Okunma Sayısı: 13094
CANLI YORUMLAR

GEBELİK HASTALIKLARI

Sırt ağrısı ve denge sorunu

 

 

9 ay boyunca karnın ileriye doğru büyümesi vücudun ağırlık merkezinin yerini yavaş yavaş değiştirir.

Bu durum kadını omurgasının duruş biçimini değiştirmeye zorlar; ancak bu şekilde ağırlık merkezinin ayakların bastığı alanın içinde kalmasını sağlayarak düşmeyi engelleyebilir Dengesini kaybedip ön tarafa doğru düşmemek için kadının bütün kaslarını çalıştırması gerekir.

Bunun yerine güçleri dengelemek için başını ve ayaklarını aynı dikey eksende hizalar ve karındaki ağırlığı dengelemek için vücudunun üst kısmını hafifçe geride tutar.

Bu adaptasyon kendiliğinden, aşamalı şekilde olur ama her zaman doğru olarak gelişmez. Anormal pozisyonlar sırt ağrılarına sebep olur.

Sırt ağrıları hamile kadınların çoğunda özellikle son üç ayda görülür. Fakat bunun tek sebebi karındaki bebeğin omurgaya binen ağırlığı değildir. Aynı zamanda (başta progesteron olmak üzere) vücudu doğuma hazırlayan ve eklemleri ve bağları daha gevşek kılan hormonlardır.

Bu duruş değişiklikleri hamilelikte dengenin sabitliğini bozar, özellikle ani ve hızlı hareketlerde beyin yeni duruş şeklini zamanında algılayamayabilir.

Doğumdan sonra dengesizlik daha da artar.

Kadın 9 ay içinde omurganın duruşunu aşamalı biçimde değiştirmiştir, doğum ile birlikte karın bir anda yok olur.

Fakat omurganın buna yeniden uyum sağlaması zaman alır.

Yeni doğum yapmış bir kadının dikkatli, bir yerlerden destek alarak hareket etmesinin gerekliliği (özellikle kucağında bebek varken) bundan ileri gelir.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
HASTANE ÇANTASI
HAMİLELİKTE ÇATLAKLARA SON
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :