Okunma Sayısı: 10450
CANLI YORUMLAR

İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI

Çalışan anneler de yapar!

Aslına bakarsanız çocuğunuzun okul hayatıyla ilgilenmenizin ÇOK fazla yolu vardır. Genel olarak okullar, anne babalardan gelebilecek tüm yardım ve ilgiyi takdirle karşılarlar; dolayısıyla aşağıda görebileceğiniz etkinliklerinden bazılarına katılmak için zaman ayırmaya çalışın:

Veli toplantıları

Okulda neler olup bittiğini anlamak için harika bir yoldur. Hem okulun genel işleyiş biçimini hem de çocuğunuzun durumunu ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca müfredatın, sizin okul hayatınızdan sonra ne gibi değişiklikler yaşadığını görmeye de yarayabilir.

Oyun ve konserler

Eğer çocuğunuz okulda bir piyese veya koroya katılıyorsa, onu izlemek için mutlaka vakit ayırın; bunun onun için anlamı çok büyük olacaktır.

Spor günleri

Spor organizasyonları çok eğlenceli olabilir. Eğer çocuğunuzda maçlara veya yarışmalara katılıyorsa onu izlemek için ne yapıp edip orada olmaya çalışın. Spor etkinlikleri genelde gün içinde olduğundan çalışan anne babaların katılması zor olabilir; ancak bunu başarabilirseniz gerçekten eğlenceli bir gün yaşayıp ayrıca diğer anne baba ve öğretmenlerle sohbet etme imkanı da bulabilirsiniz.

Okul gezilerine yardımcılık

Okulların çoğu, bir çift sorumlu elin daha yardımını almak için, okul gezilerine katılmak isteyen anne babaları büyük bir şevkle kabul ederler. Bu bir müze gezisi veya piknik olabilir. Bu sayede hem çocuklara katkı sağlamış, hem de eğlenceli bir gün geçirmiş olursunuz.

Okul Aile Birliği

Bu birliklerin genellikle resmi güçleri olmasa bile, çocuğunuzun okulunda neler olup bittiğini anlamanız için en iyi seçeneklerden biridir. Burada anne baba ve öğretmenlerle bazı konu ve sorunları tartışabilirsiniz.

Çocuklarınızın sosyal çevresiyle ilgilenmek

Bu, günün her dakikası çocuğunuzu takip etmek anlamına asla gelmez, ancak bir anne baba olarak çocuğunuzun sosyal yaşamına ilgi göstermeli ve boş zamanlarını nasıl geçirdiğinden haberdar olmalısınız. Bu sadece, anne babalar çocuklarını sürekli kontrol etmeli şeklindeki bir zorunluluktan kaynaklanmaz. Bu sayede çocuğunuzun onu kötü etkileyen arkadaşları yüzünden başına gelebilecek belaları önleme imkanınız olabilir. Kendi arkadaşlarını çocuğunuz kendi seçecektir. Yaşıtlarıyla arkadaşlık kurması çok önemlidir ve çocuğunuzun hayatında önemli etkileri olacaktır. Çocuğunuz 11-12 yaşına geldiğinde muhtemelen, arkadaşlarıyla sizden daha fazla zaman geçirmeye başlayacaktır. Çocuğunuzun arkadaş grubunu seçme şansınız yoktur (hâlbuki bunu ne kadar çok istersiniz!) ve bu konudaki düşüncelerinizi de çocuğunuza anlatamazsınız; ancak çocuğunuzun bu arkadaşlardan ne kadar etkileneceği konusunda yapabileceğiniz çok şey vardır. Anne babalarıyla sıcak ve samimi bir ilişkiye sahip olan çocuklar, çıkabilecek sorunları aileleriyle daha kolay tartışabilecek ve ayrıca akran baskısına karşı da daha dirençli olabilecektir. Bu kitabın ilerleyen sayfalarında iletişimle ilgili bir bölüm bulacaksınız. Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim, onun akranlarının olumsuz baskılarına direnmesine veya herhangi bir riskli durumla baş etmesine yardımcı olacak en önemli araç olacaktır.

Kimle, nerede ve ne zaman? 

Ayrıca, çocuğunuzun arkadaşlarıyla geçireceği, önceden belirlenmemiş zamanları sınırlamaya çalışmak da gerekir. Bu ani değişiklikler, sokaklarda gezinmek de olabilir veya arkadaşlarla bir yerde toplanmak da; hatta iyi bir davranışla ilgili olsa da fark etmez. Genel bir kural olarak, her zaman üç soru kuralını uygulamalısınız: Kimle, nerede ve ne zaman? Yani kiminle gideceksin? Nereye gideceksin? Ve ne zaman döneceksin? Bu yöntemle çocuğunuzun güvende olduğundan emin olup rahatlarsınız ve çocuğunuz da bağımsız bir birey olarak serpilip büyümek için yeterli özgürlüğü elde etmiş olur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ
TANI, ÇOCUKKEN KONUR
YEMEK PİŞİRMEYİ ÖĞRETSENİZ
ACABA YEMEYE DE BAŞLAR MI?
ANNE-BABALARIN PİŞMANLIĞI
İŞTE SİZE 20 MADDE
ÇOCUĞUMLA MUTFAKTAYIZ
YEMEK PİŞİRİYORUZ!
HAFTA SONU BABASI OLMAYIN!
BOŞANMIŞ BABALARA ÖNERİLER
İLGİ ARAMA=MANİPÜLASYON
İHTİYAÇTAN DOĞAR
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK KAL
ALERJİ ÇOCUKLARI VURUYOR
NASIL BİR YAŞAM ŞEKLİ GEREK
OKUL SÜTÜ NASIL DAĞITILACAK
ÖZEL OKULLAR PROGRAM DIŞI
KEYİFLİ BİR YATMA MERASİMİ
ÇOCUKLAR RUTİNLERİ SEVERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEM ÇALIŞIYORUM HEM A...
ÇALIŞAN BİR ANNEYSENİZ
İYİ ANNE OLMAK DEMEK
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
ROBOT SEVGİLİLER
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :