Okunma Sayısı: 9567
CANLI YORUMLAR

FRENGİ NEDİR? NASIL BULAŞIR

Yılda 15 milyon kişi

 

Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yıl yaklaşık 15 milyon kişi bu hastalığa yakalanmaktadır.

Nasıl Bulaşır?

Hastalığın ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.Yine anneden bebeğe bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Belirtileri

1. evrede; bakteri kan yoluyla vücuda yayılır. Yaklaşık 20-25 gün sonra mikrop nerde vücuda girdiyse orada ıslak, kırmızı, etrafı belirgin fakat ağrı yapmayan çıban şeklinde yaralar oluşur. Vajinada, genital bölgede, ağız ve dudakta oluşabilen bu yarallar 2-3 hafta sonra geçerler.

2. evrede; hastalık tedavi edilmediği takdirde, mikrop bütün vücuda yayılır. Yaklaşık 3-5 ay sonra hastada yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, el ve ayakta, vücudun bazı bölgelerinde döküntü ortaya çıkar. Kilo kaybı ve iştahsızlık vardır. Kaşların ve saçların dökülmesi belirginleşir. Hastalığın bu dönemi uzun (1 yıldan fazla) sürer. İkinci evreden sonra hasta­ların yaklaşık dörtte biri kendiliğinden iyileşir.

Latent evre dediğimiz dönemde; hastalığın belirtileri olmasa da, yapılan testler sonucu hastalığın pozitif olduğu görülür ve bulaşıcıdır. Bir çok organı etkileyen bu mikrop hala vücutta olduğundan bu dönem 5-10 yıl kadar sürebilir.

Geç sifiliz dediğimiz son evrede ise frengi sonucu oluşan rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hastalık bulaşıcı değildir. Ama hastada ölümle dahi sonuçlanabilecek çok ciddi hastalıklara yol açar.

Tedavisi

Her şeyden önce penisilinli bir merhe­mi yara yerine sürerek frengi tedavisi yapılamayacağı iyi bilinmelidir. Bu te­davi sırasında mikrobun giriş yerindeki yara kapansa bile mikrop organizmaya yayılarak üremeyi sürdürür ve bulaşma­dan uzun bir süre sonra giderek ağırla­şan bir hastalık tablosuna yol açar.

Penisi­lin hastalığın her evresinde kullanılan bir ilaçtır. Penisilin alerjisi olan ya da tedavi sırasında böyle bir alerji gelişen hastalara tetrasiklin ya da eritromisin verilebilir. Antibiyotiklerin frengiye öz­gü dozlarını ve uygulama biçimini he­kimin belirlemesi gerekir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Vajinal Akıntı
NORMAL BİR AKINTI MI?
BU AKŞAM OLMAZ!
ÜZMEDEN HAYIR DEMEK MÜMKÜN
GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA
ASLA BOŞVERMEYİN!
EN İYİ SAVUNMA YÖNTEMİ
PREZERVATİF YETERLİ Mİ?
CİNSEL İLİŞKİ FOBİSİ
%90'I PSİKOLOJİK
KADINLAR NASIL SEVER
EN SEVİLEN 5 POZİSYON
FRENGİ NEDİR?
BULAŞMA VE TEDAVİ
FANTEZİLER DEŞİFRE OLDU
NELER HAYAL EDİYORUZ
BESLENMEDE SEKSİ SEÇİMLER
NELER YATAKTA MUTLU EDER?
BAKİRE TAKLİDİ YAPMAK
HEM DE 6 ADIMDA?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
CİNSELSOĞUKLUĞUNUZU YENİN
CİNSEL CHECK-UP
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
TOPLUMUN YANLIŞ DOĞRULARI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :