Okunma Sayısı: 8957
CANLI YORUMLAR

GELİNLİK KONUSUNDA HASSASIZ

"Bana özel olmalı"

Her genç kızın rüyasını süsleyen, nikahların ve düğünlerin vazgeçilmezi gelinliğin hikayesi, yaklaşık 4 bin yıl önce eski Mısır'daki genç kızların giydiği beyaz keten kumaştan yapılan tören kıyafetine dayanıyor. 

Her yıl değişen moda, gelinlerin gelinlik tercihlerini belirleyen en önemli unsurlardan biri. Tasarımcı Sezanur Akay gelinlik modasının tarihçesine değinirken Türk kadınlarının gelinlik tercihleriyle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Akay Türkiye'de 1930-1940'lı yıllarda ipek ve şifon kumaşlardan dikilen gelinlikte, 1940'lı yılların sonlarına doğru bir moda oluşmaya başladığını söyledi. Akay sözlerine şöyle devam etti:

"1950-1960'lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990'lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü. Gelinlik modasında, 2000'li yıllarda 1960'lı yılların sadeliği ön plana çıktı. 2010'lu yıllardan itibaren de belden kabarık, tül etekler, şifonlar ve organzeler moda oldu."

“TÜRK GELİNLERİ GELİNLİK KONUSUNDA ÇOK HASSAS”

Akay Gelinlik'in baş tasarımcısı Sezanur Akay, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sistemin hazır gelinliklere yöneldiğini belirterek, kendilerinin kişiye özel gelinlik diktiklerini söyledi.

ABD'de Çin malı gelinliklerin çok satıldığını ama Türkiye'de ağırlığın henüz Çin'e kaymadığını ifade eden Akay, “Türk insanı gelinliğin çok özel ve kendine has olmasını istiyor. Millet olarak gelinlik konusunda çok hassasız" dedi.

Akay sözlerine şöyle devam etti: “Bir gelinliğin ilk aşaması modelin tasarlanmasıdır. Tasarımın oluşması bir haftayı bulur. Çizime göre, modelin kalıbı çıkarılır. Modele göre kumaş seçilir ve sonra kumaş kesilir.

Kesimden sonraki aşamada ise gelinliğin dikişine başlanır ve provası yapılır. Provanın tamamlanmasıyla eğer varsa işleme ve dantel kısımlarıyla gelinlik tamamlanır. Dikim aşaması 4 gün sürer. Çok işçilik gerektiren gelinliklerin dikimi bir ayı bulabiliyor.”

“BU SENE GELİNLER RENKLİ AYAKKABI İSTİYOR”

Akay bu yıl tül eteklerin çok moda olduğunu, bütün gelinlerin kabarık, uçuşan tül eteklerle kendilerini görmek istediğini belirterek, “Gelinlikte moda yoktur, hangi gelinlik yakışıyorsa o gelinlikle gelin adayı güzeldir” dedi.

Renkli çiçek ve kuşakların da gelin adaylarının dikkatini çektiğini ifade eden Akay, “Son zamanlarda renkli ayakkabı çok tercih ediliyor. Gelin adayları yaz düğünlerinde pudra rengi, yeşil, mor ve kırmızı ayakkabıları, aynı renk çiçekler ve kurdele ile tamamlıyorlar” diye konuştu.

 

ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARIN BAYRAMLIK HEVESİ
KIYAFETLER HAZIR MI?
AFRİKA'NIN BÜYÜSÜ
AFRİCOLOGY'NİN İÇERİSİNDE..
YENİ YILA YENİ BİR CİLT
ŞİMDİ ONARIM ZAMANI!
ERKEK GİYİMİ STİL KURALLARI
BİLİNMESİ GEREKENLER!
ERKEKLERDE OJE MODASI
TIRNAKLAR RENGARENK
BABAMA NE ALSAM?
ALINACAKLAR LİSTESİ...
ÇOCUKLARA TRENDSETTER SERİ
TARZ VE İNDİRİM BİR ARADA
NGSTYLE, MASUM VE ÇEKİCİ
KOLEKSİYON: FRANCOİSE HARDY
SONBAHARDA CANLI RENKLER
2012 SONBAHAR MODASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZARİF DANTEL DETAYLARI
VÜCUT TİPİNE GÖRE AKSESUAR
ANNEME NE ALSAM?
PARLAK YAZA PARLAK JEAN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
İSTANBUL'DA RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ
TOPLAYIN
BİR KADININ ÇANTASINDA
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :