Okunma Sayısı: 8723
CANLI YORUMLAR

İLERİ YAŞTA ANNELİK MÜMKÜN

Tüp bebekte yeni yöntem

Klinik bir denemenin sonuçları, yeni bir kromozom tarama yönteminin tüp bebek uygulamalarında ileri yaşta anne olmak isteyenlerin hamile kalma olasılığını artırdığını gösteriyor.

ABD'nin San Diego kentinde yapılan Amerikan Üreme Sağlığı Derneği (ASRM) Kongresi'nde sunulan klinik denemenin sonuçlarının, yeni bir kromozom tarama yönteminin tüp bebek uygulamasıyla ileri yaşta anne olmak isteyen kadınların hamile kalma olasılığını artırdığını gösterdiği bildirildi.

ART Tıp Merkezi ve Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Senai Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, ileri yaştaki kadınlarda tüp bebek başarısını artıran yönteme ilişkin bilgi verdi.

Bu yeni teknikte, tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyoların öncelikle Genişletilmiş Kromozom Taraması (CCS) yöntemiyle önemli kromozom anomalilerin saptanması için test edildiğini belirten Aksoy, bunun için embriyolardan yaklaşık 100 hücreden oluştukları blastokist evresinde numuneler alındığını anlattı.

CCS'nin, embriyoların her birinde anne ve babadan 23'er olmak üzere toplam 46 normal kromozom olup olmadığını test ettiğini aktaran Aksoy, genetik olarak normal olan embriyoların anne rahmine transfer edilmeden önce, sonradan çözülmek üzere 1-2 ay boyunca dondurulmuş olarak saklandığını ifade etti.

"TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANINI ARTIRIYOR"
Bu saklama döneminin, kadının tüp bebek tedavisi nedeniyle bozulan hormonal dengesinin normale dönmesine zaman tanıdığını belirten Aksoy, şunları kaydetti: ''60 hasta üzerinde yapılan randomize kontrollü bir denemede, bu yeni teknik ile embriyo kalitesinin sadece mikroskop altındaki görüntülerine bakılarak belirlendiği standart embriyo tarama yöntemi karşılaştırıldı. Araştırmacıların ifadesine göre CCS tekniği, yaşları 38-42 arasında değişen bir grup hastanın hamilelik başarı oranlarını yüzde 33'ten yüzde 61'e çıkardı. Ayrıca araştırmacılar, CCS ile taranan embriyoların transfer edildiği kadınların hiçbirinin ilk 3 ayda düşük yapmadığını, standart tarama ile test edilen embriyoların transfer edildiği 30 kadının ise 6'sının ilk 3 ayda düşük yaptığını belirtti.''

Bu çalışmaya göre, 38-42 yaşları arasındaki bir kadının embriyosu normal kromozom sayısına sahipse, hamilelik başarı oranının kadının yaşına bağlı olmadığını bildiren Aksoy, şu bilgiyi verdi: ''Yani 32 yaşında bir kadının hamilelik başarı oranı ile aynı orana sahip (yüzde 60). Kadının yaşı ilerledikçe, anormal sayıda kromozoma sahip bir embriyo üretme (anöploidi adı verilen bir durum) olasılığı artmaktadır. 40 yaşına geldiğinde bir kadının embriyolarının yüzde 75'i anöploiddir ve bu durum düşük yapma olasılığını artırdığı gibi doğacak çocuklarda Down Sendromu gibi kromozom anomalilerinin ortaya çıkma riskini de artırmaktadır.''

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELER BUNLARI YAPAMAZ!
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
HAMİLELİKTE 36. HAFTA
BEBEĞİNİZİN YERİ DARALIYOR
HAMİLELİKTE 34. HAFTA
DİNLEDİĞİ MÜZİK?
GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON
RİSK FAKTÖRÜNÜ TANIYALIM
HAMİLELİKTE GÖRÜLEN RÜYALAR
TATSIZ OLABİLİR, PANİK YOK
BEBEĞİNİZ ŞİŞMAN OLMASIN
İŞTE BESLENME PROGRAMI!
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
HAMİLELİKTE EGZERSİZ
SAKİN SAKİN, YAVAŞ YAVAŞ
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR KİLO ALMALISINIZ?
BOYUT'TAN GÖRSEL BİR REHBER
BAŞUCU KİTABINIZ: HAMİLEYİM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE STRESİ AR...
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
HAMİLELİKTE EGZERSİZ
HAMİLE KALMAYA ÇALIŞM...
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :