Okunma Sayısı: 12853
CANLI YORUMLAR

GEBELİK HASTALIKLAR

Kusma ve bulantı

 

Hamilelik başlangıcında görülen en tipik rahatsızlıklar mide bulanması ve kusmadır. Kadınların yüzde 50’si hamileliklerinin ilk üç ayında, özellikle uyandıkları sırada böyle hisseder.

Bunun en büyük sebebi kanda yüksek oranda HCG hormonu bulunmasıdır.

Birkaç ay içinde hormonun seviyesi düştüğünde semptomlar da azalarak kaybolur.

HCG hormonunun etkisine bir de duygusal sebepler eklenir.

Psikologlar, kadınların çoğunun, çocuğu istemelerine rağmen hamileliklerinin ilk döneminde anne olmanın verdiği mutluluk ile korkular, şüpheler ve endişeler arasında gidip geldiklerini belirtmektedir.

Genelde bu rahatsızlıklarla kolayca başa çıkılabilir ve kendiliğinden geçerler, dolayısıyla ilaç alınması tercih edilmez.

Bu semptomların azaltılması için beslenme alışkanlığında düzenlemeler yapmak yararlı olacaktır.

Örneğin daha küçük öğünler halinde sık sık atıştırmak uzun süreli açlığı önleyecektir. Öğünlerin bölünmesi ayrıca, mide bulantısına eşlik eden reflu (mide asitinin yemek borusuna kaçması) ve mide yanması gibi sorunların da azalmasını sağlar.

Yalnızca, kusmanın çok sık gerçekleştiği ender durumlarda önemli miktarlarda mineral tuzları ve kilo kaybı görülür. Bir tek bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE
HAMİLELİĞİN MEVSİMİ O...
HEMOROİD (BASUR)
HAMİLELİKTE KİLO ARTIŞI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :