Okunma Sayısı: 14857
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE ALERJİ

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıkların başında geliyor

 

 

Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan rahatsızlıklarınbaşında geliyor, hamilelerin yüzde 20’sinde alerji görülür. Bu tür alerjikhastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Nezle, gıda ve ilaç alerjileri, astım veaşırı hassasiyet.

Nelere Dikkat Etmeli?

·        Herhangi bir alerji tanısında anne ve bebeğinsağlığı açısından katı bir diyet kısıtlamasından kaçınmalı.

·        Deri testleri, besin testleri gibi alerjitestleri anne adayında ciddi reaksiyonlara neden olabileceği için doğumdansonraya ertelenmelidir.

·        Alerjisi olan anne adayları, özellikle astımriski açısından hayvan tüyü, toz, sigara dumanı temasından mümkün olduğuncakaçınmalıdır.

·        Hamileliğin ilk üç ayında ilaç tedavisindenkaçınılmalıdır.

·        Viral ve bakteriyel solunum enfeksiyonlarındankorunmalı ve hasta olan kişilerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Alerji Aşıları

Aşılama tedavisine hamilelik döneminde başlanması tavsiye edilmez.Öncesinde başlanmış olan bir tedavi varsa bir alerji uzmanının kontrolündedevam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken husus doz artırımınındurdurulmasıdır. Bebek doğana kadar sabit dozda devam edilmelidir. Dikkatedilmesi gereken en önemli husus ise alerji yapması olası unsurlardan korunmak,kişinin alerjenlerden uzak durmasıdır.

Anaflaksi Nedir?

Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan ve acilen tedavi edilmezse ölümcülolabilen bir hastalıktır. Arı sokması, penisilin gibi bir ilacın damardanverilmesi gibi nedenlerle yüzde, dudakta, dilde, boğazda aniden şişme, tıkanma,ciltte solukluk, kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklıklar, nefes darlığı, hırıltılısolunum, terleme, tansiyon düşmesi, ateş, kalpte ritim bozukluğu, morarma,kusma, ishal, havale, solunum durması ve ölüm gibi riskler taşır.

Böyle bir durumda hasta hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunagötürülmelidir. Alerjik bünyesi olduğu bilinen kişilerin hastane dışındaenjeksiyon yaptırmaması, kimi  tektileryapılırken durumunu belirtmesi, arı sokmasına karşı kendisini koruması vealerjenlere karşı dikkatli davranması son derece önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOĞUMDA NEFES TEKNİKLERİ
İŞTE ALIŞTIRMALAR...
HAMİLELİKTE
SAÇ DÖKÜLMESİ
GEBELİKTE DİŞ SAĞLIĞI
ANNE VE BEBEK İÇİN ÖNEMLİ
KADINLARIN EN BÜYÜK KABUSU
TEKNOLOJİ İLE KURTULUYORUZ
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
HAMİLE OLMANIN İYİ TARAFLARI
EVET SADECE ŞİŞ AYAKLARDAN İBARE...
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR KİLO ALMALISINIZ?
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
MÜMKÜN MÜ, RİSKLERİ NELER?
HAMİLELİKTE BEL AĞRISI
KURTULMANIN YOLLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE BEL AĞRISI
RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYULARI
HAMİLELİKTE SİGARA İÇMEYİN
HAMİLELİKTE KARIN SARKMASI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :