Okunma Sayısı: 11441
CANLI YORUMLAR

GEREKİRSE AKSİ OLUN

Mutlaka bu 10 soruyu sorun

Bakıcı ararken gerekirse aksi olun! Her işe burnunu sokan, her soruyu soran, meraklı, paranoyak belki biraz huysuz olabilirsiniz

Minik bebeklerinize bakıcısını seçmeden önce kağıdı kalemi elinize alın...

  • Daha önce bakıcılık yaptınız mı? "Eğer yaptıysanız kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?" Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta size verdiği telefonları arayarak çocuklara karşı tutumu hakkında da bilgi almış olursunuz.
  • Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz? Sağlıklı beslenme konusundaki yeterliliği ve çocuklara da bunu kazandırabilme yetisi hakkında sizi yönlendirecektir.
  • Çocuğum düştü ve yaralandı, ne yaparsınız? "İlk yardım bilginiz ne kadar?" Bu sorunun yanıtıyla; çocuğunuzun merdivenden düşmesi, açıkta duran ilacı içmesi ya da yerdeki boncuğu ağzına atması gibi tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.
  • Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir? Çocuk için acil durumları belirlemesi, kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.
  • Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız? Disiplinli mi, esnek mi yoksa tutarlı mı? Bu soru bakıcının hangi eğitim yöntemine yakın olduğu hakkında fikir verir.
  • Baktığınız çocukla geçirdiğiniz bir günü anlatır mısınız? Planlı ve düzenli olup olmadığı, günlük yaşamında nelere dikkat ettiği ve öncelikleri hakkında fikir verir. Çocukla yakınlığına ayna tutar...
  • Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili sorunlar sizi ne kadar etkiler? Bakıcı adayının bu soruya vereceği yanıt; bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacını karşılama gibi konulara hakimiyeti hakkında size fikir verir.
  • Çocuk hastalıklarını bilir misiniz? "Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz?" Bu soru size; dadı adayının çocukların rutin geçirdiği kızamık, çiçek ya da bulaşıcı hastalıklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilip bilmediği hakkında fikir verir.
  • Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız ya da diplomanız var mı? Bu soru; bakıcının çocuk bakma konusundaki yeterliliği hakkında resmi bilgi verir.

Çalışan anneler; en azından ilk 3- 6 bebeğinin bakımını üstlenmelidirler. 'Güven-güvensizlik dönemi' dediğimiz bu zaman diliminde; anne çocuk ilişkisinin temelleri atılmaktadır.  Doğru bakıcı bulma konusunda yapılan öneriler size fikir verse de; önemli olan anne ve babaların içindeki sesi dinlemesidir. Aile, yukarıdaki soruların hepsine olumlu cevap alsa bile bakıcı adayı ailenin içine sinmeyebilir. Bu durumda özellikle annelerin, içine sinmesi önemlidir. 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UFAKLIKLA UZAK YERLER...
TATİLİNİZİ SAĞLAMA ALIN
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ANLAMASINI İSTİYORSANIZ...
BEBEĞİNİZİ HIÇKIRIK TUTARSA
VE NORMALDEN UZUN SÜRERSE
KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINDA
BÜYÜMEDE FİZİKSEL FARKLILIK
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK
UZMAN DR. DOKSAT ANLATIYOR
VEJETARYEN EĞİLİMİ Mİ VAR?
ÇOCUĞUNUZLA YEMEK SEANSLARI
DOKSAT: CİNSEL OBJE OLURLAR
KAMPLARDA KIZ-ERKEK AYRIMI
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
ONDA KENDİNİZİ Mİ GÖRDÜNÜZ?
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NESLİM DOKSAT UYARIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
ÇOK SIK DADI DEĞİŞİRSE
BAKICI KISKANÇLIĞI
BAKICI MI BÜYÜKANNE Mİ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :