Okunma Sayısı: 8268
CANLI YORUMLAR

HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR

Toksoplazmaya karşı tedbir

Evlerinde kedi besleyen çiftler, bebek yapmaya karar verdiklerinde hem kendi sağlıklarından hem de doğacak bebeklerinin sağlığından endişe edip, paniğe kapılarak biricik dostlarını birilerine vermeyi düşünebiliyorlar. Toksoplazma tedavisi elbette uzman doktorların alanına giriyor ancak bebek bekliyorsanız ve kediniz varsa toksoplazmaya karşı alabileceğiniz birtakım önlemler var. Veteriner Hekim Engin Erbaş, nasıl tedbir alabileceğinizi anlatıyor: 

"İnsanların hamilelelik döneminde en çok korktuğu şeylerden biri de toksoplazmadır. Toksoplazmanın sebebi, toksoplazma gondii dediğimiz bir protozoondur. Bu parazit, kedilerin dışkısıyla beraber dışarı çıktığında ve sindirim yoluyla insanlar tarafından alındığında ciddi problemler doğurur. Özellikle hamilelik döneminde düşüklere ve bebeklerde birtakım problemlere yol açabilir. 

Burada yapılacak şey çok basittir: öncelikle kedimize ya da kedilerimize test yaptırmamız gerekir. Çıkan sonuç, onlarda da negatifse düzenli olarak parazit tedavisi, parazit muayenesi yaptırmamız gerekir. Pozitif çıktığında biraz daha temkinli yaklaşmamız lazım.

Tabii ki kedimizi sokağa atacak ya da birilerine verecek değiliz. Hijyen koşullarına dikkat edeceğiz, parazit tedavilerini sektirmeden yaptıracağız. Kedimizin tuvaletini temizlerken eldiven kullanmamız; hatta gerekiyorsa birilerinden yardım alabiliriz. Bunun dışında korkmamız gereken bir durum yoktur."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
RAHAT BİR HAMİLELİK
HAMİLELİKTE ZAMAN ZAMAN YORGUN V...
ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN
SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
YENİ ANNE OLANLAR
KİLOLARINI DERT ETMESİNLER
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR KİLO ALMALISINIZ?
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
PCHR HORMONUYLA ANLAŞILIYOR
GEBELİK DİYABETİNE DİKKAT
BEBEK KRİZE GİRMESİN
ERKEN DOĞUM
BELİRTİ VE NEDENLERİ
HAMİLELİKTE VUCUT
SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
HAMİLELİKTE KALSİYUM
NE KADARI İHİTAÇ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİK HASTALIKLARI:...
BENİ İHMAL EDİYORSUN
HAMİLELİKTE ALKOL TÜKETİMİ
HAMİLELİKTE KİLO ARTIŞI
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :