Okunma Sayısı: 10460
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİK ÖNCESİ

Down sendromunu araştırın

Özürlü  veya hasta çocuk doğumları aileye büyük bir psikolojik ve ekonomik yük getirmektedir.  Bu nedenle risk yüksek, söz konusu hastalık ciddi türden ise, anne-babalar başka çocuk yapmaktan kaçınabilirler.  Oysa, sözkonusu hastalığın gebelik sırasında tanısının konabilmesi (prenatal tanı) ve fetusun hasta olduğu durumlarda gebeliğin sonlandırılabilmesi olanağı, ailelerin sağlıklı çocuk sahibi olabilmek için yeni gebelikleri göze almalarını sağlar.

Her gebelikte Down sendromlu çocuk doğurma riski yaklaşık 750:1’dir

35 yaş ve üzerinde olan, daha önce böyle bir çocuk doğuran ya da üçlü testte riski yüksek bulunan annelerin Down sendromlu çocuk doğurma riski daha yüksektir.

Serbest trizomili bir çocuktan sonra doğacak çocuklar için Down sendromu riski önemli oranda artmaz (%1.4). Ancak translokasyon tipi Down sendromunda, anne veya babanın taşıyıcı olma olasılığı vardır. Bu nedenle bu tipteki bebeklerin anne ve babalarının da kromozomlarına bakmak gerekir. İkisinden birinde taşıyıcılık saptanırsa,    ileride doğacak bebeklerin de aynı şekilde Down sendromlu olma olasılıkları artmıştır (%5-10).

Bu riskler, tarama testleri ve prenatal tanı konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen ailelerin yeni bir gebelikten önce Tıp Fakültelerinde Genetik danışmanlık hizmeti veren Genetik bölümlerine başvurmaları gerekir. Genetik danışmanlık ile, genetik hastalıklar için genel topluma oranla “yüksek risk” taşıyan aileler saptanır, yineleme riskleri belirlenir ve aileye durum hakkında ayrıntılı bilgi verilerek “doğum öncesi” tanı testlerinden yararlanmaları sağlanır.

Down sendromu için tarama testleri

Toplumda her yaş grubunda 1:750 oranında görülen Down sendromu için hangi gebeliğin  riskinin  arttığını  saptamak amacıyla,  toplum taramaları amacı ile  bazı testler yapılmaktadır.

Ultrason incelemesi: Down sendromlu fetuslarda görülebilen bazı anomaliler (kalp, mide, böbrek anomalileri, kısa femur, ense kalınlığı gibi) yönünden fetusun taranmasına yönelik bir tarama yöntemidir. Ancak  ultrasonda fetusun normal görünmesi Down sendromunu dışlamadığı gibi bu tip bir anomali saptanması da  Down sendromu tanısını koydurmaz.  

Biokimyasal testler

Üçlü test Gebeliğin 15-20. haftaları arasında anne kanında, alfa feto protein, koryonik gonadotropin ve serbest östriyol değerlerinin anne yaşı ile birlikte değerlendirilmesi ile anne adayının kişisel riskinin belirlenmesidir.  Bu tarama testi  de bebeğin hasta veya sağlıklı olduğunu kesin olarak söylemez ancak  bu değerlere bakılarak hesaplanan riskin yüksek (1:250’den fazla) bulunması durumunda kesin tanı testi olan fetal kromozom analizi önerilir.

İlk Trimester tarama testi:

10-14 gebelik haftası tarama testidir.

Ultrasonla fetusun ense kalınlığının ölçülmesinin ardından alınan anne kanında bakılan bazı hormon değerleri bir bilgisayar programında hesaplanarak, fetusun Down sendromlu olma riski hesaplanır. Bu risk 1/300’den fazla ise kesin tanı için  fetal kromozom analizi önerilir.

Down sendromu için prenatal tanı testi

Down Sendromu için artmış risk taşıyan gebeliklerde (ileri anne yaşı, daha önceki çocuğunda Down sendromu saptananlar ya da biyokimyasal testlerde riski yüksek bulunanlar) bebeğe ait dokularda kromozom analizi yapılmalıdır. 

 

Prof.Dr.Memnune Apak

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EGZAMA TETİKLEYİCİLER
TEDAVİYİ ETKİLİYOR
İŞİNİZİ SEVİYOR MUSUNUZ?
O HALDE DİKKATLİ OLUN
ŞİFRENİZİ UNUTUYORSANIZ
DUYGULARINIZI KULLANIN
BENLER MASUM OLMAYABİLİR
DÜZENLİ TAKİP ŞART
ZAYIFLAMA MİTLERİ YIKILDI
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR
FIRÇALAMAK YETMEZ
BİLGİSAYAR KULLANICILARI
BU HABERİ DİKKATLİ OKUYUN!
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
35 YAŞ ÜSTÜNDE DAHA SIK
YENİ YILDA, YENİ BEN
DİYENLERE, ESTETİK ÖNERİLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
HAMİLELİKTE ÇATLAKLARA SON
ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN
ULTRASONDA BEBEĞİN GE...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012 YILINA DAMGA VURAN
EN İYİ YAZ KOKULARI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :