Okunma Sayısı: 10197
CANLI YORUMLAR

HAMİLE KALMAYA ÇALIŞMAK STRESE NEDEN OLMAMALI

Kısırlık tedavisinin başarısız olmasında stresin payı var mı?

 

Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, bir rahatlasalar her şey hallolacak mı aslında? Başka bir deyişle stresten arınmak hamile kalma şansını arttırıyor mu? Uzmanlar yoğun stresle başarısız bir şekilde sonuçlanan kısırlık tedavisi arasında bir bağ olmadığı görüşündeler. O zaman kadınlar yogayla, meditasyonla uğraşmayı bırakmalı mı?

Stresin doğurganlığa etkisi üzerine yıllardır süregelen bir tartışma var: 60’larda kısırlık sorunu yaşayan kadınlara “sadece rahatlaması” ya da eşlerini alıp “ikinci bir balayına çıkmaları” önerilirdi. Sorumluluk, doktordan çıkıp kadının kendisine yüklenince durum kadınlar için iyice sinir bozucu oluyordu. Dahası, kısırlık sorununun hemen hemen yarı faktörü erkek olduğu halde kadınlara kendi stres seviyelerini kontrol etmeleri gerektiği söylenmesi biraz aşağılayıcıydı.

 

Tıp ilerleyip bilim insanları kısırlığın ardındaki fizyolojik nedenleri teşhis etmeye başladıkça “rahatlama” üzerine verilen tavsiyeler de azaldı. Teknolojik gelişmeler sayesinde kısırlık tedavisi sonucunda hamile kalan kadınlarda artış oldu. Her ne kadar halen halk arasında stres kısırlık nedeni olarak görülse de uzmanların kanaati; kısırlığın stresten kaynaklandığı değil de oluşan streste kısırlığın bir etkisi olabileceği yönünde.   

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar, kısırlık sorunu yaşayan kadınların herhangi bir kanser, AIDS ya da kalp hastasıyla aynı derecede stres yaşadığını ortaya çıkardı. Ayrıca kısırlık tedavisi gören çiftlerin % 30’unun işin psikolojik yükünü taşıyamayıp tedaviyi yarıda bıraktığı görülüyor. Bu durumda kısırlık tedavisi gören kadınların stres yaşadıklarına şüphe yok. Peki kısırlık tedavisinin başarısız olmasında stresin payı var mı?

 

Kısırlık tedavisi kapsamında, ilaç tedavisinin yanı sıra beden-zihin programlarına alınan kadınlarda hamile kalma oranının yalnızca ilaç tedavisi alanlara kıyasla bariz bir şekilde fazla olduğu belirtiliyor.  

O hâlde tüm bunlar bizi nasıl bir sonuca getiriyor? Stresle kısırlık arasında direkt bir bağ kurulabilir mi bilinmez ama kısırlık tedavisi görüp her türlü imkandan yararlanan, eşiyle beden-zihin programlarına katılan kadınlarda stresin azaldığı biliniyor.

Neticede; ne olursa olsun, hayatın keyfine bakmalı çünkü stres yönetimi tamamen sizin elinizde!

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ
FİZYOTERAPİ ETKİLİ MİDİR?
BENİ İHMAL EDİYORSUN
HAMİLESİN VE DUYGUSALSIN!
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
PCHR HORMONUYLA ANLAŞILIYOR
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
DOĞUMDAN SONRA SPOR?
ÖDEMİ ATMANIN EN İYİ YOLU
EMZİRMEK NEDEN ÖNEMLİ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ
GEBELİKTE DİŞ SAĞLIĞI
ANNE VE BEBEK İÇİN ÖNEMLİ
LOHUSALIKTA DEPRESYON
DOKUZ AYIN ARDINDAN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YENİ VÜCUT, YENİ KİMLİK
"BEBEĞİMİN BABASI KİM"
GEBELER DE YOLA ÇIKABİLİR!
DOĞUM ÖNCESİ KAYGILAR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :