Okunma Sayısı: 7774
CANLI YORUMLAR

ESTETİK BURUN AMELİYATI

Dikkat edilmesi gerekenler

Burun ameliyatı zor bir karardır ve ameliyat öncesinde birtakım hazırlıklar gerektirir. Bu sebeple burun estetiği yaptıracak kadın ve erkek hastaların hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan uymaları gereken birtakım kurallar vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, burun ameliyatı sonrası doğal ve güzel bir sonuç almak için, ameliyat öncesinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

  

Şüphesiz her ameliyatın kendine göre dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı özellikleri vardır. Estetik burun ameliyatları da bunlardan biridir. Yapılan araştırmalara göre, ameliyat öncesi doğru bilgi edinmiş, ameliyata iyi hazırlanmış kişilerin, az sıkıntı çektiği ve daha çabuk iyileştiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte operasyon öncesi bilinmesi gerekenler:

 

Ameliyat öncesi sağlık taraması şart

 

 • Ameliyat öncesi tıbbi sağlık taramaları ve tahlillerin yaptırılması şarttır.
 • Ameliyat olacak kişi grip, soğuk algınlığı ya da başka bir hastalık geçirmiş ise, bu rahatsızlıklar operasyona engel oluşturur. Ameliyat öncesi mutlaka cerraha ve anestezi uzmanına bu durum belirtilmelidir.

 

Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalardan uzak durun

 

 • Kullanılan birtakım ilaçlar anesteziyi etkileyeceğinden,  ameliyat sırasında yan etkiler oluşabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar, cerraha ve anesteziste söylenmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar tüketilmemeli, özellikle kanamaya eğilim artıran bir ilaç olan aspirin, operasyondan bir hafta önce kesilmelidir.
 • Ameliyattan önceki gece, yüz ve saçlar şampuanla iyice yıkanmalıdır. Bıyığı olan erkek hastaların bıyıklarını kesmesi, ameliyat esnasında cerrahın daha kolay çalışmasını sağlar. Kadın hastaların ise, makyajsız olması ve oje sürmemeleri gerekir.
 • Ameliyat öncesi iyi uyumak, ameliyat sonrasının daha iyi geçirilmesini sağlar.
 • Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini geciktireceğinden, ameliyattan 2 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Ayrıca alkol alımı da kesilmelidir.

 

Daha önce ameliyat olunduysa, cerrah uyarılmalı

 

 • Daha önce estetik burun ameliyatı olunmuş ise, mutlaka cerraha bildirilmelidir.
 • Hastada sinüzit hastalığı var ise, sinüzit tedavisi olunmadan burun ameliyatı yaptırılmamalıdır.

Regl bitimi, ameliyat için çoğunlukla en uygun dönemdir

 • Regl dönemi ameliyat olmaya özel bir engel teşkil etmese de, bazı kişilerde bu dönemde aşırı ödem ve hassasiyet oluşur. Bu kişilerin ameliyat olmak için regl döneminin bitmesini beklemesinde fayda vardır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında strese bağlı olarak regl döngüsü bozulabilir.
 • Ameliyat öncesi diyet yapılmamalıdır. Kilo aldıracak beslenme tarzından uzak durulmalı, protein ve vitamin kaynaklı gıdalar tüketilmelidir.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ
OP. DR.CİHAN UÇAR ANLATIYOR
KEPÇE KULAK
20 DAKİKADA DEĞİŞİYOR
BOTOKS MU?
BOTOKS MU DOPİNG Mİ???
KOL VE BACAKLARDA SARKMA
OP. DR.CİHAN UÇAR ANLATIYOR
DOĞUM SONRASI YENİLENİN
İŞTE FORMÜLÜ
KOL GERME ESTETİĞİ
SARKIKLIK KALMASIN!
KIRIŞIKLIKLAR KORKUTMASIN
İYİLEŞME İÇİN ÖNERİLER
BURUN ESTETİĞİ
ALTIN ORAN
PRP TEDAVİSİ NEDİR?
DAHA CANLI BİR CİLT İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YENİ YILDA DAHA GENÇ
ANNELİK ESTETİĞİ
MEME REKONSTRÜKSİYONU
ETKİLEYİCİ BİR GÜLÜŞ
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK
DOĞUM SONRASI MEME ESTETİĞİ
BURUN ESTETİĞİ
GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :