Okunma Sayısı: 6197
CANLI YORUMLAR

GÜVERCİN GÖĞSÜ HASTALIĞI

Ergenlerin kabusu...

Ergenlik çağındakilerin üstünü çıkarmamasına, kat kat giyinmesine ve karşı cinsle ilişki kuramamasına neden olan kunduracı ve güvercin göğsü hastalıkları kader değil! Yapılacak ameliyatla yeni bir hayata başlanabilir

Halk arasında kunduracı ve güvercin göğsü olarak bilinen göğüs duvarındaki yapı bozuklukları; özellikle buluğ çağındaki gençlerde psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Sabah'tan Esra Tüzün'e, Göğüs ve Akciğer Transplant Cerrahı Dr. Erkan Yıldırım, bu konu hakkında bilgi verdi. 

Göğüs duvarı yapı bozuklukları; pectus excavatum (kunduracı göğsü), pectus carinatum (güvercin göğsü), poland sendromu, sternal defektler (iman tahtasının bozukluğu) ve çok az görülen diğer yapı bozuklukları olarak beş kategoride sınıflandırılıyor. 

Yıldırım, güvercin göğsü ile kunduracı göğsü arasında farkı şöyle anlatıyor: "Göğüs kafesinin içeri doğru çökük olmasına 'kunduracı göğsü' veya 'çökük göğüs' olarak da bilinen, pectus excavatum denir. Göğüs duvarı bozuklukları içinde en sık görülenidir. Güvercin göğsü ise, göğüs duvarının dışa çıkıntı göstermesidir."

"Hayata bile küsebilirler"

Bu bozuklukların kesin sebebinin bilinmediğini söyleyen Yıldırım, "Çocukluk çağında bu rahatsızlık pek sorun oluşturmaz ama yaş arttıkça efor-egzersiz sonrası; yapısı bozulmuş kaburgada ve sol meme bölgesinde ağrı olabilir. Çarpıntı, kalpte ritim bozuklukları ve üfürüm tespit edilebilir. Efor kapasitesi de azalır" dedi. 

Psikolojik yönden kişiyi rahatsız eden bir hastalık olduğunun altını çizen Yıldırım, bu hastalığın kişiye kendini eksik ve çirkin hissettirir, onda öfke yaratarak, yalnızlık hissine kapılıp hayata bile küsebileceğini söylüyor. 

Bu kişilerin hayatlarında ne gibi kısıtlamalar oluyor? 

  • Psikolojik açıdan daha az sosyal olurlar.
  • Karşı cinsle veya arkadaşları ile ilişkileri zayıftır.
  • Havuzda üzerlerini çıkarmaktan çekinirler.
  • Çoğu zaman spor derslerine katılmazlar.
  • Daha ileri durumlarda; evlendikten sonra bile göğsünü eşinden saklayabilir ve dokundurtmak istemeyebilir. 
Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
SPASTİK ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ
"1YAŞI BEKLEMEK BÜYÜK HATA"
HİPERAKTİVİTEYLE MÜCADELE
NASA'NIN YÖNTEMİ ÇÖZER Mİ?
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI
ÇOCUĞUNUZ KUSUYORSA
İSHAL OLABİLİR
ORGANİK ÜRÜNLER SAĞLIKLI MI
NE KADAR GÜVENİLİR
SONBAHARDA ÇOCUK BESLENMESİ
BU GIDALARI EKSİK ETMEYİN
KAHVALTI YAPMAYAN ÇOCUK
OKUL BAŞARISININ YOLLARI
BEBEK BAKICISININ YAŞI
BEBEKLERE UYGUN BAKICI YAŞI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KÜÇÜKLERİN BÜYÜK DERDİ
YENİ NESLİ BEKLEYEN T...
EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI
ÇOCUKLARDA KIŞ HASTAL...
ROBOT SEVGİLİLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :