Okunma Sayısı: 15499
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE ALERJİ

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıkların başında geliyor

 

 

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklarınbaşında geliyor, hamilelerin yüzde 20’sinde alerji görülür. Bu tür alerjikhastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Nezle, gıda ve ilaç alerjileri, astım veaşırı hassasiyet.

Nelere Dikkat Etmeli?

·        Herhangi bir alerji tanısında anne ve bebeğinsağlığı açısından katı bir diyet kısıtlamasından kaçınmalı.

·        Deri testleri, besin testleri gibi alerjitestleri anne adayında ciddi reaksiyonlara neden olabileceği için doğumdansonraya ertelenmelidir.

·        Alerjisi olan anne adayları, özellikle astımriski açısından hayvan tüyü, toz, sigara dumanı temasından mümkün olduğuncakaçınmalıdır.

·        Hamileliğin ilk üç ayında ilaç tedavisindenkaçınılmalıdır.

·        Viral ve bakteriyel solunum enfeksiyonlarındankorunmalı ve hasta olan kişilerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Alerji Aşıları

Aşılama tedavisine hamilelik döneminde başlanması tavsiye edilmez.Öncesinde başlanmış olan bir tedavi varsa bir alerji uzmanının kontrolündedevam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken husus doz artırımınındurdurulmasıdır. Bebek doğana kadar sabit dozda devam edilmelidir. Dikkatedilmesi gereken en önemli husus ise alerji yapması olası unsurlardan korunmak,kişinin alerjenlerden uzak durmasıdır.

Anaflaksi Nedir?

Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan ve acilen tedavi edilmezse ölümcülolabilen bir hastalıktır. Arı sokması, penisilin gibi bir ilacın damardanverilmesi gibi nedenlerle yüzde, dudakta, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma,ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, nefes darlığı, hırıltılısolunum, terleme, tansiyon düşmesi, ateş, kalpte ritim bozukluğu, morarma,kusma, ishal, havale, solunum durması ve ölüm gibi riskler taşır.

Böyle bir durumda hasta hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunagötürülmelidir. Alerjik bünyesi olduğu bilinen kişilerin hastane dışındaenjeksiyon yaptırmaması, kimi  tektileryapılırken durumunu belirtmesi, arı sokmasına karşı kendisini koruması vealerjenlere karşı dikkatli davranması son derece önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GEBELİK DİYABETİNE DİKKAT
BEBEK KRİZE GİRMESİN
KARİYER VE ANNELİK ARASINDA
DOĞRU ZAMAN SEÇİMİ!
HAMİLELİKTE ŞEKER HASTALIĞI
YİNE VE YİNE EGZERSİZ!
DOĞUMDAN SONRA SPOR?
ÖDEMİ ATMANIN EN İYİ YOLU
HAMİLELİKTE İLK YARDIM
YAPILMASI GEREKENLER...
HAMİLELİK İÇİN 22 SEBEP
ERKEN DOĞUMU TETİKLEMEYİN
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
NEDEN KORKULUR?
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YENİ HAYATA RAHAT UYKU
HAMİLELİKTE RAHİM AĞRISI
GEBELİKTE EGZERSİZ YAPMALI
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :