Okunma Sayısı: 11402
CANLI YORUMLAR

ETÜD UYGULAMASINA SON

"Okulların statüsü değişti"

19 okulda etüd uygulamasına son!Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından İstanbul’da 19 ilköğretim okulunda daha önce hayata geçirilen etüt ve beslenme uygulamasına son verildi.

"AÇIK SÖZ KONUSU DEĞİL,

OKULLARIN STATÜSÜ DEĞİŞTİ"

Konuyu Anne Boyutu'na değerlendiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, uygulamanın yeni eğitim sisteminin yarattığı “okul açığı” nedeniyle kaldırıldığı haberlerini doğrulamıyor. Yıldız, okulların 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim yasasından dolayı statü değiştirdiğini, bundan sonraki süreçlerde adrese dayalı kayıt sisteminin esas alınacağını belirtiyor. Yani uygulamaların kaldırılmasının altında, okul açığı değil yasa nedeniyle okulların statüsünün değişmesi yatıyor. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, okul kayıtlarında yasa gereği adrese dayalı kayıt sisteminin geçerli olacağının altını çiziyor. 

Etüd ve beslenme uygulamasının yapıldığı bu okulların 1995 yılında çıkarılan bir yönerge ile kurulduğunu ve tüm gün eğitim yaptığını söyleyen Yıldız, okulda hali hazırda eğitimi devam eden, kayıtlı bulunan öğrencilerin statülerinin ise değişmeyeceğini ve eğitimlerine aynı şekilde devam edileceğini dile getiriyor. 

KAYITTA SINIRLAMA 

Galatasaray İlköğretim Okulu’nun yanı sıra İstanbul’da 8’i Anadolu yakasında olmak üzere19 okul daha birinci sınıf ile anasınıflarına öğrencilerini kurayla alıyor ve 17.50’ye kadar eğitim veriyordu. Çalışan annelerin “gözdesi” olan okulların yıllık ücretleri de 10 taksitle bin 850 TL’ydi. 8-15 Haziran tarihlerinde önkayıt yapılan bu okullar için dün noter huzurunda yapılacak kura çekimine giden aileler, bir sürprizle karşılaştı. Çünkü kura iptal edilmiş, okullarda etüt ve beslenme uygulaması kaldırılmıştı. Yeni eğitim sisteminin yarattığı okul ihtiyacı nedeniyle okullarda tam gün değil, öğlenci ve sabahçı olmak üzere ikili eğitim yapılacaktı. 

Yetkililer bundan sonra etüt ve uygulamalı okul olmayacağını söylerken, kura için ailelerden alınan 100’er TL’nin iade edileceğini belirtti. Bir başka değişiklik de bu okullara artık yalnızca ikamet adresi tutan çocuklar kayıt yaptırabilecek. Oysa Anadolu yakasında otursa bile aile isterse Avrupa yakasındaki okulun kurasına katılabiliyordu. Bu okulların kurasına her yıl 4 binin üzerinde veli katılıyordu. 

TEPKİ YAĞDI 

Veliler okullardaki uygulamanın son bulmasına tepkili. Veliler okulları özellikle çalışan annelerin tercih ettiğini söyleyerek, “Gözümüz arkada kalmadan işimize gidebiliyorduk. Üstelik de çok uygun fiyata çocuğumuz hem eğitim alıyor hem de derslerini okulunda yapıyordu” dedi. Aileler, bugün il milli eğitim müdürlüğü önünde protesto eylemi yapacak. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ
AYRILMAYA KARAR VERDİYSENİZ
VE SÖYLEYEMİYORSANIZ...
ÖNLEMEK İÇİN BOL SU İÇİN
HİJYENE DİKKAT EDİN!
İKİNCİ ÇOCUK MESELESİ
NESLİM DOKSAT'TAN ÖNERİLER
HİPOTİRODİ MİSİNİZ?
BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
ANNE SEVGİSİ KORUYOR
SAĞLIKTA KALKAN ROLÜ ANNEYE
ÇOCUĞUMUZ GELİŞSİN DİYE...
İLAÇLAR HASIRALTI OLDU
BULAMAYANLAR KARABORSAYA...
SÖMESTR SONRASI SENDROMU
ÖZNUR SİMAV'A SORDUK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOC...
GÜNDÜZ İŞTE AKŞAM EVDE
KARİYER DÜŞÜNEN OBEZ ...
ÇALIŞAN ANNELER KULÜBÜ
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
2012 YILINA DAMGA VURAN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :