Okunma Sayısı: 8713
CANLI YORUMLAR

HAYATLA NASIL BAŞA ÇIKIYOR?

Çocuğunuzu hazırlayın...

Büyümelerinin bir parçası olarak çocuklar, normal gelişim aşamalarını tek başlarına geçirmezler. Çocuk, yaşamdaki sıradan ve sıra dışı olaylardan çok fazla etkilenebilir. Bu olayların bir kısmı tabii ki önceden tahmin edilemeyecek şeyler olduğu için, davranışlarında sizin de gözlemleyeceğiniz kimi zaman karmaşık değişiklikler meydana getirecektir.

Çoğumuz yaşadıklarımızdan yola çıkarak bizim ve çocuklarımızın davranışları üzerinde negatif etkiler bırakmış ya da hâlihazırda bırakmaya devam eden olayların bir listesini oluşturabiliriz. Eğer bir yetişkin olarak sizi bile etkileyen bir olay yaşadıysanız, hiç şüphesiz ki çocuğunuzun bundan hayli hayli etkilenmiştir. Ancak aile içinde sorunlar ve tartışmalar yaşayan anne babalar, genelde neler olup bittiğini çocuklarının ‘bilmediğini’, ‘ilgilenmediklerini’ ya da ‘anlamadıklarını’ söylerler.  Ama çoğu zaman bu doğru değildir, çünkü çocuklar her şeyi bilirler. 

Bu farkında olma durumunun tam olarak kaç yaşında ortaya çıktığını belirtmek çok zor. Ancak benim görüştüğüm anne babalar arasında, bebeklerinin belli durumlarda sakinleşemediğine inanan ve çocuklarının dili daha iyi anlamaya başladıkları iki yaşından itibaren konuşmalar içindeki küçücük farklılıkları bile anladıklarını söyleyenler var. Artık konuşulanları anlamasının çocuğunuzun üzerinde etkileri olacaktır. Örneğin anladığı şey nedeniyle daha sessiz ya da daha dikkat çekici davranması gerektiğini düşünmeye başlıyor olabilir. Buna rağmen bazı anne babalar, çocuklarının etrafında olup bitenden habersiz ve son derece masum bir şekilde yaşadığını düşünmeyi tercih eder; böylelikle, onların mücadele ettiğini bilmenin getireceği acıdan kendilerini korumaya çalışırlar.

Ancak gerçek şu ki, çocuklar olaylar arasındaki bağlantıları muhteşem bir biçimde kurar ve her değişen durumu kavrarlar. Aslında birçok çocuk, neler olup bittiğini bilmiyormuş gibi davranmanın baskısını üzerinde hisseder. Üstelik bunu da bizim, yani anne babalarının iyiliği için yaparak bu davranışı bir tür bizimle ilgilenmek olarak algılarlar. Öte yandan bir çocuğun bilmezden geleceği olayların da bir sınırı vardır. Çocuk, sonunda daha fazla rol yapacak gücü kendisinde bulamadığında, bastırdığı duygularını genelde huysuzlukla ya da karşı gelerek dışa vuracaktır.

Çocuğunuzu değişim için hazırlayın

Çocuklar da birer birey olduğu için, karşı karşıya kaldıkları durumları farklı biçimlerde karşılayıp aşacaklardır. Birçok çocuk, değişime ayak uydurabilmek için çok daha fazla hazırlığa ihtiyaç duyabilir, ama maalesef hayat her zaman sürprizlerle doludur. Yine de taşınma, yeni bir kardeşinin olması, ayrılık ya da boşanma gibi değişikliklere karşı onu hazırlama şansınız varsa, bunun için göstereceğiniz her türlü çaba büyük önem taşır. Şayet böyle yapmadan olayları hasıraltı edip sonraya ertelerseniz, sorunlar ortaya çıktığında, onu desteklemek ve sorunların hemen üstesinden gelmek için üzerinize düşen görevin en iyisini ortaya koymakta bir hayli zorlanabilirsiniz.

Dolayısıyla bu davranışınızı fark etmeye ve önünüzde olan bitene bir adım uzaktan bakıp bakamadığınızı anlamaya çalışın. Örneğin eve yeni bir bebeğin geldiği bir durumu ele alırsak, yaşam şeklinizi değiştirecek bu ve buna benzer olaylarla ilgili insanların yaptıkları büyük hazırlıkları bir düşünün.

Hayatın inişleri ve çıkışları olduğu bir gerçektir. Dolayısıyla bu tür şartlar, anne babaların ve benzer bir biçimde de çocukların kararlılıklarının test edildiği zamanlardır. İnsanın yaşamını değiştiren ve sıklıkla yaşanan olayların birkaçını tespit ederek, çocuklar ve elbette anne babalar üzerindeki olası etkilerini ve nasıl başa çıkılabileceğini belki de başımıza gelmeden önce düşünmeye başlayabiliriz. 


 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ONU SEVERKEN TUTARLI OLUN
ANNE-BABANIN UYUMU ÖNEMLİ
BASİT MUTFAK TÜYOLARI
YOK YOK! BAYILACAKSINIZ...
İKİZLER BURCU ÇOCUĞU
HIZLI VE BECERİKLİ
DAVRANIŞLAR SİZİ ÜZMESİN
BASKILAR ALTINDA İDARE EDİN
YATAĞIN HANGİ TARAFI
ZAFER KADINLARIN
REÇETELER  ÜCRETLİ OLUYOR
3 TL'Yİ VEREN REÇETEYİ ALIR
DÜĞÜN ÖNCESİ KRİZLER
AİLELERLE ARAYI BOZMAYIN
KALABALIK ÖNÜNDE KONUŞAMAMA
2 YAŞA YOLCULUK MU VAR?
YALNIZ BİR ANNEYSENİZ
VE ZORLUK YAŞIYORSANIZ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
3 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
KURBAN KESİMİNİN
OYUNUN GÜCÜ
ARKADAŞI VAR MI?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :