Okunma Sayısı: 9204
CANLI YORUMLAR

GELİNLİK KONUSUNDA HASSASIZ

"Bana özel olmalı"

Her genç kızın rüyasını süsleyen, nikahların ve düğünlerin vazgeçilmezi gelinliğin hikayesi, yaklaşık 4 bin yıl önce eski Mısır'daki genç kızların giydiği beyaz keten kumaştan yapılan tören kıyafetine dayanıyor. 

Her yıl değişen moda, gelinlerin gelinlik tercihlerini belirleyen en önemli unsurlardan biri. Tasarımcı Sezanur Akay gelinlik modasının tarihçesine değinirken Türk kadınlarının gelinlik tercihleriyle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Akay Türkiye'de 1930-1940'lı yıllarda ipek ve şifon kumaşlardan dikilen gelinlikte, 1940'lı yılların sonlarına doğru bir moda oluşmaya başladığını söyledi. Akay sözlerine şöyle devam etti:

"1950-1960'lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990'lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü. Gelinlik modasında, 2000'li yıllarda 1960'lı yılların sadeliği ön plana çıktı. 2010'lu yıllardan itibaren de belden kabarık, tül etekler, şifonlar ve organzeler moda oldu."

“TÜRK GELİNLERİ GELİNLİK KONUSUNDA ÇOK HASSAS”

Akay Gelinlik'in baş tasarımcısı Sezanur Akay, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sistemin hazır gelinliklere yöneldiğini belirterek, kendilerinin kişiye özel gelinlik diktiklerini söyledi.

ABD'de Çin malı gelinliklerin çok satıldığını ama Türkiye'de ağırlığın henüz Çin'e kaymadığını ifade eden Akay, “Türk insanı gelinliğin çok özel ve kendine has olmasını istiyor. Millet olarak gelinlik konusunda çok hassasız" dedi.

Akay sözlerine şöyle devam etti: “Bir gelinliğin ilk aşaması modelin tasarlanmasıdır. Tasarımın oluşması bir haftayı bulur. Çizime göre, modelin kalıbı çıkarılır. Modele göre kumaş seçilir ve sonra kumaş kesilir.

Kesimden sonraki aşamada ise gelinliğin dikişine başlanır ve provası yapılır. Provanın tamamlanmasıyla eğer varsa işleme ve dantel kısımlarıyla gelinlik tamamlanır. Dikim aşaması 4 gün sürer. Çok işçilik gerektiren gelinliklerin dikimi bir ayı bulabiliyor.”

“BU SENE GELİNLER RENKLİ AYAKKABI İSTİYOR”

Akay bu yıl tül eteklerin çok moda olduğunu, bütün gelinlerin kabarık, uçuşan tül eteklerle kendilerini görmek istediğini belirterek, “Gelinlikte moda yoktur, hangi gelinlik yakışıyorsa o gelinlikle gelin adayı güzeldir” dedi.

Renkli çiçek ve kuşakların da gelin adaylarının dikkatini çektiğini ifade eden Akay, “Son zamanlarda renkli ayakkabı çok tercih ediliyor. Gelin adayları yaz düğünlerinde pudra rengi, yeşil, mor ve kırmızı ayakkabıları, aynı renk çiçekler ve kurdele ile tamamlıyorlar” diye konuştu.

 

ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
FUŞYA KIŞI
HADİ CANLANIN BİRAZ!
KEDİ YA DA KÖPEK ALMAYIN
TATİL SONRASINI DÜŞÜNÜN
TÜRK KADINI TOPUKLU SEVİYOR
ORTALAMA KAÇ SANTİM?
2011-2012 KIŞ MODASI
NEW YORK MODA HAFTASI'NDAN
ÇOCUKLARA BAHARLIK GİYSİLER
MOTHERCARE'DE BOL SEÇENEK
BEBEK BEKLEYEN ANNELERE
LC WAİKİKİ KOLEKSİYONLARI
TAKIP TAKIŞTIRMAYI SEVENLER
İŞTE İLKBAHAR YAZ MODASI
ANNE-KIZ BAHARA, YAZA HAZIR
AKSESUAR CENNETİNE BUYRUN!
BU SEZON ÖNE ÇIKAN DESENLER
EMİLİANATA'NIN KÖŞESİNDEN..
YENİDOĞAN KOLEKSİYONU
ANNELERİN SEVDİĞİ ÇITÇITLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KİM HAYIR DİYEBİLİR Kİ
TAKIP TAKIŞTIRMAYI SE...
ÖKÇELERE PIRILTI GELDİ!
BEBEK BEKLEYEN ANNELERE
İLGİLİ VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
İSTANBUL'DA RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :