Okunma Sayısı: 8389
CANLI YORUMLAR

EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ

Hedef kontroldeki etkin güç

Halihazırdaki hedeflerinize ulaşmak için aşağıdaki basit adımları deneyebilirsiniz. Bunu kişisel bir egzersiz gibi ele alabileceğiniz gibi, isterseniz eşinizle veya bütün ailenizle konuşarak da yapabilirsiniz.

İlk ve en önemli adım, hedeflerinizin ne olduğunu tam olarak saptamaktır. İlişki ağınızı etraflı bir biçimde belirleyebilmek için yaşamınızın değişik alanları üzerine düşünmeniz size yardım edebilir. Elinizdeki kitabın bölüm başlıkları da size bu konuda fikir verebilir. Üzerine düşündüğünüz her şeyi mutlaka not alın.

Bir kere belirli bazı fikirler oluşturduktan sonra, kişisel durumunuz hakkındaki en önemli hedefinizi saptamanız gerekiyor. Örneğin, yeni evliyseniz, en az ayda bir kere yetişkinlere yakışır düzgün bir akşam yemeği organizasyonu yapmak en mütevazı hedeflerinizden biri olabilir. Veya çocuklarınızın hal ve tavırlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, sadece haftada bir kere daha az stresli bir süpermarket gezisi yapmaya bile yoğunlaşabilirsiniz. Veya eski eşinizle bir sorun yaşıyorsanız, aranızdaki problemleri konuşmayı deneyebileceğiniz bir buluşmaya kendinizi hazırlamak da uygun bir hedef olabilir.

Önemli noktalardan biri de, bir kerede üçten fazla hedef belirlememenizdir. Çok hedef koyarsanız, onları başarmakta zorlanabilirsiniz. Titiz ve gerçekçi olun. Çıtayı çok yukarı koymayın, ama aynı şekilde çok düşük seviyeli hedefler de belirlemeyin. Hedefleriniz için bir takvim hazırlayın ve onları kâğıda dökün. Bu basit girişim, onların üstesinden gelmek için harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Ve en son olarak da, sorunlarınızı az sayıdaki güvenebileceğiniz arkadaşınızla paylaşın. Bu şekilde, hedefleriniz şahsi mülkiyetiniz olmaktan çıkacak ve dostlarınızın destekleyici tavırları tarafından da sürekli gündeme getirilmeye başlanacaktır. Arkadaş desteği yönteminin iyi bir örneği, bunu gerçekten istediğinizi biliyorlarsa sigarayı bırakma konusunda gözlenebilir. Veya evde sinirinizi kontrol etmede sıkıntılar yaşıyorsunuz; en küçük bir şey bile sizi gereksiz bir öfke patlamasının eşiğine götürüyor. Eğer aileniz bu konuda bir şeyler yapmaya çabaladığınızı biliyorsa size yardım edecek ve davranışlarınızdaki en küçük değişikliği bile fark ettiklerinde sizi kutlayacaklardır.

Hedeflerini belirleyen ve sorumluluklarını içtenlikle yüklenen insanlar, kendi meselelerine daha fazla zaman ayırmaya ve onları mutsuz kılacak şeylerden kaçınmaya daha yatkındırlar. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
ŞİDDET ESNEKLİK KABUL ETMEZ
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
ODAKLAN, SÜREYİ İYİ KULLAN
SINAVLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...
NE ZAMAN HASTANEYE GİDİLİR?
DOĞUM BELİRTİLERİ NELER?
AMAN YAPMAYIN!
SIK BAKICI DEĞİŞTİRMEYİN...
AŞIRI KONTROLLÜ MÜSÜNÜZ?
ÇOCUĞUNUZ NASIL ETKİLENİR?
BABAM BENİ SEVMİYOR!
ÖFKELİ BABALAR VE ÇOCUKLARI
MÜDAHALELİ DOĞUM
HANGİ YOLLARLA GERÇEKLEŞİR?
GEBELİK DÖNEMİ KORKULARI
YALNIZ DEĞİLSİNİZ!
İYİ ANNE OLMAK DEMEK
SÜREKLİ BİRLİKTELİK DEĞİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE-BABALIK UCUZ OLMAMALI
MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN
BABA - KIZ İLİŞKİSİ
ARKADAŞ SEÇİMİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :