Okunma Sayısı: 10353
CANLI YORUMLAR

GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR

Nasıl müdahale edilebilir?

Çocuğunuz gece yarısı öksürük nöbetleriyle mi uyanıyor? Ateşi hep geceleri mi yükseliyor?

Özellikle gece vakti ortaya çıkan çocuk hastalıkları aileleri daha fazla endişelendiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, aileleri telaşa düşüren bu durum aslında uyurken vücut direncimizin daha fazla düşmesiyle alakalı olduğunu söylüyor. 

Ateş: Uykuda metabolizmamızın yavaşlaması ile vücut sıcaklığı geceleri 1 derece kadar normal olarak yükselir. İşte bu yüzden pusuda bekleyen ateş, gece kendini daha kolay gösterir.

Astım ve alerjik hastalıklar: Vücudumuzda böbrek üstü bezinin salgıladığı kortizol seviyesi geceleri düşer, böylece kortizolun astımı ve alerjiyi baskılayıcı etkisi azalır. Yatağımızdaki ev tozu akarları (MİTE) ile uykuda temas arttığı için de bu hastalıklar gece alevlenebilir.

Kuşpalazı (krup): Genellikle üst solunum yolları ve ses tellerine yerleşen virüsler etkendir. Genellikle gecenin ortasında başlayan, havlar tarzda öksürük, nefes alma zorluğu, ses kısıklığı ile ortaya çıkan ani bir durumdur. Geceleri çocuğunuz yattığında kan akışının değişmesi ve kuru, nemsiz oda havası tetikler. Böyle bir durumda çocuğunuzu giydirip bir battaniyeye sararak soğukta açık havada ya da evinizde buzdolabının kapısını açıp bir beş dakika kadar vakit geçirin. Soğuk buhar kullanıması da bebeğinizin hava yollarını rahatlatacaktır.

Kulak ağrısı: Gündüzleri ayakta olduğumuz için östaki kanalından boğazın arkasına doğru rahat bir akış sağlanır. Ayrıca çiğneme ve yutkunma hareketi de östaki kanalı etrafındaki kasları hareket etirir ve orta kulağa östaki girişinden hava sağlanmış olur. Bu nedenle gündüzleri kulak ağrısı çok şiddetli olmaz. Ancak geceleri östaki kanalı hareketsizlik, yutkunma, çiğneme olmadığı için rahat boşalamaz ve orta kulağa yeterli hava girişi olmaz. orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Böylece geceleri dayanılmaz bir hale gelen kulak ağrısıyla çocuğunuz uyanacaktır.

Kaşıntı: Yine derimizin fazla hava almaması ve vücut ısımızın artması ile kaşıntı geceleri artacaktır.

Burun tıkanıklığı: Çocuklar, yattıkları zaman varsa alerjik durumlardan dolayı veya odanın çok kuru olmasından ötürü burunları çok tıkanır. Geceleri yattıktan sonra yerçekimi etkisiyle burundan genize olan akıntı ciddi öksürük krizlerine neden olabilir. Tıkalı bir burunla uyumak uyku kalitesini çok bozmaktadır. Böyle bir durumda 1 yaşından sonra yastık kullanan çocukların baş kısmını yükseltmek, eğimli yatırmak faydalı olacaktır. Mentollü damlalar ile soğuk buhar aletleri de faydalı olabilir. Yatmadan önce güzel bir banyo yaptırmak da benzer etkiyi yaratır. Burun tıkanıklığı için olan damlalar ve spreyler de işe yarayacaktır.

Kusma: Midenin dinlenmesi gereken zaman uyku zamanıdır. Fakat midede bir sorun varsa çocuğunuz yattığı zaman pozisyona bağlı olarak ve kaslarıngevşemesi ile reflü şikâyetleri, huzursuzluk ve kusma olabilir.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SIĞ SUDA YÜZERKEN DİKKAT
SAKATLANMA VE ÖLÜM RİSKİ
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
ORTOPEDİK EĞRİLİK
ÇOCUKLARDA NE DURUMDA?
GÖLGENİZ SİZDEN KÜÇÜKSE
ÇOCUĞUNUZ GÜNEŞE ÇIKMASIN
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
RİSK ALTINDA OLABİLİR!
HASTALIK SEZONU AÇILDI
ÇOCUK HASTALIKLARINA DİKKAT
ÇOCUĞUNUZ NE OLMAK İSTİYOR
BUNA KİM KARAR VERECEK?
TEK ÇOCUĞA ARKADAŞ!
KARDEŞİ YOK DİYE ÜZÜLMEYİN
BİLİNÇ KAYBINDA İLK YARDIM
MADDE MADDE YAPILACAKLAR...
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DİKKAT EKSİKLİĞİ, HİP...
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUKLAR KANSERİ BİLMELİ
ÇOCUKLARDA KABIZLIK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YENİ YILDA DENEYİN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :