakterilerdir. Soyulmalardan giren bakteriler ve süt birikimi ise enfeksiyon gelişimini kolaylaştırır. Enfeksiyon daha çok memenin, meme başından uzak bölgelerinde görülür. En sık görüldüğü dönem, doğumdan soraki 5-12'nci haftalardır. Görülme oranı yaklaşık yüzde 7-9'dur.

Enfeksiyon belirtileri neler?

Meme üzerindeki belirtiler; kızarıklık, ağrı ve sıcaklık artışıdır. Eğer apse oluşmuşsa şişlik ve şikliğin üzerinde yumuşama eklenmektedir.

Enfeksiyonun tedavisi nasıl yapılır?

Memeye ılık kompres uygulanmalı

Antibiyotik kullanılmalı

Memedeki sütün boşaltılması gerekir. (Bu emzirerek ya da sağarak yapılabilir)

 Emzirme döneminde görülen enfeksiyonlar sırasında bebek sütten kesilmemeli, emzirmeye devam edilmeli. Bu dönümde emzirmenin bebeğe zararı yoktur.

Enfeksiyondan korunma yolları nelerdir?

Emzirme dönemi enfeksiyonlarından korunmanın en iyi yolu, doğumdan sonra meme başı bakımı ve hijyenine dikkat edilmesidir. Örneğin her gün duş alan ve meme başında çatlağı olmayan abir annenin, her emzirme sonrası, birkaç damla anne sütünü meme başına sürmesi yeterlidir. Eğer meme başında çatlaklar olmuşsa, kaynayıp ılık su ile meme aşının temizlenip, çatlaklar için kremler kullanması yeterli bakımı sağlar.

 

Op. Dr. İlham Ermergen

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BENİ İHMAL EDİYORSUN
HAMİLESİN VE DUYGUSALSIN!
HAMİLELERİN KIŞA HAZIRLIĞI
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
HAMİLELİKTE ALERJİ
ALERJİK HASTALIKLAR HAMİLELİKTE ...
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
AZ PİŞMİŞ ETLERE DİKKAT!
HAMİLELİKTE KALSİYUM
NE KADARI İHİTAÇ?
HAMİLELİK STRESLİ İŞ
GEVŞEMEK İÇİN 10 YOL
HAMİLELİK İÇİN 22 SEBEP
ERKEN DOĞUMU TETİKLEMEYİN
HAMİLELİKTE BESLENME
ANNE ADAYI NELER YEMELİ
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK
ERKEN DOĞUM
BELİRTİ VE NEDENLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
HAMİLELİKTE KARIN SARKMASI
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYULARI
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :