Okunma Sayısı: 11204
CANLI YORUMLAR

İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI

Çalışan anneler de yapar!

Aslına bakarsanız çocuğunuzun okul hayatıyla ilgilenmenizin ÇOK fazla yolu vardır. Genel olarak okullar, anne babalardan gelebilecek tüm yardım ve ilgiyi takdirle karşılarlar; dolayısıyla aşağıda görebileceğiniz etkinliklerinden bazılarına katılmak için zaman ayırmaya çalışın:

Veli toplantıları

Okulda neler olup bittiğini anlamak için harika bir yoldur. Hem okulun genel işleyiş biçimini hem de çocuğunuzun durumunu ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca müfredatın, sizin okul hayatınızdan sonra ne gibi değişiklikler yaşadığını görmeye de yarayabilir.

Oyun ve konserler

Eğer çocuğunuz okulda bir piyese veya koroya katılıyorsa, onu izlemek için mutlaka vakit ayırın; bunun onun için anlamı çok büyük olacaktır.

Spor günleri

Spor organizasyonları çok eğlenceli olabilir. Eğer çocuğunuzda maçlara veya yarışmalara katılıyorsa onu izlemek için ne yapıp edip orada olmaya çalışın. Spor etkinlikleri genelde gün içinde olduğundan çalışan anne babaların katılması zor olabilir; ancak bunu başarabilirseniz gerçekten eğlenceli bir gün yaşayıp ayrıca diğer anne baba ve öğretmenlerle sohbet etme imkanı da bulabilirsiniz.

Okul gezilerine yardımcılık

Okulların çoğu, bir çift sorumlu elin daha yardımını almak için, okul gezilerine katılmak isteyen anne babaları büyük bir şevkle kabul ederler. Bu bir müze gezisi veya piknik olabilir. Bu sayede hem çocuklara katkı sağlamış, hem de eğlenceli bir gün geçirmiş olursunuz.

Okul Aile Birliği

Bu birliklerin genellikle resmi güçleri olmasa bile, çocuğunuzun okulunda neler olup bittiğini anlamanız için en iyi seçeneklerden biridir. Burada anne baba ve öğretmenlerle bazı konu ve sorunları tartışabilirsiniz.

Çocuklarınızın sosyal çevresiyle ilgilenmek

Bu, günün her dakikası çocuğunuzu takip etmek anlamına asla gelmez, ancak bir anne baba olarak çocuğunuzun sosyal yaşamına ilgi göstermeli ve boş zamanlarını nasıl geçirdiğinden haberdar olmalısınız. Bu sadece, anne babalar çocuklarını sürekli kontrol etmeli şeklindeki bir zorunluluktan kaynaklanmaz. Bu sayede çocuğunuzun onu kötü etkileyen arkadaşları yüzünden başına gelebilecek belaları önleme imkanınız olabilir. Kendi arkadaşlarını çocuğunuz kendi seçecektir. Yaşıtlarıyla arkadaşlık kurması çok önemlidir ve çocuğunuzun hayatında önemli etkileri olacaktır. Çocuğunuz 11-12 yaşına geldiğinde muhtemelen, arkadaşlarıyla sizden daha fazla zaman geçirmeye başlayacaktır. Çocuğunuzun arkadaş grubunu seçme şansınız yoktur (hâlbuki bunu ne kadar çok istersiniz!) ve bu konudaki düşüncelerinizi de çocuğunuza anlatamazsınız; ancak çocuğunuzun bu arkadaşlardan ne kadar etkileneceği konusunda yapabileceğiniz çok şey vardır. Anne babalarıyla sıcak ve samimi bir ilişkiye sahip olan çocuklar, çıkabilecek sorunları aileleriyle daha kolay tartışabilecek ve ayrıca akran baskısına karşı da daha dirençli olabilecektir. Bu kitabın ilerleyen sayfalarında iletişimle ilgili bir bölüm bulacaksınız. Çocuğunuzla kurduğunuz iletişim, onun akranlarının olumsuz baskılarına direnmesine veya herhangi bir riskli durumla baş etmesine yardımcı olacak en önemli araç olacaktır.

Kimle, nerede ve ne zaman? 

Ayrıca, çocuğunuzun arkadaşlarıyla geçireceği, önceden belirlenmemiş zamanları sınırlamaya çalışmak da gerekir. Bu ani değişiklikler, sokaklarda gezinmek de olabilir veya arkadaşlarla bir yerde toplanmak da; hatta iyi bir davranışla ilgili olsa da fark etmez. Genel bir kural olarak, her zaman üç soru kuralını uygulamalısınız: Kimle, nerede ve ne zaman? Yani kiminle gideceksin? Nereye gideceksin? Ve ne zaman döneceksin? Bu yöntemle çocuğunuzun güvende olduğundan emin olup rahatlarsınız ve çocuğunuz da bağımsız bir birey olarak serpilip büyümek için yeterli özgürlüğü elde etmiş olur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MÜJDE BEBEĞİNİZ OLACAK!
PEKİ SİZ HAZIR MISINIZ?
ÇOCUĞA ÖZEL OKUL FORMÜLÜ
BİRAZ AİLEDEN BİRAZ BİZDEN
ÇOCUKLARDA KABIZLIK
NEDİR? NASIL ÖNLENİR?
BAKICI NASIL ÇALIŞMALI?
GÜVENİLİR BAKICI ARAYANLAR
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!
AYAKTA DA OLSA KAHVALTI
ÇOCUK İÇİN ŞARTTIR ŞART!
SEVİMLİ DEYİP GEÇİŞTİRMEYİN
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
EN BÜYÜK RAKİBİM ANNEM!
1 YAŞ ÇOCUĞUNA ARKADAŞ
EVE MİSAFİR ÇAĞIRIN
UYUKLAYARAK SÜNNET OLSUN
UYANINCA HATIRLAMASIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÜNDÜZ İŞTE AKŞAM EVDE
KUTSAL ANNE SENDROMU
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
MUTFAK PLANI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :