Okunma Sayısı: 9537
CANLI YORUMLAR

GÜLÜMSEMEKTEN KAÇINMAYIN

Çarpık dişler kabus olmasın

Birçok kişi, dişlerindeki çarpıklık nedeniyle kötü hisseder, gülümsemekten bile kaçınır ama diş teli takmak istemediği için tedaviye başlamaz. Ancak uzmanlar, görünmeyen diş telleriyle sorundan kurtulmanın mümkün olduğu görüşünde.

 

Alternatif tedavilerle çocukluktan yetişkinliğe her yaştan hastanın tedavi edilebileceğini söyleyen Diş Hekimi Fırat Dağcıoğlu yetişkinlerde uygulanan ‘Invasilign ve Lingual’ tedavi yöntemleriyle diş teli takmadan güzel dişlere sahip olunabileceğini söyledi.

 

Çocukluk çağında yapılması daha uygun olan ortodontik tedaviler (diş teli tedavisi) pek çok nedenden ötürü ihmal edilmiş ya da ilerleyen yaşlarda çeşitli nedenlerden ötürü dişlerin şekli bozulmuş olabilir.

 

Erişkin dönemde çene kemiğine iskeletsel yön vermenin neredeyse imkânsız olduğunu söyleyen Dağcıoğlu, “Dişlerin ve destek kemiğin bir kısmı kaybedilmiş olabilir. Yetişkin tedavisini çocuklarınkinden ayıran başlıca faktör çene gelişiminin tamamlanmış olması. Çene boyutu uyumsuzlukları yetişkinlerde cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir. Örneğin alt çenenin çok kısa olduğu bir vakada alt çene üst çeneyi yakalamaya çalışırken çok ciddi kapanış problemleri meydana gelir. Sadece dişleri ortodontik olarak hareket ettirmek bu problemi çözmez. Alt çenenin üst çeneyi yakalaması için boyunun cerrahi olarak uzatılması gerekir” dedi.

 

TELSİZ TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR? 
Diş tellerinden kaynaklı estetik kaygıların, yetişkinleri bu tedaviden uzak tuttuğu biliniyor. Bu sorunun tel ve braket kullanmadan ınvasilign yöntemi ile ortadan kaldırılabildiğini vurgulayan Dağcıoğlu, yöntemin uygulanışı hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Diş hastalıkları tedavisinde uygulanan yeni teknoloji ınvasilign yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisi yapılıyor. Şeffaf düzelticiler, üç boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla hastanın diş yapısına birebir uygun olarak modellenir. Her bir düzeltici plak yaklaşık 2 hafta boyunca kullanılır ve 2 hafta sonra yeni bir düzeltici takılır. Bu yeni düzeltici ile eskisi arasında, dişleri daha düzgün hale getiren küçük farklılıklar bulunur. Bu süreç adım adım ilerler. Belirli aralıklarla tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklık oranına göre 9-15 ay arasında değişiyor. Bu dönemde yaklaşık 18-30 adet şeffaf düzeltici plak kullanılır. Tellerle ve braketlerle yapılan klasik ortodontik tedavi ise 18-24 ay devam eder.”

 

LİNGUAL YÖNTEMİNİN FARKI NE? 
Bir diğer yöntem ise görünmeyen diş teli veya gizli diş teli olarak adlandırılan Lingual ortodonti tedavisi olduğunu söyleyen Diş Hekimi Fırat Dağcıoğlu, bu yöntemi de, “Dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına uygulandığı yöntemdir. Uzman ortodontistler Lingual ortodonti eğitimi için değişik üniversitelerin programlarına devam eder ve bu teknikle ilgili yaklaşık 2 yıl süren ek bir eğitim alır. Benzer şekilde Dünya Lingual Ortodonti (WSLO) ve Avrupa Lingual Ortodonti Dernekleri (ESLO) tarafından klinik yeterlilik sınavı uygulanır. Ancak bu sınavdan başarılı olan ortodontistler bu tedaviyi uygulayabilir” şeklinde açıkladı.

 

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ İKİLEMİ
HERKES KENDİNDEN ŞİKÂYETÇİ
RAHİM BOZUKLUKLARINA DİKKAT
HAMİLE KALMADAN ÖNCE
TEK TIKLA MUAYENE ÜCRETLERİ
NASIL ÖĞRENECEKSİNİZ?
AĞIZ KOKUSU KABUS OLDUYSA
6 ADIMDA KABUSUNUZU YENİN
ANNELERE BESLENME ÖNERİLERİ
ANNE OLMAK İSTİYORSUNUZ
AMA SERDE DOĞUM KORKUSU VAR
ABUR CUBURDAKİ BAĞIMLILIK
BOL ŞEKERLİ TÜKETMEYİN
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
ÖDÜLÜNÜZ YİYECEK OLMASIN!
İŞTE ALTERNATİFLERİNİZ...
lişkilerin Kabusu
ALDATILMAK SEMİNERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DNA HASARI
DİŞİ YERİNDEN ÇIKARSA...
SU İÇİNCE GEÇER DEMEYİN
SAĞLIKLI BESİNLER LİSTESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :