Okunma Sayısı: 8740
CANLI YORUMLAR

ERTESİ GÜN HAPI YANILTMASIN

Doğum kontrolü değil...

'Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi değil'

Kürtaj tartışması doğum kontrol yöntemlerine ilgiyi artırırken dikkatler “ertesi gün” haplarına çevrildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Sezai Şahmay, bu hapların hormon içerdiğini söyledi ve “Ertesi gün hapları kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay, ertesi gün haplarının, korunmasız cinsel ilişkiye girildiği ya da kullanılan doğum kontrol yönteminin aksadığının fark edildiği durumlarda zorunlu olarak kullanılan bir yöntem olduğunu, ancak bir doğum kontrol yöntemi olmadığını söyledi.

Prof. Şahmay ertesi gün haplarının, hormon içermeleri nedeniyle, kadın doğasına uygun olmayan rastgele bir zamanda alınmasının hormonal dengeyi bozabileceğini ve buna bağlı olarak bazı olumsuz etkilerinin de olabileceğini belirterek; “Ertesi gün hapının her ilişkiden sonra alınması mümkün değildir, ayda ancak 1 kez uygulanabileceği önerilmektedir. Bir başka ifade ile zorunlu hallerde kullanılabilecek, kürtaja benzer bir uygulamadır” dedi.

Ertesi gün hapının sadece kullanılan yöntemin aksaması (prezervatif yırtılması gibi), tecavüz veya planda olmayan sürpriz bir ilişki gibi zorunlu durumlarda kullanılması gerektiğini söyleyen Şahmay, bu hapların da mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini vurguladı. Hapların ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa etkisinin o kadar güçlü olabileceğini belirten Şahmay, “İlk 12 saate ilk tabletin alınması halinde etkinlik yüzde 95 kadarken, daha sonra bu etki hızla azalır” ifadesini kullandı. 

"DOĞUM KONTROL HAPLARIYLA KARŞILAŞTIRILMAMALI"
Ertesi gün hapları ile doğum kontrol haplarının karşılaştırılmasının doğru olmadığını söyleyen Prof. Dr. Sezai Şahmay, çok düşük dozlarda hormon içeren modern doğum kontrol haplarının sadece gebeliği engellemediğini ve kadınlara yararlı pek çok etkisinin de olduğunu belirtti. Prof. Şahmay, doğum kontrol haplarının gebeliği yüzde 99 oranında engellemenin yanı sıra adet düzensizliği, adet kanamalarının ağrılı ve fazla olması, sivilce, fazla kıllanma, saç dökülmesi, adet öncesi sendromu gibi sıklıkla rastlanan şikâyetlerin tedavisinde de kullanıldığını ifade etti.

Doktor kontrolünde düzenli doğum kontrol hapı kullanmanın yumurtalık ve rahim kanseri riskini de azalttığını belirten Şahmay, gelişmiş ülkelerde yüzde 20 ile yüzde 50 oranında doğum kontrol hapı kullanılırken bu oranın Türkiye’deki yüzde 8 olduğunu söyledi.

 

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YAZIN BAĞIRSAK ENFEKSİYONU
SU VE TUZ KAYBI ARTIYOR
KALP KAPAĞI SARKMASI
NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
BEBEĞİNİZİ TAKİBE ALIN!
ERKEKLERDE KANSER RİSKİ
MULTİVİTAMİN ETKİLER Mİ?
ZAYIFLAYAYIM DERKEN...
FELÇ OLMAYALIM!
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
ÇOCUĞUNUZUN YERLE TEMASI
SÜT KONUSUNDA ISRAR ETMEYİN
LAKTOZ İNTOLERANSI NEDİR?
HAMİLELİKTE 35. HAFTA
BEBEĞİNİZ TOMBULLAŞIYOR!
BEBEĞİNİZ ZEKİ Mİ?
CEVABI GENLERDE OLABİLİR
SERVİKS ÖNLENEBİLİYOR
ERKEN DAVRANIN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VAJİNAL AKINTI
CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR
BU KEZ KONUMUZ GEÇ BOŞALMA
FANTEZİLER DEŞİFRE OLDU
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012 YILINA DAMGA VURAN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :