Okunma Sayısı: 7626
CANLI YORUMLAR

ESTETİK BURUN AMELİYATI

Dikkat edilmesi gerekenler

Burun ameliyatı zor bir karardır ve ameliyat öncesinde birtakım hazırlıklar gerektirir. Bu sebeple burun estetiği yaptıracak kadın ve erkek hastaların hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan uymaları gereken birtakım kurallar vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, burun ameliyatı sonrası doğal ve güzel bir sonuç almak için, ameliyat öncesinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

  

Şüphesiz her ameliyatın kendine göre dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı özellikleri vardır. Estetik burun ameliyatları da bunlardan biridir. Yapılan araştırmalara göre, ameliyat öncesi doğru bilgi edinmiş, ameliyata iyi hazırlanmış kişilerin, az sıkıntı çektiği ve daha çabuk iyileştiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte operasyon öncesi bilinmesi gerekenler:

 

Ameliyat öncesi sağlık taraması şart

 

 • Ameliyat öncesi tıbbi sağlık taramaları ve tahlillerin yaptırılması şarttır.
 • Ameliyat olacak kişi grip, soğuk algınlığı ya da başka bir hastalık geçirmiş ise, bu rahatsızlıklar operasyona engel oluşturur. Ameliyat öncesi mutlaka cerraha ve anestezi uzmanına bu durum belirtilmelidir.

 

Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalardan uzak durun

 

 • Kullanılan birtakım ilaçlar anesteziyi etkileyeceğinden,  ameliyat sırasında yan etkiler oluşabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar, cerraha ve anesteziste söylenmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar tüketilmemeli, özellikle kanamaya eğilim artıran bir ilaç olan aspirin, operasyondan bir hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyattan önceki gece, yüz ve saçlar şampuanla iyice yıkanmalıdır. Bıyığı olan erkek hastaların bıyıklarını kesmesi, ameliyat esnasında cerrahın daha kolay çalışmasını sağlar. Kadın hastaların ise, makyajsız olması ve oje sürmemeleri gerekir.
 • Ameliyat öncesi iyi uyumak, ameliyat sonrasının daha iyi geçirilmesini sağlar.
 • Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini geciktireceğinden, ameliyattan 2 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Ayrıca alkol alımı da kesilmelidir.

 

Daha önce ameliyat olunduysa, cerrah uyarılmalı

 

 • Daha önce estetik burun ameliyatı olunmuş ise, mutlaka cerraha bildirilmelidir.
 • Hastada sinüzit hastalığı var ise, sinüzit tedavisi olunmadan burun ameliyatı yaptırılmamalıdır.

Regl bitimi, ameliyat için çoğunlukla en uygun dönemdir

 • Regl dönemi ameliyat olmaya özel bir engel teşkil etmese de, bazı kişilerde bu dönemde aşırı ödem ve hassasiyet oluşur. Bu kişilerin ameliyat olmak için regl döneminin bitmesini beklemesinde fayda vardır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında strese bağlı olarak regl döngüsü bozulabilir.
 • Ameliyat öncesi diyet yapılmamalıdır. Kilo aldıracak beslenme tarzından uzak durulmalı, protein ve vitamin kaynaklı gıdalar tüketilmelidir.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İŞİNİZE GÖRE KIRIŞIYORSUNUZ
PEKİ NASIL KORUNALIM?
MEME REKONSTRÜKSİYONU
YENİ MEME OLUŞTURULMASI
ERKEKLER DE BOTOKS YAPTIRIR
KİM DEMİŞ YAPTIRMAZ DİYE?
PRP TEDAVİSİ NEDİR?
DAHA CANLI BİR CİLT İÇİN
ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ
OP. DR.CİHAN UÇAR ANLATIYOR
SAÇLARINIZ GERİ GELSİN
SADECE BİR GÜNDE...
ETKİLEYİCİ BİR GÜLÜŞ
SİZİN DE OLABİLİR
KIRIŞIKLIKLAR KORKUTMASIN
İYİLEŞME İÇİN ÖNERİLER
KULAK ESTETİĞİ
KEPÇE KULAK SENDROMU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İKİ YÜZLÜ ESTETİK
KEPÇE KULAK AMELİYATI
ERKEKLER DE BOTOKS YA...
ZELTIQ SOĞUK LİPOLİZ
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK
DOĞUM SONRASI MEME ESTETİĞİ
BURUN ESTETİĞİ
GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ
EN İYİ YAZ KOKULARI
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :