Okunma Sayısı: 8184
CANLI YORUMLAR

GÜNDÜZ İŞTE AKŞAM EVDE

Çalışmayın, çalıştırın...

Çalışırken aynı zamanda annelik görevini yerine getirmek oldukça zor ve yorucu olabiliyor.

Çalışan annelerin rutin görevlerinden bazılarını, aile bireyleri arasında yaptıkları iş bölümü ile paylaşabiliyor.

Bu noktada annelere büyük görev düşüyor. Anneler, ailenin diğer bireylerini “talep eden” tarafından çıkarıp, belli sorumluluklar yükleyerek oyunun bir parçası haline getirebiliyor. 

Temizlik bilincini aşılayın

Eve girdiğiniz andan itibaren bir yandan yemek yetiştirmeye çalışıyor bir yandan da dağınıklık topluyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Etrafın dağınıklığını toplama konusunda mutluka çocuğunuzun ve eşinizin yapabileceği bir şeyler vardır. Onlar yan gelip yatarken, sizin can hıraş bunlarla uğraşmanız adaletsiz bir durum ortaya çıkarıyor. 3 yaşında bir çocuğun bile yapabileceği oyuncak toplama, paltoların asılması gibi basit işleri çocuğunuza yaptırabilir, biraz daha zor olanları eşinize yaptırabilirsiniz.

Eve geldiğinizde herkesten güler yüzle ve nazik bir şekilde paltosunu asmasını, anahtarları yerine koymayı söylerseniz ve bunu tekrarlarsanız, belli bir süre sonra bu işlerin kendiliğinden yapıldığını göreceksiniz.

Belli bir yaşa gelen çocuk, artık üzerini değiştirebilir. Fakat çocuğunuz üzerini değiştirirken, kirli çamaşırlarını kirli sepetine atılması gerektiğini mutlaka ona söyleyin ve bunu benimsemesini sağlayın.

Yataklarını nasıl toplayacaklarını gösterin. Topladıktan sonra yatağı düzeltmeye ve yeniden yapmaya karşı koyun.

Yemek vakti geldiğinde, küçük çocuklar sofra kurmaya yardım edebilir, daha büyük olanlar içecekleri servis edebilirler ve herkes masaya tabakların götürülmesine yardımcı olabilir. 

  • Çocuklara sofrayı toplamayı öğretin, bulaşık makinesini doldurmayı gösterin.
  • Çocuklardan çöpü çıkarmalarını isteyin, onlara çamaşır makinesinin nasıl kullanılacağını öğretin ve temiz kıyafetlerini yerleştirmelerini isteyin.
  • Yardımlarından ne kadar mutlu olduğunuzu göstermek için onlara puanlar verin.

Bunun gibi küçük ama zaman alan işleri çocuğunuza ya da çocuklarınıza yaptırdığınızda, hem vakitten tasarruf yapmış olacaksınız hem de daha küçük yaşlarda sorumluluk almayı öğretecek ve sosyal algılarının da gelişmesine yardımcı olacaksınızdır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YALNIZ ANNELER
YORGUNKEN OYUN OYNAMAK
ÇALIŞAN KADINLAR
EN ÇOK NEDEN ŞİKAYETÇİ?
EMZİRME VE ÇALIŞAN ANNE
NASIL OLACAK BU İŞ?
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
SÜPER ANNE SENDROMU OLMAYIN
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
BEBEK O, ANLAMAZ DEMEYİN
ÇALIŞAN ANNENİN ZORLUKLARI
VİCDAN AZABINI BIRAKIN!
BEBEK GELDİ. PEKİ İŞ?
İŞE DÖNMEDEN CEVAPLAYIN!
ÇALIŞAN ANNE ADAYI
İYİ BESLENMEYE ZAMAN AYIRIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇALIŞAN ANNENİN ZORLUKLARI
GEBELİKTE İŞ YERİ RİS...
ÇALIŞAN ANNELERİN KABUSU
HEM ÇALIŞIYORUM HEM A...
2013 BAROK DESENLERİN YILI
OJENİZ NE RENK OLSUN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :