Okunma Sayısı: 9590
CANLI YORUMLAR

GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ

Fizyoterapi etkili midir?

Gebelikte fizyoterapi ve egzersiz çok önemlidir. Gebelikle birlikte gelişebilecek komplikasyonları egzersizle önleyebilirsiniz. "Gebelerin en sık yaşadığı şey postür bozukluklarından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarıdır." diyen Fizyoterapist Ayça Aklar, gebelik döneminde egzersizin önemini anlatıyor:

 

Çocuk doğduktan sonra bozulmuş postürle birlikte zayıflayan kaslarla emzirme sırasında çocuğu taşımaları gerektiği için yine ağrının arttığından bahsederler. Bunların  fizyoterapi ile birlikte azaltılması ya da tamamen önlenmesi mümkündür.

 

Gebelik sırasında yapılacak egzersiz programıyla gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar önlenir ve yine boyun, sırt ve bel bölgesinin çalışmasıyla çocuğu taşımaya daha bağışık hale gelir yani daha kuvvetli kaslarla çocuklarını taşırlar, dolayısıyla bel-boyun ağrıları da ya hiç ortaya çıkmaz ya da azalır. Doğumdan sonra yine oluşabilecek problemlerden biri de karın kaslarındaki ayrılmadır. Bu karın kaslarındaki ayrılma da yine klasik egzersiz tedavisiyle mümkün değildir. Bunun için bir fizyoterapiste danışıp buna yönelik egzersiz tedavisini öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Gebelik sırasında, yani sağlıklıysanız egzersize ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Gebelikle ortaya çıkabilecek diyabet, hipertansiyon ve tiroid gibi hormonel dengesizlikler de yine egzersizle dengelenebilmektedir. Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bir fizyoterapistle görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
LOHUSALIK: TAMİR DÖNEMİ
BOL LİF, BOL SU
BEBEĞİNİZ ŞİŞMAN OLMASIN
İŞTE BESLENME PROGRAMI!
DEPRESİF HAMİLELERİ
BEKLEYEN TEHLİKE..
HAMİLELİKTE 33. HAFTA
BEYNİ HIZLA BÜYÜYOR!
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
MÜMKÜN MÜ, RİSKLERİ NELER?
ÇOCUK DOĞDU, ŞİMDİ SPOR!
KARINLAR BİRAZ ÇALIŞSIN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ
HAMİLELİKTE ALERJİ
OBEZ, HAMİLE OLAMAZ
RAHİM BOZUKLUKLARINA ...
2012 YILINA DAMGA VURAN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :