Okunma Sayısı: 8157
CANLI YORUMLAR

HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR

Toksoplazmaya karşı tedbir

Evlerinde kedi besleyen çiftler, bebek yapmaya karar verdiklerinde hem kendi sağlıklarından hem de doğacak bebeklerinin sağlığından endişe edip, paniğe kapılarak biricik dostlarını birilerine vermeyi düşünebiliyorlar. Toksoplazma tedavisi elbette uzman doktorların alanına giriyor ancak bebek bekliyorsanız ve kediniz varsa toksoplazmaya karşı alabileceğiniz birtakım önlemler var. Veteriner Hekim Engin Erbaş, nasıl tedbir alabileceğinizi anlatıyor: 

"İnsanların hamilelelik döneminde en çok korktuğu şeylerden biri de toksoplazmadır. Toksoplazmanın sebebi, toksoplazma gondii dediğimiz bir protozoondur. Bu parazit, kedilerin dışkısıyla beraber dışarı çıktığında ve sindirim yoluyla insanlar tarafından alındığında ciddi problemler doğurur. Özellikle hamilelik döneminde düşüklere ve bebeklerde birtakım problemlere yol açabilir. 

Burada yapılacak şey çok basittir: öncelikle kedimize ya da kedilerimize test yaptırmamız gerekir. Çıkan sonuç, onlarda da negatifse düzenli olarak parazit tedavisi, parazit muayenesi yaptırmamız gerekir. Pozitif çıktığında biraz daha temkinli yaklaşmamız lazım.

Tabii ki kedimizi sokağa atacak ya da birilerine verecek değiliz. Hijyen koşullarına dikkat edeceğiz, parazit tedavilerini sektirmeden yaptıracağız. Kedimizin tuvaletini temizlerken eldiven kullanmamız; hatta gerekiyorsa birilerinden yardım alabiliriz. Bunun dışında korkmamız gereken bir durum yoktur."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
HAMİLELİKTE DİYABET
BUNLARA DİKKAT EDİN
Prof. Dr. Aktuğ Ertekin
GEBELİKTE TANSİYON YÜKSEKLİ
SONBAHAR GRİBİN HABERCİSİ
ANNE ADAYLARI DİKKAT
HAMİLELİKTE SİGARA İÇMEYİN
İŞTE BEBEĞE ZARARLARI
KARİYER VE ANNELİK ARASINDA
DOĞRU ZAMAN SEÇİMİ!
GEBELİKTE EGZERSİZ ÖNEMLİ
FİZYOTERAPİ ETKİLİ MİDİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE BAKIM ŞART
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
HAMİLELERE YAZ REHBERİ
HİPOTİRODİ MİSİNİZ?
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :