Okunma Sayısı: 8435
CANLI YORUMLAR

ERKEKLERDE 3-6 YAŞA DİKKAT

Oğlunuz size bağlanmasın

Anneleriyle aralarında güçlü bağlar bulunan erkek çocukların ilerleyen yaşlarında cinsel işlev bozukluğu problemi yaşayabiliyor.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, anneleriyle aralarında güçlü bağlar bulunan erkek çocukların ilerleyen yaşlarında cinsel işlev bozukluğu problemi yaşabildiğini söyledi.

Özellikle 3- 6 yaş döneminde erkek çocuklar için annelerinin büyük önem taşıdığını belirten Taner Canatar, 3 yaşından sonra çocuğun yavaş yavaş anneden kopup, birey olmayı öğrendiğini hatırlatarak, fiziksel bir problemi olmadığı halde cinsel işlev problemi yaşayan erkeklerin gün geçtikçe arttığını kaydetti. Canatar, bu erkeklerin cinsel sorunlarının ortaya çıkmasında anneleriyle aralarındaki güçlü bağların etken olabildiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Anne ve oğul arasındaki güçlü bağın bilinçli olarak değil bilinçdışı süreçlerde yaşandığını görüyoruz. 3 yaştan itibaren çocuk yavaş yavaş anneden ayrılarak birey olmaya başlar. Ancak bu süreçte çocuğun ayrılmasında annenin verdiği tepki de çok önemli. Anne, eğer bebeğinden ayrılmaya hazır değilse ve bebeğin kendinden uzaklaşıp kendi dışındaki dünyayla tanışmasını engelleyen bir tavır sergiliyorsa bu durumda da anne bağımlılığı oluşabilir. Böyle anneler ‘yapamazsın, edemezsin, beceremezsin’ diyerek çocuğun becerilerinin gelişimini köstekler.”

"Anneler, çocuklarının sevgisini babaya karşı koz olarak kullanmamalı"

 Dr. Canatar, aşırı anne bağlılığının erkek çocuklarda ödipal (fallik) bağı oluşturduğunu, bu süreçte çocuğun babasını rakip olarak gördüğünü ve ondan korktuğunu kaydetti. Özellikle hiçbir fiziksel sorunu olmadan cinsel işlev bozukluğu yaşayan hastalarda bu konuyu incelediklerini belirten Dr. Canatar, şöyle devam etti: “Anneye ödipal bağla bağlanan çocuk, kendisini babasıyla karşılaştırır, onun kendisinden güçlü olduğunu fark eder ve babasıyla uzlaşarak annesine beslediği ödipal bağdan kurtulur ve anneden vazgeçer. Bu durum ise kompleks haline dönüşür. Çocuk, cinsel ve saldırgan içgüdülerini bastırır, annesine olan ilgisini saf bir sevgi ve şefkat haline dönüştürür. Tüm bu yaşananlar çocukta ilerleyen yaşlarda psikolojik enerji, cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Toplumda erkek çocukların yaşadıkları bu süreç anne ve babalar tarafından yanlış değerlendiriliyor. Çoğu zaman anneler, erkek çocuklarının kendilerine olan düşkünlüklerini babaya karşı koz olarak kullanıyor ve babayı bu sürecin dışında tutuyor. Bu durum eşler arasında çözülmesi zor problemlere yol açabilir ama uzman desteği alınmasıyla sorun daha çabuk çözülebilir.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KRİTİK SÜRE KAÇ GÜN
DİKKAT EKSİKLİĞİ
HİPERTAKTİVİTE
NASIL OLSA ERGENLİKTE UZAR
YANLIŞ BİR YAKLAŞIM
YENİ HAYATA RAHAT UYKU
HAMİLELİKTE UYKU POZİSYONU
HER ŞEYİN BİR ZAMANI VAR
ZEKA TESTLERİNİN DE
BENLER MASUM OLMAYABİLİR
DÜZENLİ TAKİP ŞART
YAZIN AYRAN TÜKETİN
TAYLAN KÜMELİ'DEN ÖNERİLER
KADINLAR NASIL SEVER
EN SEVİLEN 5 POZİSYON
2500 AİLEYE UMUT IŞIĞI
BAKANLIKTAN TÜP BEBEK UMUDU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİM SEYRİ
DEPRESYONDAKİ ÇOCUKSA
FARKLI YAŞLARDA ARKADAŞLIK
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :