Okunma Sayısı: 8421
CANLI YORUMLAR

HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR

Toksoplazmaya karşı tedbir

Evlerinde kedi besleyen çiftler, bebek yapmaya karar verdiklerinde hem kendi sağlıklarından hem de doğacak bebeklerinin sağlığından endişe edip, paniğe kapılarak biricik dostlarını birilerine vermeyi düşünebiliyorlar. Toksoplazma tedavisi elbette uzman doktorların alanına giriyor ancak bebek bekliyorsanız ve kediniz varsa toksoplazmaya karşı alabileceğiniz birtakım önlemler var. Veteriner Hekim Engin Erbaş, nasıl tedbir alabileceğinizi anlatıyor: 

"İnsanların hamilelelik döneminde en çok korktuğu şeylerden biri de toksoplazmadır. Toksoplazmanın sebebi, toksoplazma gondii dediğimiz bir protozoondur. Bu parazit, kedilerin dışkısıyla beraber dışarı çıktığında ve sindirim yoluyla insanlar tarafından alındığında ciddi problemler doğurur. Özellikle hamilelik döneminde düşüklere ve bebeklerde birtakım problemlere yol açabilir. 

Burada yapılacak şey çok basittir: öncelikle kedimize ya da kedilerimize test yaptırmamız gerekir. Çıkan sonuç, onlarda da negatifse düzenli olarak parazit tedavisi, parazit muayenesi yaptırmamız gerekir. Pozitif çıktığında biraz daha temkinli yaklaşmamız lazım.

Tabii ki kedimizi sokağa atacak ya da birilerine verecek değiliz. Hijyen koşullarına dikkat edeceğiz, parazit tedavilerini sektirmeden yaptıracağız. Kedimizin tuvaletini temizlerken eldiven kullanmamız; hatta gerekiyorsa birilerinden yardım alabiliriz. Bunun dışında korkmamız gereken bir durum yoktur."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOĞUMDA NEFES TEKNİKLERİ
İŞTE ALIŞTIRMALAR...
NE ZAMAN HASTANEYE GİDİLİR?
DOĞUM BELİRTİLERİ NELER?
HAMİLEYKEN YORGUNLUK
SÜREKLİ UYKUNUZ MU VAR?
HAMİLELİKTE İLK YARDIM
YAPILMASI GEREKENLER...
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
HAMİLEYKEN NASIL YATMALI
UYGUN POZİSYON NASIL OLMALI
HASTANE ÇANTASI
DOĞUM VALİZİ HAZIRLIĞI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ULTRASONDA BEBEĞİN GE...
HAMİLELİKTE DİŞ SAĞLIĞI
HAMİLELİKTE DİYABET
HAMİLELİKTE BİTKİSEL ...
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :