Okunma Sayısı: 8931
CANLI YORUMLAR

GÜNCEL AMA ZAMANSIZ

Bekar anne ve babalar

Ekonomik koşulların ve yaşam koşullarının değişmesi bekar çocuk sahibi bireylerin sorumluklarının boyutunun da değişmesine neden oluyor. Bu noktada uzman yardımı, taraflarda ve çocuklarında yaratacağı sıkıntıyı ve gelecekteki hayatlarına olabilecek olumsuz etkilerini de azaltmayı amaçlar. 

Çeşitli nedenlerden ötürü sayısı gittikçe artan, çocuklarıyla yaşayan bekar ebeveynlerin yaşabilecekleri sorunları en aza indirmeleri için uzmanlar bu konuyu farklı yönleriyle inceleyip anne ve babalara yol göstermeye çalışıyorlar.

Tüm sorumluğu tek başlarına sırtlanan bekar anne ve babalar, hem anne hem de baba kimliğiyle hareket etmek durumundalar. Öyle ki, çekirdek ailede iki ebeveyn arasında paylaşılan roller, bekar anne ve baba için doğal olarak sadece tek tarafa düşüyor. Yapılan araştırmalara göre çocuklarını tek başına yetiştiren, ebeveynlerin çoğu büyük şehirlerde yaşıyor.

Anne ve babası boşanan çocukların ileride depresyon geçirme riskinin çok yüksek olduğunu belirten uzmanların, yalnız çocuk büyütmeyi tercih eden ebeveynlere önerileri şunlar:

  • Çocuklarınızın kaygılarını gidermek adına, onları duygularını anlatmaya teşvik edin,
  • Adil ve istikrarlı bir disiplin kurun. Gerekirse ebeveynlikle ilgili kurslara katılarak, çocuklarınızın davranışlarını yönlendirmek için etkili yollar öğrenin.
  • Kendi ihtiyaçlarınızı ihmal etmeyin. İyi bir ebeveyn olmak için önce kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. Yalnızca çocuğunuzla değil, başka erişkinlerle de sosyal ilişkiler kurmalı, arkadaşlıklarınızı sürdürmeli ve hatta güçlendirmelisiniz.
  • Süper ebeveyn olmaya çalışmayın. Çocuklarınıza istediğini veremediğinizde veya yapamadığınızda asla suçluluk duymayın.

 Ünlü bekar anneler ve babalar…

  •  Eşinden ayrıldıktan sonra evlat edindiği oğlu Luis’le yaşayan oskarlı oyuncu Sandra Bullock
  •  Yakın zamanda boşanan ikiz çocuk sahibi Jennifer Lopez
  • Kız çocuğu sahibi eski manken Deniz Akkaya
  • Ünlü oyuncu Mehmet Ali Erbil
  • Taşıyıcı anne yöntemiyle baba olan Ricky Martin
Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KANSERİ ÖKSÜREREK YENDİ!
TIBBEN GÜÇ BİR VAKA
ÇOCUĞUNUZU OKULA HAZIRLAYIN
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
ÇOCUKTA BADEMCİK,GENİZ ETİ
MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ
YETERİNCE UYUYOR MU?
BU SORULARI KENDİNİZE SORUN
YAVAŞ BÜYÜ UZUN YAŞA
UZAMIYORSA ÜZÜLMEYİN
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
10 SAĞLIKLI YEMEK ÖNERİSİ
ÇOCUKTA SAÇ-TIRNAK KESİMİ
KAYGI BOZUKLUĞUYLA İLGİSİ
WINX CLUB MÜZİKALİ
4 MART-25 MART ARASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEKÂR ANNEYE SÖYLEMEYİN!
EVDE ÇOCUKLA TEK BAŞINA
AMBULANS HİZMETLERİ
BOŞANAN ANNE BABALAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :