Okunma Sayısı: 9781
CANLI YORUMLAR

GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ

Fizyoterapi etkili midir?

Gebelikte fizyoterapi ve egzersiz çok önemlidir. Gebelikle birlikte gelişebilecek komplikasyonları egzersizle önleyebilirsiniz. "Gebelerin en sık yaşadığı şey postür bozukluklarından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarıdır." diyen Fizyoterapist Ayça Aklar, gebelik döneminde egzersizin önemini anlatıyor:

 

Çocuk doğduktan sonra bozulmuş postürle birlikte zayıflayan kaslarla emzirme sırasında çocuğu taşımaları gerektiği için yine ağrının arttığından bahsederler. Bunların  fizyoterapi ile birlikte azaltılması ya da tamamen önlenmesi mümkündür.

 

Gebelik sırasında yapılacak egzersiz programıyla gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar önlenir ve yine boyun, sırt ve bel bölgesinin çalışmasıyla çocuğu taşımaya daha bağışık hale gelir yani daha kuvvetli kaslarla çocuklarını taşırlar, dolayısıyla bel-boyun ağrıları da ya hiç ortaya çıkmaz ya da azalır. Doğumdan sonra yine oluşabilecek problemlerden biri de karın kaslarındaki ayrılmadır. Bu karın kaslarındaki ayrılma da yine klasik egzersiz tedavisiyle mümkün değildir. Bunun için bir fizyoterapiste danışıp buna yönelik egzersiz tedavisini öğrenmeniz gerekmektedir.

 

Gebelik sırasında, yani sağlıklıysanız egzersize ihtiyacım yok diye düşünmeyin. Gebelikle ortaya çıkabilecek diyabet, hipertansiyon ve tiroid gibi hormonel dengesizlikler de yine egzersizle dengelenebilmektedir. Gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bir fizyoterapistle görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
GEBELİK HASTALIKLARI:
SIRT AĞRISI VE DENGESİZLİK
MAMOGRAFİDE ÇIĞIR AÇILIYOR
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN!
LOHUSALIKTA SAÇ KAYBI
NEDİR? NEDEN OLUR?
BASKET TOPU HAMİLELİKLER
"MANKEN GİBİ" HAMİLE KALMAK
HAMİLELİKTEKİ BULANTILAR
TEDAVİ EDİLMELİ
SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN
SAĞLIKLI HAMLELER!
HAMİLELİKTE 40. HAFTA
DOĞUMUN ELİ KULAĞINDA...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELER ORUÇ TUTMALI MI?
BENİ İHMAL EDİYORSUN
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
RAHİMDEKİ BEBEĞİN HAREKETİ
BAZILARI KASLI SEVER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :