Okunma Sayısı: 11085
CANLI YORUMLAR

HALI YIKAMANIN PÜF NOKTASI

Nasıl temizleyeceksiniz...

Her ne kadar havalar hala ılık seyretse de kış kapıda. Haliyle kış temizliği de birçok evde başladı belki de başladı bile. Kış temizliği deyince ilk akla gelen halı temizliği ise, kadınların neredeyse kabusu. Son dönemde her ne kadar halı yıkamacılar imdadımıza yetişse de halısını evinde temizlemek isteyenler, halısındaki lekeyi çıkarmaya çalışanlar için bir liste hazırladık. 

Listemiz elbetteki halı temizlemenin püf noktalarına dair. Şimdiden kolay gelsin. 

 • Halıların ömürlerini uzatacak en iyi çare, serilmeleri esnasında takip edilecek yoldur. Halılar serilirken altlarına kalın mukavva bulunmazsa da bir kaç tabaka gazete kağıdı konmalıdır. Bu durum hem halının fazla kirlenmesini önleyecek hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Halıların altındaki kağıtları, büyük temizliklerde değiştirmekte fayda vardır
 • Halınız yağ lekesi olmuşsa hiç üzülmeyin, bildiğimiz, mutfaklarımızda kullandığımız karbonatla bunu temizleyebilirsiniz. Bunun için, damlayan yağın üstüne bol karbonat ekip, biraz ovmak yeter, kuruduktan sonra iyice fırçalayın, lekenin çıktığını göreceksiniz.
 • Lekenin üst yüzeyini mümkün olduğunca bir kaşık veya havlu yardımıyla alın
 • Lekeyi ovalamayın, fazla güç uygulamayın. Temiz bir bezle hafifçe lekeli alandan nemi alın. Ovalamak halı elyaflarına zarar verebilir ve lekenin halının içine işlemesine neden olur. 
 • Lekeli alana sıcak değil ılık su uygulayın ve temizleme bezine leke partiküllerinin geçişi bitene kadar temizleyin.
 • Eğer hala leke görülüyorsa bir deterjan çözeltisi hazırlayın. Bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ile bir kap ılık suyu karıştırın. Çok fazla deterjan kullanmayın, çünkü halıdan bu deterjanı durulamak oldukça zordur. 
 • Deterjan çözeltisini uygulayın. Halıya etki etmesi için 5 dakika çözeltinin leke üzerinde kalmasına izin verin. Daha sonra ılık temiz su ile durulayın. Deterjan tamamen bitene kadar işlemi tekrarlayın. 
 • Lekeli bölge üzerine nemi emebilmesi için beyaz kağıt havlu yerleştirin. Havlunun üzerine ağırlık sağlaması açısından leke yapmayacak cam veya seramik bir obje yerleştirin. Yaklaşık 12 saat bu şekilde bekleyin. 
 • Halı kuruduğunda elektrikli süpürge ile süpürün. 
 • Eğer bu işlemlerden sonra hala leke varsa bunun anlamı lekenin halıya işlediğidir. Buz kalıplarını üzerine koyarak sakızı dondurun. 
 • Daha sonra bir kaşık veya spatula yardımı ile donmuş sakızı kırın. 
 • Parçaları elektrikli süpürgeyle süpürün.
 • Lekeli bölge üzerine nemi emebilmesi için beyaz kağıt havlu yerleştirin. Havlunun üzerine ağırlık sağlaması açısından leke yapmayacak cam veya seramik bir obje yerleştirin. Yaklaşık 12 saat bu şekilde bekleyiniz.
 • Halı kuruduğunda elektrikli süpürge ile süpürünüz.

Halınızı temizlerken kullanabileceğiniz ürünler nasıl temin edeceğinizi düşünüyorsanız bununla ilgili de önerilerimiz elbette var. 

Kuru temizleme akışkanı: Herhangi bir süpermarketten veya satış noktalarından bulabileceğiniz yanıcı olamayan leke temizleyiciler. 

Deterjan çözeltisi: çaykaşığı yumuşak bulaşık deterjanı ile bir kap ılık su karıştırılır. 

Amonyak çözeltisi: 2 çay kaşığı temiz beyaz köpüksüz amonyak ile 4 kap ılık su karıştırılır. 

Sirke çözeltisi: 2 çay kaşığı beyaz şarap ve 4 kap ılık su karıştırılır.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK ODASI GÜNEYE BAKMASIN
AÇIK RENKLE BOYANSIN
ÇOCUKLAR PEPEE İLE UYUYOR
ÇOCUK ODALARI RENKLENİYOR
KARİZMATİK VE SADE
HAAZ, YENİNİN ÖTESİNDE
ÇOCUĞUNUZUN HAYAL ODASI
GERÇEĞE NE KADAR YAKIN?
BATTANİYE ZAMANI...
SADECE ÜŞÜDÜĞÜNDE DEĞİL...
BİRKAÇ KÜÇÜK İPUCU
EVDE ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK
KENDİNE AŞIK EDEN CAMLAR
BÜTÜN ESERLER BİR TANE!
SİHİR'Lİ İTALYAN ŞIKLIĞI
2012'DE OFİSLERDE!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZ GELDİ EVLER ŞENLENDİ
YATAK ODANIZ İÇİN 25 ÖNERİ
MEKANLARDA YENİ TREND
YILBAŞI AĞACINIZ HAZIR MI
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :