Okunma Sayısı: 15609
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE ALERJİ

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıkların başında geliyor

 

 

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklarınbaşında geliyor, hamilelerin yüzde 20’sinde alerji görülür. Bu tür alerjikhastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Nezle, gıda ve ilaç alerjileri, astım veaşırı hassasiyet.

Nelere Dikkat Etmeli?

·        Herhangi bir alerji tanısında anne ve bebeğinsağlığı açısından katı bir diyet kısıtlamasından kaçınmalı.

·        Deri testleri, besin testleri gibi alerjitestleri anne adayında ciddi reaksiyonlara neden olabileceği için doğumdansonraya ertelenmelidir.

·        Alerjisi olan anne adayları, özellikle astımriski açısından hayvan tüyü, toz, sigara dumanı temasından mümkün olduğuncakaçınmalıdır.

·        Hamileliğin ilk üç ayında ilaç tedavisindenkaçınılmalıdır.

·        Viral ve bakteriyel solunum enfeksiyonlarındankorunmalı ve hasta olan kişilerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Alerji Aşıları

Aşılama tedavisine hamilelik döneminde başlanması tavsiye edilmez.Öncesinde başlanmış olan bir tedavi varsa bir alerji uzmanının kontrolündedevam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken husus doz artırımınındurdurulmasıdır. Bebek doğana kadar sabit dozda devam edilmelidir. Dikkatedilmesi gereken en önemli husus ise alerji yapması olası unsurlardan korunmak,kişinin alerjenlerden uzak durmasıdır.

Anaflaksi Nedir?

Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan ve acilen tedavi edilmezse ölümcülolabilen bir hastalıktır. Arı sokması, penisilin gibi bir ilacın damardanverilmesi gibi nedenlerle yüzde, dudakta, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma,ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, nefes darlığı, hırıltılısolunum, terleme, tansiyon düşmesi, ateş, kalpte ritim bozukluğu, morarma,kusma, ishal, havale, solunum durması ve ölüm gibi riskler taşır.

Böyle bir durumda hasta hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunagötürülmelidir. Alerjik bünyesi olduğu bilinen kişilerin hastane dışındaenjeksiyon yaptırmaması, kimi  tektileryapılırken durumunu belirtmesi, arı sokmasına karşı kendisini koruması vealerjenlere karşı dikkatli davranması son derece önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAHATSIZ EDİCİ BİR SORU AMA
MÜDAHALESİZ DOĞUM
DOĞUM AKADEMİSİ AÇILDI
HAMİLELİKTE BEL AĞRISI
KURTULMANIN YOLLARI
GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ
FİZYOTERAPİ ETKİLİ MİDİR?
Prof. Dr. Aktuğ Ertekin
GEBELİKTE TANSİYON YÜKSEKLİ
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
HAMİLE OLMANIN İYİ TARAFLARI
EVET SADECE ŞİŞ AYAKLARDAN İBARE...
ERKEN DOĞUM
BELİRTİ VE NEDENLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ
ERKEN DÜŞÜK SEBEBİ
HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR
HAMİLELER ORUÇ TUTMALI MI?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
OJENİZ NE RENK OLSUN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :