Okunma Sayısı: 7758
CANLI YORUMLAR

GENÇ ANNE-BABALARA

Bebek Bakımı Önerileri

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Dicle İnanç, genç anne ve babalara bebek bakımında dikkat etmeleri gereken püf noktaları hakkında bilgi verdi.

Doğum gerçekleşti… Genç anne ve baba büyük bir mutlulukla bebeklerini kucakladı… Aile bireyleri ve arkadaşlar derken, bu mutlu günlerinde yanlarında oluşan kalabalık çekilince, genç anne-baba bebekleri ile baş başa kaldı. Şimdi bütün görev, genç anne-babaya düşüyor.

Anne-babalar hamilelik döneminde bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumuş, kurslara katılmış ya da eğitimler almış olsalar da, yanlarında tecrübeli büyükleri bulunmayan çiftler, büyük korku ve endişeler yaşayabiliyor. Genç anne babanın bilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin mükemmel olmasının gerekmediği ve her bebeğin farklı gelişim gösterdiği.

Bir çocuğun hayatında en önemli rolü öncelikle anne üstlenir. Kadın, hamile kaldığı andan itibaren yeni bir rol kazanmış olur. Hamilelik, bebeğin ilk kalp atışlarının, ilk tekmelerinin sevinciyle gelen özel bir dönemdir. “İyi bir anne olabilecek miyim?” kaygısını her anne adayı taşır ancak genç yaşta anne olmak bu kaygıyı daha da artırır.

BEBEĞİNİZİN BAKIMI SANILDIĞI KADAR ZOR DEĞİL

Paniklemeyin! Bebek bakımını konusunda bir büyüğünüzün önerilerini alın

Anne, mutlaka eşi dışında fikrini alabileceği bir büyüğü ile bebek bakımını paylaşmalıdır. Genç anne adayının pek çok sorusunun karşılığı güvenilir bebek bakım kitaplarında bulunsa bile, bebeğin doğumu ile ailenin hayatına giren ve bundan sonra bebeği takip edecek çocuk doktoru da güvenilir bir şekilde yanıtlayacaktır.

Bebeğinizi 2-3 saat ara ile emzirin

Yeni doğan bebeklerin sık sık emzirilmesi hem anne sütünün devamlılığı hem de bebekte gelişebilecek sarılığı ve kan şekeri düşüklüğünü önlemek açısından çok önemlidir. Bu nedenle bebekler yenidoğan döneminde mutlaka 2-3 saat ara ile emzirilmelidir.

İlk 4-6 ay bebeğinizi sırt üstü yatırın

Son yıllarda yapılan çalışmalar, bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatışı ile ani bebek ölüm sendromu [SIDS] arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ilk 4-6 ay bebeklerin sırtüstü pozisyonda yatırılması önerilmektedir. Yine aynı nedenlerden, ilk 1 sene yastık kullanımı tavsiye edilmemektedir.

İlk 6 ay sadece anne sütü verin

Eğer bebek çiş ve kaka yapıyorsa (günde 6-8 kez dışkılama), doğum sonrası kilo verdikten sonra zamanında doğan bebekler için haftada 150-200 gram almışsa annenin endişelenmesine gerek yoktur. Bebek sık sık emzirilmelidir. Ancak su ya da şekerli su verilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Ek gıdalar da sadece anne sütü ile beslenen bebeklere 6. aydan sonra, mama ile beslenen bebeklere ise 4-6 ay arasında verilmeye başlanabilir. Bu aylardan önce ek gıda verilmesi gıda alerjilerini artırarak, ishale neden olabilmektedir.

Islak mendil kullanmayın

Bebeğin alt temizliği 1. aya kadar pamuk ve su ile yapılmalı. Islak mendil bu dönemde tahriş edici olabilir. 1. aydan sonra katkı maddesi ve parfüm içermeyen ıslak mendil kullanılabilir.

Bebeğinizin oda sıcaklığı 21-24 derece arasında olmalı

Ev sık sık havalandırılmalıdır. Bebeklerin kat kat kalın giydirilmesi kesinlikle sağlıklı değildir. Uygun havalarda bebek ile sık sık yürüyüş yapmak, hem anne hem de bebeğin rahat uyuması için gereklidir.

Bebeğinizi her gün yıkayın

Bebeklerin her gün ya da gün aşırı yıkanması tavsiye edilmektedir. Bunun için havaların sıcak ya da soğuk olması fark etmez. Banyo suyu sıcaklığı annenin elini yakmayacak şekilde, 37 derece olmalıdır.

Ateşi yükselirse doktorunuza danışın

Yeni doğan bebeğin ateşi makattan veya koltuk altından ölçülebilir. Kullanım açısından pratik olan kulaktan ateş ölçen aletler 0-2 yaş arası çocuklar için uygun olmayabilir. Yeni doğan bebeğin ateşi koltuk altından 37.5, makattan 38 üzerinde olduğu zaman üzeri inceltilmeli ve en kısa zamanda doktor ile temasa geçilmelidir.

Her beslemeden sonra mutlaka gazını çıkarın

Bebek, emzirirken doğru tutulmadığı, memeyi tam tutamadığı zaman hava yuttuğunda gazı oluşur. Bebeğin gaz sorunu oluşmaması için annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bebeğin gazı, her beslemeden sonra çıkarılmalıdır. Karnı doyan bebeğin bir miktar kusması normaldir. Ancak fışkırır tarzda, yeşil renkte kusuyorsa, karın şişliği ve emmede azalma varsa mutlaka doktor görmelidir.

Kız bebeklerde alt temizliğine dikkat edin

Kız bebeklerin cinsel organı, vücudunun diğer yerlerinin silindiği ürünlerle temizlenebilir. En önemli nokta temizliğin daima önden arkaya doğru ve tek bir hareketle yapılmasıdır."Labia" adı verilen büyük ve küçük dudaklar hafifçe açılarak kıvrımların arası nazikçe yıkanır. Daha derinlemesine bir temizliğe gerek yoktur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
ANNE SÜTÜNÜN MARİFETLERİ
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEKLERE BAL UYARISI
1 YAŞ İFADESİ KESİNLEŞTİ
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
BEBEĞİM DİŞ ÇIKARIYOR!
NELERLE KARŞI KARŞIYAYIZ?
ANNE SÜTÜ BANKASI
HER ZAMAN HER YERDE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
BEBEĞİNİZİ YIKARKEN DİKKAT
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
SÜT VEREN ANNELER
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :