Okunma Sayısı: 8626
CANLI YORUMLAR

ENERJİ AÇIĞINI KAPATIN

Çocuklarımız ne yesin?

Okul çağındaki sporcu çocuklarda, hem büyüme ve gelişmenin devamı, hem de sporla harcanan enerjinin yerine konabilmesi için ‘sağlam’ beslenme büyük önem taşıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, okul çağında sporyapan çocuklar için sağlıklı beslenmenin altın kurallarını anlattı.

Susuz olmaz: Tüm yaş grubu sporcularda; spor öncesi, sırası ve sonrasında sıvı alımı, performansı etkileyen en önemli faktördür. Sıvı ihtiyacının karşılanması için her 15-30 dakikada 100-200 ml. sıvı tüketimi yeterli olacaktır. Karbonhidrat ve elektrolit içeren sporcu içecekleri de sıvı ihtiyacını karşılamak için tercih edilebilir.

Günde en az 6 öğün: Çocuk sporcuların, yetişkinlere göre kilo başına duydukları enerji ihtiyacı daha fazladır. Beslenme; günlük 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde planlanmalı.

Antrenman için kahvaltı: Gece boyunca aç kalan vücudun, düzenli çalışabilmesi için kan şekerinin belli bir düzeyde olması gerekir. Güne zinde başlamak, antrenman performansı, okul başarısı, anlama ve hatırlama noktasında kahvaltının önemi çok fazladır. Ama tüm bunların sağlanması için dengeli ve besleyici bir kahvaltı etmek gerekir.

Müsabaka ve antrenman öğünleri: Antrenman veya müsabakadan 2-4 saat önce ana öğün tüketmek gerekir. Ayrıca sıvıları karbonhidrat ve mineral bakımından zengin sporcu içecekleriyle desteklemek uygun olacaktır. Müsabaka veya antrenmandan sonra karbonhidrat açısından zengin, hemen ardından da karbonhidrat ve proteinden zengin bir öğün tercih edilmelidir.

Yorulmamak için karbonhidrat: Antrenman sırasında boşalan glikojen depolarının yerine konması için karbonhidrat, sporcu çocukların beslenmesinde önemli yer tutar. Sporcunun toplam alması gereken enerjinin en az yüzde 50’sinin karbonhidratlardan gelmesi gerekir. Karbonhidratlar temel enerji kaynaklarıdır. Antrenman öncesi ve sırasında karbonhidrat tüketimi, sporcunun performans düşüşünü engellemede ve erken yorulmaların önüne geçmede önemli faktördür.

Enerji kaynağı proteinler: Büyüme ve gelişiminin devamı yeni doku oluşumuyla birlikte olur ki bunun kaynağı da proteinlerdir. Çocuk sporcularda artan enerji ihtiyacı, beraberinde alınması gereken proteinin de artması anlamına gelir. Günlük olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık ve kurubaklagil gibi protein kaynaklarını düzenli almaları sağlanmalıdır.

Performans için demir: Demirin minimal yetersizlikleri bile performansı etkiler. En zengin kaynaklarında ön sıralarda et, yumurta, kurubaklagiller gibi proteinli kaynakları yer alır. Demirin zengin kaynakları arasında yağsız kırmızı et, hindi eti, deniz ürünleri ve kuru meyveler de vardır. Bunların tüketiminde demir emilimini artırmak için C vitamini de almakta fayda vardır.

Doğru kaynaktan yağ alımı: Sağlıklı beslenmede günlük enerjinin yüzde 25-30’u  yağlardan gelir. Yağ kaynağı seçiminde yoğunluğun doymamış yağ asitlerine verilmesi gerekir. Sporcuların gün içinde kolaylıkla yiyebilecekleri ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar almaları, gereken yağ asitlerini karşılamaya yardımcı olur.

Vitamine gerek yok: Düzenli beslenen, artan enerjiyi karşılabilen sporcuların vitamine ihtiyaçları yoktur.

Mineralsiz kalmasınlar: Kalsiyum ve demir ihmal edilmemeli. Adet gören kız sporcular için demirin önemi büyüktür.

TÜM BESiN GRUPLARINDAN ALIN

* Günde 2-3 porsiyon süt, yoğurt, peynir
* 2-3 porsiyon et, balık, kuru fasulye, yumurta ve kuruyemiş
* 2-3 porsiyon sebze
* 2-3 porsiyon meyve
* 8-12 porsiyon ekmek, tahıl, makarna ve pirinç grubundan tüketilmelidir.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SOSLU TAVUK YÜREĞİ
İÇİ DOLU PARMAK TATLISI
ALERJİ EN ÇOK KİMLERDE OLUR
DOĞAL KOKU ALERJİ YAPABİLİR
ÇOCUKLARA İNTERNET REHBERİ
"MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE"
BU DİYALOG SİZE TANIDIK MI?
ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLİYOR MU?
UYUKLAYARAK SÜNNET OLSUN
UYANINCA HATIRLAMASIN
RAPORLA 1YIL ERTELENEBİLİR
OKULA BAŞLAMA YAŞI
VELİLERİN 66 AY ÇIKMAZI
DOKSAT, 4+4+4'Ü YORUMLUYOR
ÖĞRENCİLERİN SUÇ KARNESİ
3 YILLIK DÖNEM BİLANÇOSU
ÇOCUĞUN ÖĞRENME YÖNTEMİ
BİRAZ PSİKOLOJİ ZAMANI...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞA SEBZE-MEYVE DESTEĞİ
ABUR CUBUR VE ŞEKERLEMELER
NE KADAR YAĞ FAZLA SA...
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
TOPLAYIN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :