Okunma Sayısı: 9944
CANLI YORUMLAR

GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR

Nasıl müdahale edilebilir?

Çocuğunuz gece yarısı öksürük nöbetleriyle mi uyanıyor? Ateşi hep geceleri mi yükseliyor?

Özellikle gece vakti ortaya çıkan çocuk hastalıkları aileleri daha fazla endişelendiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, aileleri telaşa düşüren bu durum aslında uyurken vücut direncimizin daha fazla düşmesiyle alakalı olduğunu söylüyor. 

Ateş: Uykuda metabolizmamızın yavaşlaması ile vücut sıcaklığı geceleri 1 derece kadar normal olarak yükselir. İşte bu yüzden pusuda bekleyen ateş, gece kendini daha kolay gösterir.

Astım ve alerjik hastalıklar: Vücudumuzda böbrek üstü bezinin salgıladığı kortizol seviyesi geceleri düşer, böylece kortizolun astımı ve alerjiyi baskılayıcı etkisi azalır. Yatağımızdaki ev tozu akarları (MİTE) ile uykuda temas arttığı için de bu hastalıklar gece alevlenebilir.

Kuşpalazı (krup): Genellikle üst solunum yolları ve ses tellerine yerleşen virüsler etkendir. Genellikle gecenin ortasında başlayan, havlar tarzda öksürük, nefes alma zorluğu, ses kısıklığı ile ortaya çıkan ani bir durumdur. Geceleri çocuğunuz yattığında kan akışının değişmesi ve kuru, nemsiz oda havası tetikler. Böyle bir durumda çocuğunuzu giydirip bir battaniyeye sararak soğukta açık havada ya da evinizde buzdolabının kapısını açıp bir beş dakika kadar vakit geçirin. Soğuk buhar kullanıması da bebeğinizin hava yollarını rahatlatacaktır.

Kulak ağrısı: Gündüzleri ayakta olduğumuz için östaki kanalından boğazın arkasına doğru rahat bir akış sağlanır. Ayrıca çiğneme ve yutkunma hareketi de östaki kanalı etrafındaki kasları hareket etirir ve orta kulağa östaki girişinden hava sağlanmış olur. Bu nedenle gündüzleri kulak ağrısı çok şiddetli olmaz. Ancak geceleri östaki kanalı hareketsizlik, yutkunma, çiğneme olmadığı için rahat boşalamaz ve orta kulağa yeterli hava girişi olmaz. orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Böylece geceleri dayanılmaz bir hale gelen kulak ağrısıyla çocuğunuz uyanacaktır.

Kaşıntı: Yine derimizin fazla hava almaması ve vücut ısımızın artması ile kaşıntı geceleri artacaktır.

Burun tıkanıklığı: Çocuklar, yattıkları zaman varsa alerjik durumlardan dolayı veya odanın çok kuru olmasından ötürü burunları çok tıkanır. Geceleri yattıktan sonra yerçekimi etkisiyle burundan genize olan akıntı ciddi öksürük krizlerine neden olabilir. Tıkalı bir burunla uyumak uyku kalitesini çok bozmaktadır. Böyle bir durumda 1 yaşından sonra yastık kullanan çocukların baş kısmını yükseltmek, eğimli yatırmak faydalı olacaktır. Mentollü damlalar ile soğuk buhar aletleri de faydalı olabilir. Yatmadan önce güzel bir banyo yaptırmak da benzer etkiyi yaratır. Burun tıkanıklığı için olan damlalar ve spreyler de işe yarayacaktır.

Kusma: Midenin dinlenmesi gereken zaman uyku zamanıdır. Fakat midede bir sorun varsa çocuğunuz yattığı zaman pozisyona bağlı olarak ve kaslarıngevşemesi ile reflü şikâyetleri, huzursuzluk ve kusma olabilir.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HER YAŞIN BİR OYUNU VAR
GELİŞİM İÇİN MUTLAKA OLMALI
ERKEKLERE PROSTAT UYARISI
40'INIZI GEÇTİYSENİZ DİKKAT
BEBEĞİNİZLE İLK TATİLİNİZ
ÖNLEMLERİ İHMAL ETMEYİN
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
GELİN ANLATALIM...
KALABALIK ÖNÜNDE KONUŞAMAMA
2 YAŞA YOLCULUK MU VAR?
BU SORUYU DAHA SIK SORUN
BİRBİRİNİ ŞİKÂYET ETME
ÇOCUĞUNUZ SİZİ TEST EDER!
BEBEKLERİN İLK ÖĞRENDİKLERİ
DUYUNCA ŞAŞIRABİLİRSİNİZ
ÖZEL GÜN VE BAYRAMLAR
ÇOCUĞU NASIL ETKİLER?
KADINLAR DİŞİNİ ÖNEMSİYOR
ERKEKLERİ SOLLADILAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BU HASTALIĞA DİKKAT
ÇOCUKLARDA KIŞ HASTAL...
KONUŞMA GECİKMESİ
ÇOCUKLAR KANSERİ BİLMELİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :