Okunma Sayısı: 9470
CANLI YORUMLAR

GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ

Fizyoterapi etkili midir?

Gebelikte fizyoterapi ve egzersiz çok önemlidir. Gebelikle birlikte gelişebilecek komplikasyonları egzersizle önleyebilirsiniz. "Gebelerin en sık yaşadığı şey postür bozukluklarından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarıdır." diyen Fizyoterapist Ayça Aklar, gebelik döneminde egzersizin önemini anlatıyor:

 

Çocuk doğduktan sonra bozulmuş postürle birlikte zayıflayan kaslarla emzirme sırasında çocuğu taşımaları gerektiği için yine ağrının arttığından bahsederler. Bunların  fizyoterapi ile birlikte azaltılması ya da tamamen önlenmesi mümkündür.

 

Gebelik sırasında yapılacak egzersiz programıyla gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar önlenir ve yine boyun, sırt ve bel bölgesinin çalışmasıyla çocuğu taşımaya daha bağışık hale gelir yani daha kuvvetli kaslarla çocuklarını taşırlar, dolayısıyla bel-boyun ağrıları da ya hiç ortaya çıkmaz ya da azalır. Doğumdan sonra yine oluşabilecek problemlerden biri de karın kaslarındaki ayrılmadır. Bu karın kaslarındaki ayrılma da yine klasik egzersiz tedavisiyle mümkün değildir. Bunun için bir fizyoterapiste danışıp buna yönelik egzersiz tedavisini öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Gebelik sırasında, yani sağlıklıysanız egzersize ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Gebelikle ortaya çıkabilecek diyabet, hipertansiyon ve tiroid gibi hormonel dengesizlikler de yine egzersizle dengelenebilmektedir. Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bir fizyoterapistle görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
KADINLARIN EN BÜYÜK KABUSU
TEKNOLOJİ İLE KURTULUYORUZ
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK
HAMİLELİKTE KENDİNİZE BAKIN
NE YEMELİ, NE İÇMELİ?
HAMİLELİKTEKİ BULANTILAR
TEDAVİ EDİLMELİ
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
AİLE VE ÇEVRENİN ETKİSİ
HAMİLE OLMANIN İYİ TARAFLARI
EVET SADECE ŞİŞ AYAKLARDAN İBARE...
BAKICI KURBANI OLMAYIN
REFERANS ÖNEMLİ!
HAMİLELİKTE 23. HAFTA
BEBEĞİN ALANI GENİŞLİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
HAMİLELİKTE BESLENME
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :