Okunma Sayısı: 10767
CANLI YORUMLAR

ETÜD UYGULAMASINA SON

"Okulların statüsü değişti"

19 okulda etüd uygulamasına son!Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından İstanbul’da 19 ilköğretim okulunda daha önce hayata geçirilen etüt ve beslenme uygulamasına son verildi.

"AÇIK SÖZ KONUSU DEĞİL,

OKULLARIN STATÜSÜ DEĞİŞTİ"

Konuyu Anne Boyutu'na değerlendiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, uygulamanın yeni eğitim sisteminin yarattığı “okul açığı” nedeniyle kaldırıldığı haberlerini doğrulamıyor. Yıldız, okulların 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim yasasından dolayı statü değiştirdiğini, bundan sonraki süreçlerde adrese dayalı kayıt sisteminin esas alınacağını belirtiyor. Yani uygulamaların kaldırılmasının altında, okul açığı değil yasa nedeniyle okulların statüsünün değişmesi yatıyor. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, okul kayıtlarında yasa gereği adrese dayalı kayıt sisteminin geçerli olacağının altını çiziyor. 

Etüd ve beslenme uygulamasının yapıldığı bu okulların 1995 yılında çıkarılan bir yönerge ile kurulduğunu ve tüm gün eğitim yaptığını söyleyen Yıldız, okulda hali hazırda eğitimi devam eden, kayıtlı bulunan öğrencilerin statülerinin ise değişmeyeceğini ve eğitimlerine aynı şekilde devam edileceğini dile getiriyor. 

KAYITTA SINIRLAMA 

Galatasaray İlköğretim Okulu’nun yanı sıra İstanbul’da 8’i Anadolu yakasında olmak üzere19 okul daha birinci sınıf ile anasınıflarına öğrencilerini kurayla alıyor ve 17.50’ye kadar eğitim veriyordu. Çalışan annelerin “gözdesi” olan okulların yıllık ücretleri de 10 taksitle bin 850 TL’ydi. 8-15 Haziran tarihlerinde önkayıt yapılan bu okullar için dün noter huzurunda yapılacak kura çekimine giden aileler, bir sürprizle karşılaştı. Çünkü kura iptal edilmiş, okullarda etüt ve beslenme uygulaması kaldırılmıştı. Yeni eğitim sisteminin yarattığı okul ihtiyacı nedeniyle okullarda tam gün değil, öğlenci ve sabahçı olmak üzere ikili eğitim yapılacaktı. 

Yetkililer bundan sonra etüt ve uygulamalı okul olmayacağını söylerken, kura için ailelerden alınan 100’er TL’nin iade edileceğini belirtti. Bir başka değişiklik de bu okullara artık yalnızca ikamet adresi tutan çocuklar kayıt yaptırabilecek. Oysa Anadolu yakasında otursa bile aile isterse Avrupa yakasındaki okulun kurasına katılabiliyordu. Bu okulların kurasına her yıl 4 binin üzerinde veli katılıyordu. 

TEPKİ YAĞDI 

Veliler okullardaki uygulamanın son bulmasına tepkili. Veliler okulları özellikle çalışan annelerin tercih ettiğini söyleyerek, “Gözümüz arkada kalmadan işimize gidebiliyorduk. Üstelik de çok uygun fiyata çocuğumuz hem eğitim alıyor hem de derslerini okulunda yapıyordu” dedi. Aileler, bugün il milli eğitim müdürlüğü önünde protesto eylemi yapacak. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ONU SEVERKEN TUTARLI OLUN
ANNE-BABANIN UYUMU ÖNEMLİ
GÜVEN DUYGUSU
DUYGU GEÇİŞİYLE OLUŞTURUN
KAVGALAR EVİN TUZU BİBERİ
PEKİ ÇOCUKLAR NE DÜŞÜNÜYOR?
ANNE-BABALARIN PİŞMANLIĞI
İŞTE SİZE 20 MADDE
BEBEĞİNİZ KENDİ AYAKLARI
ÜZERİNDE DURMAYI ÖĞRENSİN
MÜKEMMEL ÇOCUK PROJESİ
SİZ DE Mİ ONLARDANSINIZ?
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEM ÇALIŞIYORUM HEM A...
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
MÜKEMMEL KADIN İMAJI
MUTFAK PLANI
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :