Okunma Sayısı: 8668
CANLI YORUMLAR

ERKEKLERDE 3-6 YAŞA DİKKAT

Oğlunuz size bağlanmasın

Anneleriyle aralarında güçlü bağlar bulunan erkek çocukların ilerleyen yaşlarında cinsel işlev bozukluğu problemi yaşayabiliyor.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, anneleriyle aralarında güçlü bağlar bulunan erkek çocukların ilerleyen yaşlarında cinsel işlev bozukluğu problemi yaşabildiğini söyledi.

Özellikle 3- 6 yaş döneminde erkek çocuklar için annelerinin büyük önem taşıdığını belirten Taner Canatar, 3 yaşından sonra çocuğun yavaş yavaş anneden kopup, birey olmayı öğrendiğini hatırlatarak, fiziksel bir problemi olmadığı halde cinsel işlev problemi yaşayan erkeklerin gün geçtikçe arttığını kaydetti. Canatar, bu erkeklerin cinsel sorunlarının ortaya çıkmasında anneleriyle aralarındaki güçlü bağların etken olabildiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Anne ve oğul arasındaki güçlü bağın bilinçli olarak değil bilinçdışı süreçlerde yaşandığını görüyoruz. 3 yaştan itibaren çocuk yavaş yavaş anneden ayrılarak birey olmaya başlar. Ancak bu süreçte çocuğun ayrılmasında annenin verdiği tepki de çok önemli. Anne, eğer bebeğinden ayrılmaya hazır değilse ve bebeğin kendinden uzaklaşıp kendi dışındaki dünyayla tanışmasını engelleyen bir tavır sergiliyorsa bu durumda da anne bağımlılığı oluşabilir. Böyle anneler ‘yapamazsın, edemezsin, beceremezsin’ diyerek çocuğun becerilerinin gelişimini köstekler.”

"Anneler, çocuklarının sevgisini babaya karşı koz olarak kullanmamalı"

 Dr. Canatar, aşırı anne bağlılığının erkek çocuklarda ödipal (fallik) bağı oluşturduğunu, bu süreçte çocuğun babasını rakip olarak gördüğünü ve ondan korktuğunu kaydetti. Özellikle hiçbir fiziksel sorunu olmadan cinsel işlev bozukluğu yaşayan hastalarda bu konuyu incelediklerini belirten Dr. Canatar, şöyle devam etti: “Anneye ödipal bağla bağlanan çocuk, kendisini babasıyla karşılaştırır, onun kendisinden güçlü olduğunu fark eder ve babasıyla uzlaşarak annesine beslediği ödipal bağdan kurtulur ve anneden vazgeçer. Bu durum ise kompleks haline dönüşür. Çocuk, cinsel ve saldırgan içgüdülerini bastırır, annesine olan ilgisini saf bir sevgi ve şefkat haline dönüştürür. Tüm bu yaşananlar çocukta ilerleyen yaşlarda psikolojik enerji, cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Toplumda erkek çocukların yaşadıkları bu süreç anne ve babalar tarafından yanlış değerlendiriliyor. Çoğu zaman anneler, erkek çocuklarının kendilerine olan düşkünlüklerini babaya karşı koz olarak kullanıyor ve babayı bu sürecin dışında tutuyor. Bu durum eşler arasında çözülmesi zor problemlere yol açabilir ama uzman desteği alınmasıyla sorun daha çabuk çözülebilir.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
SİGARA İÇME YAŞI DÜŞÜYOR
BAŞLAMA YAŞI 13'E DÜŞTÜ
YAZ UYKUSUNA HAZIRLIK
ÇOCUKLARA RAHAT PİJAMALAR
SPOR İÇİN BİRKAÇ MOTİVASYON
ÇOCUĞUNUZ BUNLARI SEVEBİLİR
OBEZİTEYE ERKEN MÜDAHALE
AKCİĞER KANSERİNDE
TOMOGRAFİ İLE ERKEN TEŞHİS
STRESTE YORUMLAMA ETKİLİ
ÇEVRE VE OLAYLAR DEĞİL
ÇOCUĞUNUZUN GÖZLERİ
YENİ DÖNEME HAZIR MI?
İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ?
ARTIK TEDAVİSİ MÜMKÜN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN
KARDEŞ KISKANÇLIĞINA KARŞI
12 YAŞ ÖNCESİ ÖNEMLİ
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :